2025. január 22., szerda

Móka és szórakozás a századelőn

Megnyílt Topolya Község Múzeumának legújabb, néprajzi tematikájú kiállítása

Móka címmel nyílt meg Topolya Község Múzeumának legújabb, néprajzi jellegű tárlata, amelyet Zöldy – született Lőrik – Pál (1889–1979) gyűjtése nyomán állítottak össze. A kiállítás a századelőn élők: gyermekek, fiatalok, felnőttek mindennapi életének velejáróját, a mókázás, szórakozás formáit, eszközeit mutatja be, alapanyagát pedig a Topolyán és a környező falvakban gyűjtött tárgyak szolgáltatják. A tárlat kurátorai, Bakos Réka és Vastag Gazsó Hargita arra törekedtek, hogy az installációk, a tárlók, a keretek a korábbi kiállítások anyagából álljanak össze, a papírok újrahasznosításával, ezzel is szemléltetve a századelő környezetkímélő és -óvó világát. A rendezvényt dr. Raffai Judit néprajzkutató, egyetemi rendkívüli tanár nyitotta meg, aki a vajdasági néprajz, a topolyai múzeum egyik legfontosabb momentumának nevezte a topolyai tárlatot.

– Zöldy Pált és munkásságát egyfajta különleges titokzatosság lengte körbe, azt írta magáról, hogy a saját tapasztalatait foglalta össze a néprajzi szövegeiben, ezért is nem a klasszikus értelemben vett néprajzi gyűjtésről van szó az esetében. Azt tudjuk róla, hogy 1910-ben Szabadkára költözött, onnan Orosházára, majd Szegedre az első világháború után. A budapesti Néprajzi Múzeum Önkéntes néprajzi gyűjtés címmel megjelent pályázatára kezdte el 1957-ben rendszerezni emlékeit Topolyán élő testvére közreműködésével, amikor is az volt a célja, hogy körbejárja gyermekkora tapasztalatait. Mintegy 4000 oldalt jelentetett meg, ami fontos kapaszkodó a társadalmi, a tárgyi néprajznak, valamint a folklórnak is. Egyedülálló módon még a koldusokról is írt. A mese műfaját szórakoztatásként fogta fel, elsőként közölt erotikus meséket, valamint a topolyai nyelvről is írt. Hagyatékát Budapest, Szeged, Szabadka és Topolya múzeumai is őrzik – mondta egyebek mellett Raffai Judit, aki kifejezte azon gondolatát is, hogy igazából ezzel a tárlattal került méltó helyére Zöldy Pál öröksége.

Dr. Raffai Judit megnyitja Topolya Község Múzeumának néprajzi kiállítását (Herceg Elizabetta felvétele)

Dr. Raffai Judit megnyitja Topolya Község Múzeumának néprajzi kiállítását (Herceg Elizabetta felvétele)

– A Vajdasággal foglalkozó néprajzkutatók egyik legfontosabb kapaszkodója Zöldy Pál, így a topolyai múzeum megálmodója, Harkai Imre építész, néprajzkutató is gyakran merített a kutatásaiból. Továbbá a kiállítás szakmai munkatársa, Szabó Kocsis Zsuzsanna, Topolya Község Múzeumának korábbi, a kecskeméti Katona József Múzeum jelenlegi munkatársa Zöldy Pál munkásságából készítette el mesterdolgozatát. Rind Melitta népi gyermekjátékokat feldolgozó kötete is a neves néprajzkutató munkásságát veszi alapul, valamint egyebek mellett Borús Rózsa írásai. A Kiss Lajos Néprajzi Társaság Zöldy Pál hagyatékának szentelt konferenciájának is a topolyai múzeum adott otthont – tette hozzá Raffai Judit. A rendezvényen jelen voltak Zöldy Pál unokái is, akik Sümegről és Budapestről érkeztek Topolyára. A megnyitó közönségét a századforduló kedvelt étkével, pirospaprikázott, lila hagymás zsíros kenyérrel kínálták, valamint borral és pálinkával. A kiállítás október végéig lesz látogatható, a nyári hónapokban a gyerekek számára századelőn játszott játékokkal kapcsolatban szerveznek műhelymunkákat. A tárlat megnyitóját megtisztelte jelenlétével Kisimre Szerda Anna, a Magyar Nemzeti Tanács Kulturális Bizottságának tagja, aki a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ elnökeként maga is hozzájárult a kiállításhoz. A Móka – szerbül Razonoda – című tárlat létrejöttét Topolya község önkormányzata, a Magyar Nemzeti Tanács, illetve a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum is támogatta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dr. Raffai Judit megnyitja Topolya Község Múzeumának néprajzi kiállítását (Herceg Elizabetta felvétele)