A törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület 33 éve alakult meg, azóta számos színvonalas rendezvényt, tábort és néptánctalálkozót indított útjára és tart meg évről évre. Az elmúlt esztendő sikereiről és kihívásairól számolt be lapunknak az egyesület elnöke, Kovács Magdaléna.
Elmondta, hogy a nehézségek ellenére sikeres évet zártak, és szinte minden rendezvényüket megtartották. Hozzátette, hogy a 2025-ös évre is hasonló terveik vannak.
– A karácsonyi műsorunk a községben az egyik legnépszerűbb rendezvényünk, mindig családias hangulatban zajlik. A szeretet ünnepe mellett számunka ez az esemény évértékelő szereppel is bír, hiszen a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szakcsoportjai olyankor mutatják be az egész éves munkájukat. A kisközösségek sajátossága, hogy ha jól tudnak szerveződni, akkor igazi családként működnek, és jó gazda módjára féltő módon óvják a rájuk hagyott javakat.
Egy civil szervezet életében ennek így kell működnie, és szerencsére nálunk ez így is van. Az elmúlt év szakmai fejlődést és sok szép produkciót adott az egyesületünknek hét szakcsoportunknak köszönhetően, amelyeknek tagjai a szabadidejüket feláldozva tenni és fejlődni akarnak. A szakmai fejlődés nem jöhetett volna létre anyaországi támogatások nélkül. Ezúton szeretném megköszönni a Csoóri Sándor Alapnak és a Bethlen Gábor Alapnak az anyagi támogatást – mondta Kovács Magdaléna.
Az egyesület elnöke rámutatott arra, hogy 2024-ben a szakcsoportoknak több mint 50 fellépésük volt, ami nagyon jónak számít.
– A Tiszácska leánykar 2014-ben alakult meg, és tavaly elnyerte az Aranypáva népzenei díjat. Tíz év alatt nagyon sokat fejlődtek, ami a szakszerű oktatásnak és a kitartó munkának köszönhető. A leánykar sikerein felbuzdulva az asszonykórus is elindult egy csókai népzenei megmérettetésen, ahol dicséretes elismerésben részesültünk, ennek köszönhetően jogunk van részt venni az országos megmérettetésen is. Ez is azt bizonyítja, hogy milyen kiváló a kapcsolat az egyesületen belül a szakcsoportok között. A Tiszavirág néptánccsoportunk egy nagyon lelkes, 25 főből álló csapat, ők újra ezüst minősítésben részesültek a Kőketáncon. A Szőke Tisza citeracsoport is ezüst minősítésben részesült, a Tiszafa néptánccsoport pedig együtt dolgozik a magyarkanizsai Ördögcsáklya néptánccsoporttal, amellyel támogatják egymást. A hangszeres csoportunk szakemberrel csak októberben kezdett el dolgozni, de nagyon ügyesek, és ők is haladnak előre. A legkisebbek pedig összesen tízen vannak, hozzájuk igyekszünk még az óvodából új tagokat toborozni a folyamatos utánpótlás érdekében. Egyelőre elegen vagyunk, de minden évben kevesebben csatlakoznak hozzánk, hisz a gyerek is kevesebb. Mindettől függetlenül boldogok vagyunk, hogy ilyen népes a tagságunk – fogalmazott az egyesület elnöke.
Kovács Magdaléna kitért a hagyományos rendezvényekre is, és elmondta, hogy négy nagyobb költségvetésű rendezvényük van. Kiemelte, hogy a programokat tartományi pályázatokból, valamint a Magyar Nemzeti Tanács és az önkormányzat támogatásából finanszírozzák, és elmondta, hogy ezek a rendezvények színesebbé teszik Törökkanizsa község kulturális palettáját.
– A néptánctábor sikeresen lezajlott, emellett a Szent István-napi ünnepséget és a karácsonyi műsort is megtartottuk. Sajnos az Észak-bánáti Néptánctalálkozót nem tudtuk megrendezni, ami nemcsak az egyesület számára, hanem számomra is nagy fájdalom. A rendezvény tavaly ünnepelte volna fennállásának 15. évfordulóját. Az Észak-bánáti Néptánctalálkozóra nagy szükség van Bánátban, de sajnos anyagi forrás hiányában ez a kiváló rendezvény elmaradt. Ezek után abban reménykedünk, hogy minden olyan intézmény, amelyik anyagilag segíthetett volna, rájön, hogy miért is olyan fontos az Észak-bánáti Néptánctalálkozó életben tartása. A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület a községben már 33 éve a kulturális élet egyik fő hordozója. Idén is arra törekszünk, hogy megszervezzük az Észak-bánáti Néptánctalálkozót, hiszen igényli és szereti a közösség, valamint harcolunk azért, hogy kitartsanak mellettünk a tagjaink, és hogy jól érezzék magukat a közösségünkben – fogalmazott Kovács Magdaléna.
Nyitókép: A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szakcsoportjai (Fotó: Tiszagyöngye Művelődési Egyesület)