A Kéknefelejcs kézimunkacsoport több mint húsz éve tevékenykedik a törökkanizsai tájházban. Az elmúlt esztendőben ünnepelték fennállásuk huszadik évfordulóját. A jubileumi ünnepségen részt vettek a tagok, az ismerősök, a barátok és a csoport támogatói is. Harmath Erzsébet, a csoport elnöke elmondta, hogy szerény körülmények között tevékenykednek, a fő bevételük az általuk készített kézimunkák eladásából származik, emellett a törökkanizsai önkormányzat is támogatja őket a lehetőségekhez mérten.
– A tájházzal sok munkánk van, azt rendben kell tartani, valamint a rendezvények is pénzbe kerülnek, nekünk viszont szűkös az anyagi keretünk, ezért minden segítséget szívesen fogadunk. Mi, idősek, amit tudunk, megcsinálunk magunk, de sok mindenhez mi sem értünk, vagy a korunknál fogva már nem merünk belevágni. A csoport tagsága is csökkent, jelenleg nagyjából 10 aktív taggal működünk, de azért tesszük, amit kell. Igyekszünk különböző pályázatok révén fejlődni, egy új szobát és egy konyhát szeretnénk építeni, de egyelőre nem jutottunk egyről a kettőre. A tájház kapacitása véges, rengeteg bútorunk van, ami már nem fér be a házba, mindemellett még egy mosdót is jó lenne építeni, mivel a gyerekfoglalkozások alkalmával nagy szükség lenne rá – mondta Harmath Erzsébet.
A csoport elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az alsós diákok nyaranta kétszer is ellátogatnak a tájházba, és a csoport tagjai palacsintával vagy fánkkal kedveskednek nekik.
– Nagyon jól érzik magukat nálunk a gyerekek, jókat játszanak és beszélgetnek. Hozzá kell tenni, hogy minden évben tartunk felnőtteknek kézművestábort is, olyankor különböző településekről érkeznek hozzánk a tanulni vágyók, mi pedig igyekszünk átadni a tudásunkat. A kézimunkacsoportok a legtöbbet egymás között és együtt dolgoznak, így könnyen elsajátítják egymástól a szakmai tudást. A nyári hónapok sűrűek a tájházban, Magyarországról érkeztek hozzánk biciklis kirándulók. Megálltak nálunk, megnézték a tájházat, mi pedig megvendégeltük őket egy kis frissítővel. Igyekszünk hasznosan eltölteni az időt, de a tájház körül mindig akad valami munka. Legfőképp az ünnepekre készülünk a kézimunkákkal, emellett igyekszünk a község összes közösségi rendezvényén részt venni, sőt tavaly Magyarországra is eljutottunk a lecsófesztiválra. Más kézimunkacsoportokkal is jó kapcsolatot ápolunk, legyen szó hazairól vagy anyaországiról. Általában az ő meghívásukra utazunk el külföldre valahová. Szerteágazó a tevékenységünk, számos alkalommal felkértek már bennünket, hogy különböző rendezvényekre süssünk kalácsot, rétest vagy fánkot. Nagy örömmel teszünk eleget ezeknek a kéréseknek, hiszen ezáltal mi is egy kis pluszbevételhez jutunk. Minden évben főzünk nagyon finom diólikőrt és még finomabb lekvárokat, amelyeket eladunk, és ebből tartjuk fenn magunkat. Az egyik legnagyobb rendezvényünk a teadélután. Olyankor meghívjuk az ismerős csoportokat egy szép délutáni rendezvényre, ahol a fő cél a barátkozás, a közösségépítés és a kikapcsolódás. Nagyjából 100 személy szokott ezen az eseményen részt venni, és mindig nagyon jó a hangulat – fogalmazott a csoport elnöke.
Harmath Erzsébet rámutatott arra, hogy a szokásos rendezvényeiket idén is szeretnék megtartani, valamint a tervek között szerepel a tájház bővítése és renoválása is. Hozzátette, hogy a fiatal asszonyok jelentkezését is várják a csoportba, akiknek átadhatják a sok év alatt összegyűlt tudást. A csoport elnöke reményét fejezte ki annak kapcsán, hogy javulni fog az anyagi helyzetük, és folytathatják a munkát.
Nyitókép: A törökkanizsai Szent István-napi ünnepségen is részt vettek a csoport tagjai