2024. augusztus 18., vasárnap

Nincs hol tárolni a veszélyes egészségügyi hulladékot

Az Újvidéki Egészségház 2014 szeptemberétől nem veszi át az egészségügyi intézményekben keletkezett veszélyes hulladékot, sem a lejárt szavatossági idejű gyógyszereket, mert nincs több hely a tárolójában.

A veszélyes egészségügyi hulladékot, felhasználásra alkalmatlan gyógyszereket külföldi megsemmisítő üzemekbe kellene szállítani, erre azonban egyelőre nincs pénz. Java részük a városi szeméttelepen köt ki (Dávid Csilla illusztrációja)

A veszélyes egészségügyi hulladékot, felhasználásra alkalmatlan gyógyszereket külföldi megsemmisítő üzemekbe kellene szállítani, erre azonban egyelőre nincs pénz. Java részük a városi szeméttelepen köt ki (Dávid Csilla illusztrációja)

A veszélyes egészségügyi hulladék számára előrelátott tároló azért telt meg, mert nem volt pénz a hulladék külföldre szállításához, ahol megsemmisítették volna. Sajnos időközben a használatra alkalmatlan gyógyszerek és az egészségügyi hulladék az utcai konténerekben köt ki, és ezáltal veszélyt jelenthetnek az emberekre és a környezetre egyaránt.

– A legfőbb gondot a tároló jelenti, mivel csak néhány tonna egészségügyi hulladék fér el benne. A tároló már rég megtelt. Szerettünk volna máshol is kiépíteni hasonló tárolót, de az illetékes felügyelőség ezt megtiltotta, mert csak szigorú előírások alapján lehet egészségügyi hulladéktárolót létrehozni – mondta Goran Puzović, tartományi környezetvédelmi titkár a Vajdasági Rádió és Televíziónak. Hozzátette: az Újvidéki Egészségház és az újvidéki önkormányzat értesítették erről az illetékes titkárságot, hogy nincs elegendő pénzeszköz a négy-öt tonna veszélyes hulladék külföldre szállításához. A szállítás kilónként két-három euróba kerül.

– Nem sikerült biztosítani 15 000 eurót a hulladék külföldre szállításához, egyes vélemények szerint az Újvidéki Egészségház kötelessége lett volna előteremteni a szükséges pénzeszközöket, mások szerint viszont az állami intézményeknek közös erővel kellett volna ezt megvalósítaniuk. Titkárságunk pár évvel ezelőtt azon az állásponton volt, hogy nem szabad egy évnél tovább tárolni a veszélyes egészségügyi hulladékot – magyarázta Puzović.

– Szerettük volna biztosítani a szükséges pénzt a szállításhoz, ha valaki pályázat útján fordult volna hozzánk. Erről értesítettük az egészségügyi intézményeket is. Sajnos senki sem jelentkezett, mi viszont nem adhatunk pályáztatás nélkül pénzeszközöket. A pillanatnyi helyzet az, hogy mivel az Újvidéki Egészségház többé nem veszi át a lejárt gyógyszereket és a veszélyes hulladékot, ezért félő, hogy azok az utcai konténerekben kötnek majd ki – mondta Puzović.