2024. november 23., szombat

Nem fejezzük be szótlanul!

A tartományi kasszából többé nem támogatják a magyar jellegű irodalmi kutatómunkát

Az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv- és Irodalom Tanszékének Kontextus-műhelye a tartomány egyetlen magyar nyelvű és vonatkozású projektuma, 2006-ban indult A vajdasági magyar irodalom interkulturális kontextualizációja címmel, majd 2011-től 2015-ig Vajdasági magyar irodalom-kontextusok-identitáskódok címmel folytatódott.

A Kontextus-műhely projektumvezetője és munkatársai (Kis Laura felvétele)

A Kontextus-műhely projektumvezetője és munkatársai (Kis Laura felvétele)

A tízéves kutatótevékenység bemutatása évente a Kontextus-konferenciák keretében zajlott, emellett minden évben megjelent egy tanulmánykötet a bölcsészkar és a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium kiadásában. A hazai kutatócsoport más vajdasági tudósokat is bevont az aktív műhelymunkába. A megjelent tíz kötetben a hazai szerzők mellett megtalálhatóak a nyitrai, a maribori, az eszéki, a szegedi és a pécsi magyar egyetemi tanárok, kutatók publikált munkái is. A Kontextus-műhely projektum ilyen módon nagyban elősegítette a folyamatos kutatómunkát, és az azóta sikeresen lejátszódott nézőpontváltást.

A projektumot az elmúlt tíz évben a tartományi tudományügyi- és technológiafejlesztési titkárság két pályázati ciklusban támogatta is, azonban a 2016–2019-es időszakra meghirdetett pályázat finanszírozásában egyetlen magyar vonatkozású pályázat sem nyert támogatást. A műhely legújabb Az identitás és másság horizontjai a posztmodern vajdasági magyar irodalom kontextusában című projektumának finanszírozását a fellebbezés után is elvetették az illetékesek, amikor is az anyagiak szűkösségére hivatkoztak. A támogatott intézmények között van a Belgrádi Egyetem Filozófiai és Társadalomelméleti Intézetének Újvidéken megnyitott Regionális Tudományok Központja. Ennek kapcsán tartottak tegnap a BTK Magyar Nyelv- és Irodalom Tanszékének könyvtárában sajtótájékoztatót, amelyen dr. Csányi Erzsébet egyetemi tanár, projektumvezető ismertette a felmerülő kérdéseket a jelenlévőkkel: – Kontextus az átfogó keretelnevezése ennek a műhelynek, kb. 15-16 kutatót ölel fel a bölcsészkarról és a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karról. A központi téma a vajdasági magyar irodalom, amely az interdiszciplináris kontextushoz kapcsolódik. Nemcsak a vajdasági magyar kutatók tevékenykedtek itt az elmúlt tíz évben, hanem nemzetközi partnereket is bevontunk a munkába, azzal, hogy rájuk nézve is kötelező érvényű volt az, hogy a vajdasági magyar irodalom legyen a kiindulópont, így próbáltuk bejárni a relációkat, és ezáltal komparatisztikai vetülete is lett az egésznek. Multidiszciplináris projektumról van szó, hiszen irodalom- és nyelvtudományi, pszicholingvisztikai, művelődéstörténeti kutatásokat ölelt fel. Sajnálatos módon az idén hiába pályáztunk, ami azt jelenti, hogy a tartomány ezentúl nem támogat egyetlen egy magyar nyelvű és tárgyú projektumot sem. Nem tartjuk méltányosnak, sőt nem tartjuk természetesnek, hogy ne legyen jelen legalább egy magyar nyelvű projektumtámogatás abban a multikulturális Vajdaságban, ahol az identitásunkat mindennap éppen ez a többnyelvűség és multikulturalizmus határozza meg. A szűkös költségkeret miatt csak hét projektumot támogathatnak, ugyanakkor a Belgrádi Egyetem projektuma támogatást nyert, ami igen meglepő számunkra. A szűkös keretből nagyon soknak nem jutott, mi különösen azt fájlaljuk, hogy az elmúlt tíz évben volt lehetőség a támogatásra – összekovácsolódott ez a csapat, a műhely, Szabadka és Újvidék kutatói, tehát valóban egy humán és társadalomtudományi vonatkozású, intenzív kutatómunka valósult meg. Ezért úgy gondoltuk, hogy nem hagyjuk szó nélkül, hanem nyomatékosítjuk pályázati kérelmünket – nyilatkozta lapunknak dr. Csányi Erzsébet, a Kontextus-műhely projektumvezetője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás