2024. július 18., csütörtök

Több ivóvíz a városnak

Az év végéig még négy vízszivattyún végzik el a nagyjavítást

Az újvidéki vízgyár vezérlőrészlegében tegnap délelőtt Aleksandar Jovanović, a városi képviselő- testület elnöke megnyomta azt a gombot, amellyel bekapcsolta és a rendszerhez csatlakoztatta a tavaly óta nem üzemelő, a strand közelében lévő vízszivattyúkat.

Aleksandar Jovanović nyomta meg a gombot (Fotó: Ótos András)

Miután a vízgyár korszerű számítógépes berendezésein beindította a rendszert, az újságíróknak azt nyilatkozta, hogy a kutak újraélesztésén a Városi Vízművek tavaly szeptember óta fáradozik, a szivattyúk kiesése lényegében a közvállalat korábbi vezetősége felelőtlenségének a következménye. Jovanović örül annak, hogy az új városi önkormányzat felismerte az ivóvíz jelentőségét, azaz a kutak felújításának fontosságát. – Az ivóvízforrások nem örökösek, a vízre nem szabad úgy tekintenünk, mintha az járandóságunk lenne – figyelmeztetett az elnök.

A töltés mentén sorakozó vízszivattyúk közül tavaly nyáron összesen ötöt állítottak le baktériumszennyeződés miatt (ezért voltak vízkorlátozások), mivel a kutak városi övezetben vannak, a szennyeződés veszélye fokozott, ezért egy figyelőrendszert is kiépítettek, amely idejében figyelmeztet a baktériumkoncentráció megnövekedésére. Két szivattyút időközben újraindítottak, a maradék hármat tegnap csatlakoztatták a rendszerhez. Ez azt jelenti, hogy most másodpercenként legalább 300 literrel több víz jut a hálózatba, ez a vízfeldolgozó üzem teljes kapacitásának kihasználását teszi lehetővé. A szennyezett források megtisztítása, és a visszakapcsoláshoz szükséges munkálatok elvégzése mintegy 20 millió dinárba került, ezek keretében felszámolták az ún. „hálózati vakbeleket”, amelyeken keresztül a szennyezett vizek bekerültek a rendszerbe. Kicserélték a nyers vizet szállító vezetékrendszeren a főszelepeket, a források közelében felszámolták az összes pöcegödröt (beleértve a Strand fürdőhely emésztőgödrét is), az 1-es számú szivattyút felújították, a többit pedig kimosták és fertőtlenítették. Sok év után megjavították a hatodik szivattyút is (a töltés mellett összesen hat szivattyúház sorakozik), ez most gyakorlatilag pótkútként működik.

A felsoroltakon kívül a közvállalat felújít egy, a Ratno ostrvo és egy,a Pétervárad vízlelőhelyen lévő szivattyút is, ha ezzel is elkészülnek, akkor még másodpercenként 110 literrel növelhetik a rendszer kapacitását. Az év végéig még négy vízszivattyún végzik el a nagyjavítást, ezen munkálatok értéke – szivattyúnként – 3 millió 800 ezer dinár.--Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy drágul-e az ivóvíz, Branko Bjelajac, a vízművek igazgatója azt felelte, hogy ezt a kérdést egyáltalán nem lenne szabad feltennünk, természetesnek kellene vennünk azt, hogy az ivóvíz ára – mint bármelyik másik terméké – a piaci viszonyokhoz mérten változik. -- A városi vízforrásokat 20 éve nem bővítettük, Újvidék azóta kétszeresére duzzadt, naponta csatlakoztatnak új épületeket a hálózatra. Ha az ivóvíz ára úgy alakulna, mint bármely más terméké, akkor nem lennének gondjaink, tudnánk műszakilag követni a bővülést. Így azonban – miközben a vízár már évtizedek óta szociális paraméterek szerint alakul – elmarad a rendszerfejlesztés, félévente könyörögnünk kell az önkormányzatnak, hogy hagyják jóvá az áremelést, így nem jutunk sehova. Ha engedélyezik is az idei évre tervezett 37 százalékot, az is csak a kiadásokat fedi majd, úgyhogy a vállalat nullán marad – panaszolta Bjelajac, majd példával érzékeltette a helyzetet: egy 0,33 literes, palackozott ásványvíz most annyiba kerül Újvidéken, mint 1500 liter csapvíz!

--Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy drágul-e az ivóvíz, Branko Bjelajac, a vízművek igazgatója azt felelte, hogy ezt a kérdést egyáltalán nem lenne szabad feltennünk, természetesnek kellene vennünk azt, hogy az ivóvíz ára – mint bármelyik másik terméké – a piaci viszonyokhoz mérten változik. -- A városi vízforrásokat 20 éve nem bővítettük, Újvidék azóta kétszeresére duzzadt, naponta csatlakoztatnak új épületeket a hálózatra. Ha az ivóvíz ára úgy alakulna, mint bármely más terméké, akkor nem lennének gondjaink, tudnánk műszakilag követni a bővülést. Így azonban – miközben a vízár már évtizedek óta szociális paraméterek szerint alakul – elmarad a rendszerfejlesztés, félévente könyörögnünk kell az önkormányzatnak, hogy hagyják jóvá az áremelést, így nem jutunk sehova. Ha engedélyezik is az idei évre tervezett 37 százalékot, az is csak a kiadásokat fedi majd, úgyhogy a vállalat nullán marad – panaszolta Bjelajac, majd példával érzékeltette a helyzetet: egy 0,33 literes, palackozott ásványvíz most annyiba kerül Újvidéken, mint 1500 liter csapvíz!