2024. november 25., hétfő

Új szivattyúház német pénzből

A németek elmondták, hogy az elmúlt években összesen 12,5 millió eurót ruháztak be a városi fűtési és ivóvízrendszerek fejlesztésébe

Igor Pavličić, Újvidék polgármestere pénteken délelőtt üzembe helyezte azt a szivattyúrészleget, amelyet német pénzekből építettek az újvidéki vízgyár keretében, és amely a városi vízhálózati rendszer nyomását hivatott stabilizálni.

(Fotó: Ótos András)

A polgármester bejelentette, hogy hamarosan megdrágul a csapvíz, de a Városi Vízművek közvállalat még a drágítás után sem gazdálkodhat nyereséggel, hiszen az árnöveléssel csupán az elmúlt évek veszteségét sikerül majd kompenzálniuk úgy-ahogy. A vízművek igazgatója elmondta, hogy a drágítás után egy átlagos újvidéki család legfeljebb havi 150-200 dinárral fizet majd többet a vízért, mint most.

Az eseményen Pavličić emlékeztetett arra, hogy Újvidék most sokkal nagyobb, mint korábban volt, a polgárok megnövekedett igényei miatt a közműhálózatok bővítésre szorulnak. – Ha nem ruházunk be a vízhálózat bővítésébe, városunk nem működhet – mondta a polgármester, majd köszönetet mondott német barátainknak a segítségért.

Az új szivattyúház kiépítését, és a Szabadság hídig vezető új, 90 cm átmérőjű vízvezetékrendszert – legnagyobb részben – a német KfW fejlesztési bank pénzelte, mintegy 2 millió 400 ezer eurót fordítottak ezekre a munkálatokra. Az építkezés 2007 novemberében kezdődött, a szivattyúállomást a Vojvodinaprojekt mérnökei tervezték, a Graditelj NS és a belgrádi Projektomontaža rt. munkásai építették.

Az ünnepélyes üzembe helyezésen jelen volt Németország szerbiai nagykövetségének titkára, a KfW bank szerbiai misszióvezetője, és a belgrádi vízművek igazgatója is. A németek elmondták, hogy az elmúlt években összesen 12,5 millió eurót ruháztak be a városi fűtési és ivóvízrendszerek fejlesztésébe, emlékeztettek arra is, hogy nemcsak a kommunális rendszerek műszaki részét korszerűsítik, hanem a menedzselés, azaz a közvállalatok ügyvezetésének ésszerűsítésére is nagy pénzeket fordítanak. A szerbiai városok – összesen 12 település – vízműrendszerének korszerűsítésére mostanáig 108 millió eurót adtak a németek, Németország – mint Szerbia legnagyobb uniós támogatója – az ezredforduló óta csaknem 700 millió euróval segítette országunkat.

Az új szivattyúház (ennek építése magában 900 ezer euróba került) energiatakarékos technológiával működik, ez azt jelenti, hogy évi szinten mintegy 70 ezer eurót takarít meg, azaz ennyivel lesz kisebb a vízművek villanyszámlája. Megváltoztatja a város szerémségi oldalának vízellátási móduszát is, így a Trandžamenten lévő víztartályt kiiktathatják a rendszerből, az alaptartályt a kamenicai kórháznál lévő ciszterna képezi majd, amelynek kapacitása jóval nagyobb. Az új szivattyú üzembe helyezése után a meglévő szivattyúkat a szerémségi oldal ellátásának biztosítására irányíthatják, így a Duna mindkét oldalán stabilabbá válhat a nyomás a vízvezetékrendszerekben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás