2024. november 25., hétfő

Mennyi pénzért hűsölnek a hivatalnokok?

A díszkivilágítást éjfél után kikapcsolhatnák

A Szerbiai Haladó Párt városi bizottságában megtartott sajtóértekezleten arra figyelmeztettek a szakemberek, hogy az önkormányzati illetékesek felelőtlensége miatt a radioaktív villámhárítók továbbra is veszélyt jelentenek az újvidéki polgárok egészségére nézve.

Elhangzott, hogy a kérdéses villámhárítók eltávolítására 28 millió dinárt hagytak jóvá a városi költségvetésből, a feladattal a Stan közvállalat munkásait bízták meg, akiknek a terv szerint június végéig kellene elvégezniük a munkálatokat. Ugyanakkor – a haladó párt szerint – semmi sem történik ezen a téren. A városban 56 épület tetejéről továbbra is radioaktív villámhárító sugároz, a szél által mindenfelé hordozott por és a szmog csak fokozzák a sugárfertőzés veszélyét. Példaként a Gyógyfürdő épületén lévő villámhárítót említették, amely közvetlenül sugarazza a közeli óvodát. A sugárzó villámhárítók helyére helyezendő új berendezések hatásköre jóval kisebb (150 méteres sugarú kör helyett mindössze 70 méter), ez azt jelenti, hogy sok épület villámcsapásnak lesz kitéve a nyári záporok idején, ez is komoly veszélyt jelent a lakókra nézve. A cserét – tehát – szakszerűtlenül végzik, ezenkívül az új villámhárítókat – amelyeknek értéke alig 4000 euró – jóval áron felül szerzi be az önkormányzat, mintegy 7000 eurót fizetnek darabjáért. A haladók úgy vélik, hogy a villámhárítócserére fordított pénzzel visszaélnek az illetékesek. Például a Gavrilo Princip helyi közösség radioaktív villámhárítóinak kicserélésére 2006. májusában 120 ezer eurót kapott a Stan, ugyanakkor 16 berendezést cseréltek ki 64 ezer euróért, és hol a többi pénz? – kérdezik. Új beszerzési pályázat kiírását, és a cseremunkálatokat felügyelő szakbizottság megalakítását javasolják.

A pártban kifogásolják azt is, hogy a városban feleslegesen elherdálják a polgárok pénzét egyes épületek kivilágítására, még a válság idején sem takarékoskodik az önkormányzat, senki sem tudja, hogy a város mennyit költ havonta villanyáramra. A haladók szerint a díszkivilágítást éjfél után nyugodtan kikapcsolhatnák, nem kell reggelig fényárban úsznia a vár alatti szikláknak. Érdekli őket az is, hogy a polgármester rendelkezett-e azzal kapcsolatban, hogy a közvállalatokban, közszolgálatokban ki szerelhet fel klímaberendezést, mely irodákat hűthetik a polgárok pénzén, és hogy mekkora hőmérsékletnek kellene lennie az önkormányzat helyiségeiben. Követelik, hogy mutassák be az önkormányzati intézmények havi villanyszámláját, a polgárok ugyanis szeretnék tudni, hogy mennyibe kerül a városi hivatalnokok „nem érdekel a villanyszámla, nem én fizetem”-féle gondolkodásmódja. Vezethetik-e a várost olyan emberek, akik nem képesek még egy feleslegesen világító villanyégőt sem eloltani?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás