2024. július 19., péntek

A műanyagpalackot összepréselve

A Regionális Hulladéktároló Kft. újabb konténerek elhelyezését tervezi
A zöld szigetek számát szeptember folyamán megnövelik (Fotó: Molnár Edvárd)

A szelektív hulladékgyűjtés lehetőségére sokan tartanak igényt. A szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft. egyre több helyen alakít ki zöld szigetet, ma már Szabadka, Csóka, Magyarkanizsa, Zenta, Topolya és Kishegyes községek területén összesen 33 helyen lehet a papírt, a műanyagot és az üveget külön konténerbe gyűjteni.

– A 33-ból Szabadkán 14 helyen állítottunk fel zöld szigetet, amelyek mindegyikét használják a polgárok. A legsikeresebben a palicsi, a nagyradanováci helyi közösségben, valamint a Gát helyi közösségben levő óvodában működik a szelektív hulladékgyűjtés – tudtuk meg Kikity Andreától, a szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónőjétől, majd hozzátette: – Még több zöld szigetre lenne azonban szükség. A hét folyamán Palicson még egy helyen biztosítunk helyet a szelektív hulladékgyűjtésre – mondta. Gyorsan megtelnek a konténerek, de mivel a köztisztasági közvállalat csak hetente tudja elszállítani az összegyűlt papírt, műanyagot és üveget, így a kft. újabb tározók felállítása mellett döntött.

– Egy, illetve 2-3 konténert állítunk fel azokon a helyeken, ahol szükség van rá. A környezetvédelmi minisztériumtól kértünk eszközöket a tárolók beszerzésére. A minisztertől ígéretet kaptunk, hogy kétmillió dinár értékben kapunk majd konténereket szeptember folyamán. Ez nagyon jól jön, mert így le tudjuk fedni majd mind a hat község területén az igényeket – emelte ki az igazgatónő. Az összegyűjtött hulladékot mindjárt a feldolgozóba szállítják, hiszen Szabadkán a papírra és a műanyagra is van felvásárló központ. A többi önkormányzat esetében egy tározót fognak felállítani, ahonnan a hulladékot egy bizonyos mennyiség összegyűjtése után értékesítésre viszik. Szükség lesz bálázókra, most ezek megvásárlásán dolgoznak.

– Jelenleg nagyon kedvezőtlen a hulladék felvásárlási ára. A műanyag, a gazdasági válság előtt 12-13 dinárba került kilogrammonként, most pedig 5-6 dinár. Jelentősen csökkent a hulladék ára a papír esetében is. Ám az értékesítéssel a kisebb településeken a szelektív hulladékgyűjtést gazdaságosan meg tudjuk oldani – mondta az igazgatónő.

Hozzátette, a tájékoztatásban, ami terepmunkát is igényel, jelen pillanatban négy alkalmazott igyekszik megfelelni. De a tartományi közmunkákra kiírt pályázatnak köszönhetően öt személyt tudnak még alkalmazni.

– Két, tanítóképzőt végzett személyt szeretnénk alkalmazni, akik az edukációs program kidolgozásában, majd pedig megvalósításában vesznek részt, illetve az iskolákban és óvodákban környezetbarát életmódra fogják a gyerekeket nevelni – mutatott rá Kikity Andrea, majd elmondta, hogy egy személy azok az intézmények között koordinál majd, akiknél hulladéktárolókat helyeztek el. Két személy pedig a terepen dolgozik szeptember elsejétől, felügyeli a konténerek ürítését, valamint azok környezetét tartja majd karban, illetve a polgárok tájékoztatásában is részt vesz. Hozzátette, hosszabb távon is szükség van erre a munkaerőre, így lehetőségeket keresnek, hogy ne csak hat hónapig alkalmazzák őket, hanem tovább. A megfelelő személyekkel a szerződések aláírása folyamatban van.

– Gondot okoz, hogy a polgárok gyakran nem nyomják ki a PET-palackokból a levegőt, így gyorsan megtelik a konténer. Ha préselnék a palackokat, kisebb helyet foglalnának el, és a ritkább ürítésnél a szállítási költségek is csökkennének – hallottuk az igazgatónőtől.

A szelektív hulladékgyűjtés folyamatos és egyre népszerűbb, ám a tározó kiépítésének folyamatai továbbra is stagnálnak.

– Még decemberben készítettük el a határozatjavaslatot a regionális lerakó helyszínével kapcsolatosan. Sajnos ez a javaslat még mindig nem került napirendre a Városi Tanácsnál. A határozatra pedig már nagy szükség lenne, hiszen a Szabadkán, de a többi településnél is megközelítőleg 2-3 évig tudják tárolni a hulladékot a szeméttelepen, utána más megoldást kell keresni. Ez idő alatt kellene kiépíteni a regionális hulladéklerakót, ami legalább két évet vesz igénybe. A meglévő törvények szerint a tervezési időszak a leghosszabb, ami másfél évet vesz igénybe. A kiépítés már gyorsabban halad. Nagyon remélem, hogy a polgármester szeptember folyamán napirendre tűzi a témát, ami után a képviselő-testület meghozza a végleges döntést. Addig nem tudjuk megrendelni a tervdokumentációt sem, ugyanis szükség van a részletes rendezési tervre, amiről a képviselő-testületnek szintén dönteni kell – tudtuk meg Kikity Andreától, aki hozzátette, hogy a szükséges dokumentumok elkészítésére már megvan a pénz.

Nagyon remélem, hogy a polgármester szeptember folyamán napirendre tűzi a hulladéktároló helyének ügyét, ami után a képviselő-testület meghozza a végleges döntést (Fotó: Molnár Edvárd)