Branko Bjelajac és Snežana Repac, az újvidéki Városi Vízművek és Városi Kertészet igazgatói helyszíni sajtótájékoztatón közölték, hogy az újvidéki rakpart rekonstrukciója, azaz az alatta húzódó vízvezetékek cseréje miatt nem kell majd kivágni az összes fát a sétány mellett, csak néhányat.
Branko Bjelajac bejelentette, hogy vállalatának a sétány alatti vízvezetékcsere lesz a második olyan projektuma, amely során nagy figyelmet fordítanak a meglevő zöld övezetek és a fasor megóvására. A Futaki utca mentén csatornavezetéket építettek, az elsődleges terv szerint kivágták volna az út mellett húzódó fasort, de aztán átdolgozták a tervrajzot, így a fák megmaradtak. Hasonló a helyzet a sétányon végzendő munkálatokkal is, a két közvállalat együttműködésének köszönhetően a töltés mellett ültetett 162 fa közül mindössze 22-t kell majd kivágni. Az ivóvízrendszer zavartalan működése elsőbbséget élvez minden más városi tartalom felett, a kertészek ezért adtak engedélyt a 22 kivágására.
– Az utóbbi tíz évben nagy veszélyben vannak az újvidéki fák, százalékarányban kifejezve Újvidék az egyik legkevésbé zöld város a tartományban. A jövőbeni munkálatainkat is a fák megóvásának elve szerint tervezzük majd, újdonságnak számít, hogy az építkezések menetét a Városi Kertészet felügyelőszakemberei fogják ellenőrizni.
Snežana Repac elmondta, hogy aA sétány melletti fasor nemcsak dísz, hanem védelmet is biztosít a közelben lakóknak a kossavától, ugyanakkor lekötik a sétány melletti forgalmas utca kipufogógázait. – Ha nem lennének fák a sétány mentén, senki sem sétálna itt, ez biztos! Törvényeink a fákat a „zöld terület” kategóriába sorolják, ugyanakkor az európai törvények a fákra, mint épületekre tekintenek, tehát – jogilag – ugyanolyan körülményes kivágni egy fát, mint ledönteni egy házat – mondta az igazgatónő, majd hozzátette, hogy a 22 kivágandó fa női nyárfa, ezek virága nem kifejezetten allergiakeltő, de zavarhatja a polgárokat.
A sétány – amelyet a Városépítési Intézet a vízvezetékcsere és töltés megemelése után teljes hosszában újraaszfaltoz – alatt fél méter átmérőjű, nyers vizet szállító csövek húzódnak, ezeket még a fák ültetése előtt helyezték a földbe. A munkálatok első szakaszában a Péterváradi híd és a Marko Miljanov utca közötti szakaszon cserélik ki a csöveket, később az ideiglenes vasúti hídig húzódó szakasz kerül sorra. A második szakasz során a Péterváradi híd, és a Strand közelében lévő szivattyúkat összekötő vezetékrendszert rekonstruálják. A munkálatok szeptember derekán kezdődnek, és ha az időjárás lehetővé teszi, akkor két hónapon belül befejeződnek. Összesen 107 millió dinárba kerülnek.
Újságírói kérdésre válaszolva Bjelajac igazgató elmondta, hogy közvállalatában az elmúlt évben már lefaragták a lefaragható költségeket – gépkocsi- és mobiltelefon-használat stb. –, a polgármester által elrendelt bércsökkentéssel kapcsolatban semmi konkrétat nem mondott. Válaszként elmesélte, hogy a kollektív szerződéseket lényegében azért találták ki, hogy védjék a dolgozók jogait, ugyanakkor a most érvényben lévő szerződések a szakszervezeti bürokráciát védik, azokat, akik évtizedek óta azért kapják a pénzüket, hogy nem csinálnak semmit!