Borzalmasan hangzik, de ez történt vasárnap hajnalban a Contrast diszkóklubban. Azok, akiknek nem sikerült idejében kijutniuk az épületből, a tűz elől menekülve a mellékhelyiségek képezte zsákutcába szorultak, többségüket itt érte a vég – szén-monoxid-mérgezés. A hivatalos rendőrségi közlemény a délután folyamán érkezett meg a szerkesztőségekbe, most már biztos, hogy a színpad alatt húzódó, régi villanyvezetékek meghibásodása okozta a tragédiát, pontosabban a tüzet. Az is bizonyos, hogy a diszkóban túl sokan voltak, egyelőre nem tudni, hogy ennek a ténynek mekkora szerep jut a balesetben. Egyesek azt állítják, hogy senki sem vesztette volna életét, ha nem lettek volna annyian a szórakozóhelyen.
A közlemény szerint a nyomozást a belügyminisztérium nemzeti bűnügyi-technikai központjának szakemberei végezték el, egyértelműen megállapították, hogy a fából készült emelvény alatt húzódó, átizzó, szikrázó kábelek gyújtották fel a színpadot. A klub tulajdonosát és két bérlőjét azonnal a baleset után bekísérték, továbbra is őrizetben vannak, az újvidéki Felső Bíróság vizsgálóbírója kihallgatta őket.
A legutóbbi, négy évvel ezelőtt történt tragikus kimenetelű kocsmatűz után az akkori önkormányzat radikális változásokat vezetett be a szórakozás terén Újvidéken, lerövidítette a szórakozóhelyek nyitvatartási idejét, egy ideig szesztilalom volt érvényben az éjjeli órákban. Szigorúan odafigyeltek a kiskorúak által történő alkoholfogyasztásra, és megszigorították a tűzbiztonsági előírásokat is. Akkor valóban észrevehettük, hogy a kávézókban, kocsmákban megjelentek a poroltók, jól látható helyeken helyezték el őket, de a szórakozóhelyek berendezésüket, kialakításukat és szokásaikat tekintve nem változtak. Nem zárták be az olyan klubokat, amelyek a belváros régi épületeinek alagsoraiban működnek, gyakran zsúfolásig tömve, a felszínre ugyanakkor csak egy szűk folyosó vezet. Azóta arról sem olvashattunk a médiában, hogy valamelyik szórakozóhely tulajdonosát megbüntették volna azért, mert túl sok vendégnek engedélyezte egy időben a belépést. Az ilyesmire nem figyelt oda senki, de büntetésekkel egyébként sem tudták volna megváltoztatni a divatot. Újvidéken, de valószínűleg máshol is azok a szórakozóhelyek a „legmenőbbek”, ahol a legnagyobb a tolongás, ugyanis ilyen környezetben nyílik a fiataloknak legnagyobb esélyük arra, hogy megismerkedjenek valakivel. Meleg, nyári estéken a városközpontban lévő Laza Telečki utcán egyszerűen lehetetlenség keresztüljutni, maga az utca vált szórakozóhellyé – asztalok, székek állják el a hömpölygő tömeg útját, koncerthangulat uralkodik. A tömegben való szórakozás tehát divatos, a Contrast diszkó sem volt kivétel. Nem biztos, hogy a vendégek számában keresendő a tragédia oka, talán inkább a felelőtlenségben – szinte biztos, hogy a klub tulajdonosai nem is foglalkoztak azzal a gondolattal, hogy náluk ez megtörténhet. A történtek kapcsán a belügyminiszter bejelentette, hogy a jövőben rajtaütésszerű ellenőrzéseket fognak tartani, és megbüntetik azokat, akiknek a megengedettnél több vendég tartózkodik kocsmáikban, klubjaikban.
Megkérdeztük az újvidéki vendéglőtulajdonosokat, hogy ők mit tettek a tűzbiztonság növelése érdekében.
Baranyi Károly, a Dominó étterem tulajdonosa: Amikor hét évvel ezelőtt átadtam a vendéglőmre vonatkozó ötlettervet, azt a város illetékesei elbírálták, megkaptam a szükséges engedélyeket, de egyszer sem jött ki egy tűzoltó sem, aki a helyszínen ellenőrizte volna, hogy az, amit a tűzbiztonságról leírtunk, megfelel-e a tényállásnak. Az egészségügyi és a munkaügyi felügyelők kijöttek, a tűzoltóságról nem. Amikor a felügyelők kint voltak, még nem is volt tűzoltópalackom, utána szereztem be „önszorgalomból”, mert tudom, hogy egy faborítású étteremben szükség lehet rá. Kettőt is vettem, egyet ide, az átjáróba, egyet a konyhába. A palackokat minden hat hónapban ellenőriztetem. Korábban, amikor még a Forum éttermét vezettem, akkor ellenőrizték, hogy van-e tűzoltópalackom. Akkor valaki ellopta a palackokat, problémám volt emiatt, nekem kellett megvenni.
A vendéglő ötlettervének kidolgozása közben oda kellett figyelni a szagelvonó berendezés megtervezésére, ennek tisztítása évente egyszer történik, és van rá városi szabály. Szabály van ugyan, de senki sem ellenőrzi, hogy valóban volt-e a kéményseprő.
Popov Rózsa, a Forum étterem vezetője: A tűzoltópalackjainkat félévente ellenőrzik, városi inspekció nézi át őket. Három palackunk van, kettő a konyhában, az előírás értelmében szereztük be őket. Hamarosan felszereljük a pániklámpákat is, ez is kötelező. A konyharészben működő szagelszívó berendezést minden fél évben tisztítják, eltávolítják a zsírlerakódásokat. Az előírás szerint ahol rostélyon sütnek, félévente kell pucolni a kéményt. Szerintem az újvidéki szórakozóhelyek többségében nem tartják be a tűzbiztonsági előírásokat, nagyon kevés az olyan hely, ahol ezeket tiszteletben tartják, nem félnek a felügyelőségtől. Úgy gondolom, hogy a felügyelőség – és nem csak a tűzvédelmi – csak azokat bünteti, akiket lehet, azokat már nem, akikre a „szabályok nem vonatkoznak”. A múltkor szombaton este 9 óra körül háromszor jött ki a rendőrség, nem is a kommunális, hanem az igazi rendőrség, mert a szomszédok panaszkodtak a „zajra”. Félszáz, 55 és 70 év közötti nő volt a vendégem, nyugdíjba vonulást ünnepeltek, elképzelhetjük, hogy mekkora zajt csaptak. Átlátszó dolog. Ugyanakkor megmutathatom azt a kávézót, amely felett lakások vannak, éjjel-nappal bömböl a zene, sem a rendőrök, sem a felügyelők nem látogatták meg egyszer sem. Nincs ez másképp a tűzvédelem, vagy a tisztaság ellenőrzés terén sem, csak azt büntetik, akit lehet! Az a kocsmáros vagy diszkós, aki le tudja kenyerezni őket, az nyugodtan működhet!