Az önkormányzati beruházás értéke nagyjából 42 millió dinár, most már akár esketéseket is lebonyolíthatnak az épületben.
Az nsuzivo.rs honlap beszámolója szerint a felújítást olyan módon végezték el, hogy közben ne károsodjanak a falak és a szerkezeti elemek, hogy az épület megmaradjon olyannak, amilyen volt. 182 négyzetméteres helyiségegyüttesről van szó, tegnap ott járt Milan Đurić polgármester és munkatársai.
– A tiszakálmánfalviak (budiszavaiak) számára most már esketőterem is a rendelkezésükre áll, központi légkondicionáló berendezéssel, új padlóval, új cserepek alatt. Új székek, új asztalok, új irodai felszerelés, az önkormányzat a berendezésre másfél millió dinárt költött – nyilatkozta a polgármester a látogatás során.
A helyi közösség épületének udvarrészét is rendezték, erre 11,5 millió dinárt fordítottak. Kiépítettek egy nyári kertet, fákat ültettek, szemeteskannákat helyeztek el.
Milan Đurić polgármester emlékeztetett arra, hogy alig négy évvel ezelőtt, ugyancsak önkormányzati támogatósból, hasonló módon felújították a falu nyugdíjas otthonát, 8 millió dinár értékben. Tegnap bejelentette, hogy hamarosan sorra kerül a közelben lévő művelődési otthon épülete is, azt szeretnék, ha ebből művelődési állomás lenne, a városi hálózat része. Az út másik oldalán lévő sportobjektum rekonstrukcióját is kilátásba helyezte, és bejelentette, hogy a műszaki dokumentáció kidolgozása után megjelölhetik majd a finanszírozására szolgáló tételeket a város költségvetésében.
Elmondta azt is, hogy Magyarországgal közösen fogják kiépíteni a Káty és Tiszakálmánfalva közötti kerékpárutat, a határon átívelő IPA-pályázatot már megpályázták.
– A bicikliút tervdokumentációja már elkészült, a pályázat eredménye januárban válik ismeretessé – mondta egyebek között Milan Đurić polgármester.
CSAK A FALAK MARADTAK
Kiss Gyula, aki a városi képviselő-testületben a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetőjeként tevékenykedik, elmondta, hogy a rekonstrukció során csak a falakat hagyták meg, minden mást felújítottak. – Falunkban talán ez a legrégebbi épület, 1884-ben már megvolt. A falu központjában van, sokat jelent számunkra, hiszen helyi, dokumentációs ügyeinket itt intézzük, és az anyakönyvvezető is itt van. A díszteremben az anyakönyvvezető esket, most akadálymentesítették, fontos, hogy az épületnek megmaradt az eredeti kinézete – mondta.
Az imént említett IPA-pályázatot Kiss Gyula intézi, Tiszakálmánfalva Baks községgel közösen pályázott, a magyarországi testvértelepülésen egy turisztikai előjelű halásztavat szeretnének kiépíteni a Tisza közelében. – A dokumentáció rendben van, lehet, hogy már decemberben eredmény születik. Ha pozitív elbírálásban részesülünk, akkor a bicikliút a két falu között már 2024-ben megépül. Az önkormányzat előfinanszírozásában a munka tervezett végértékének 15 százalékát kell biztosítani, a többit európai uniós alapokból teremtik elő – magyarázta beszélgetőtársunk.