2024. október 30., szerda

Színház legyen!

Az Újvidéki Színház könyvbemutatóval ünnepelte fél évszázados fennállását

Dupla könyvbemutatóval ünnepelte fennállásának ötven évét az Újvidéki Színház, a péntek esti esemény szimbolikus lezárása volt annak az egyéves ünnepsornak, amelyet tavaly októberben a Vajdasági Színházmúzeum ünnepi kiállításával és tanácskozásával nyitott meg a teátrum, és amellyel a színház működésének fél évszázadáról emlékezik meg.

Két könyvbe – egy szerb és egy magyar nyelvűbe – nyertünk betekintést péntek este, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával. A két kötet korántsem egymás fordítása vagy valamilyen változata. Egymásra épülő és egymással feleselő művek, amelyeknek szerzői igyekeztek kerülni a formalitás szárazságát, a kizárólag objektív tények tárgyilagos felsorolását.

A magyar nyelvű Színház legyen! című munka dr. Góli Kornélia teatrológus, egyetemi tanár és dramaturg műve. – Szabad kezet kaptam a kötet műfajának terén, ez egyrészt nagyon jó, a lehetőségek megsokszorozódtak, másrészt viszont nehéz volt megválasztani az utat – nyilatkozta dr. Góli Kornélia, aki végül az oral history, az elbeszélt történelem eszközeit használta fel ahhoz, hogy alkotók és igazgatók szavain keresztül, mélyinterjúkban tárja fel a színház múltját és jelenét.

– Több szempontból kutattam a megalapítás pillanatát, azt gondolom, hogy egy 50 éves, művészeti intézménynek a múltját lehet az azt működtetők által rekonstruálni. Beszélgetőtársaim csodálatos anyaggal láttak el, el kellett döntenem, hogy egy adatközpontú, tudományos munka legyen, vagy pedig egy sokkal „könnyebben” fogyasztható mű. Olvasóbarát-kötetben gondolkodtam, remélem, hogy élvezettel lehet majd olvasni – véli a szerző, aki szerint a könyv egy „kerek egészet képez”, tehát színházi előtudás nélkül olvashatja bárki. Az apró részletek, adatok megtalálhatók a jegyzetben, gazdag képanyaggal kibővítve. Dr. Góli Kornélia kihasználta a Színházról korábban megjelent, Franyó Zsuzsa tollából fakadt köteteket is.

– Rendkívül izgalmas történet a színházalapítás pillanata, a beszélgetésekben megtalálható az összes módosulás és arculatváltás – hallottuk.

 

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele

Vladimir Kopicl költő, színházkritikus saját tapasztalatából és mások írásaiból táplálkozva, esszében regéli el az Újvidéki Színház történetét, Zoran Maksimović, a Színházmúzeum vezetője ezt egészíti ki gazdag tényanyaggal.

– Nagy megtiszteltetés számomra a felkérés, és az, hogy a kötettel részt vehetek az ünneplésben. Történelmi aspektusból közelítettem a témához, míg Vladimir Kopicl kritikusként tekintett rá. Kutattam a dokumentációban, egyes szövegekben fordító segítségét kellett igénybe vennem. Eltartott a folyamat, még csak ezt, még csak azt… állandóan kiderült, hogy van még valami, aminek bele kell kerülnie a kötetbe – mesélte a szerb nyelven megjelent összefoglaló szerzője. Szerinte az Újvidéki Színház életében legalább öt sorsdöntő pont volt, mindig olyan rendezők kerültek a társulatba, akik „megelőzték korukat”.

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele

– Előadásaiknak köszönhetően az Újvidéki Színház ma már európai hírnévre tett szert, a jó előadás alapja a jó gárda – magyarázta Zoran Maksimović.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele