2024. december 22., vasárnap

Vendégház nyílt Tiszakálmánfalván

Fennállásának két évtizedes jubileumát ünnepelte a hétvégén a tiszakálmánfalvi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület. A hétvégi ünnepségen Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke úgy értékelt, hogy a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület létesítménye most vonzóbbá és gazdagabbá vált, de ezen túlmenően az itteni magyar közösség egészének tekintetében is nagy előrelépés a vendégház megnyitása. Hozzáadott, idegenforgalmi vonzerőként tekint a létesítményre, hiszen Újvidék és a Péterváradi vár közelsége már eleve részét képezi a falu turisztikai potenciáljának, ezek olyan kiaknázatlan lehetőségeket rejtenek, amelyekre a jövőben is építkezni lehet.

A vendégfogadóház korábban harangozólakás volt, ezt újították fel és alakították át. A létesítménynek elsődleges feladata szállást biztosítani a faluba látogató, főként külföldi, de vidéki vendégeknek is, azoknak, akik így akár több napot is eltölthetnek e hangulatos, dél-bácskai település lakosainak körében. Tiszakálmánfalva a határon átívelő kapcsolatok aktív ápolásában különösen aktív, rendszeresen érkeznek ide szervezett vendégcsoportok, leggyakrabban fiatalok és gyerekek. Mindenekelőtt a magyarországi testvértelepülésekről,
Baksról és Gesztről, de máshonnan is. Most lehetőség nyílik arra, hogy őket, legalábbis egy részüket itt, a vendégházban szállásolják el, de továbbra is fennáll az a lehetőség, hogy a Kör udvarában felverjék sátoraikat.

A tiszakálmánfalvi vendégházban most akár húszan is megszállhatnak

A tiszakálmánfalvi vendégházban most akár húszan is megszállhatnak

A beruházás, azaz a Kör termeinek felújítása, illetve az újonnan kialakított vendégszobák Magyarország Kormányának és az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósulhatott meg. A fogadó első vendége dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár volt, aki szombaton este itt éjszakázott családjával. A magyarországi vendég 2019 őszén járt utoljára Tiszakálmánfalván, akkor egy általános iskolai csoporttal érkezett a Határtalanul program keretében. – Nem bántuk meg, hogy ellátogattunk ebbe a faluba. Egy olyan, rendkívül aktív közösségre leltünk itt, amely – bár számosságában nem nagy – az összefogás példaképként szolgálhatna akár a magyarországi településeknek is. Akkor már beszélgettünk arról, hogy szálláshelyek létesítésével hogyan lehetne többek számára is elérhetővé tenni az itt zajló programokat, ösztönözni mások megjelenését is ezen a településen. Nagy öröm, hogy ma itt lehetek, és hogy ez az ötlet megvalósult. A jövőben is igyekezni fogunk megteremteni a lehetőségeket ahhoz, hogy az itteni, aktív vezetés elvégezhesse munkáját – ígérte az államtitkár, majd megköszönte Kiss Gyulának, a VMSZ újvidéki városi képviselő-testületi tagjának és Milánovity Ottíliának, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnökének azt az erőt és energiát, amelyet a faluban zajló programokba, a vendéglátásba és a közösség összetartásába beleölnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás