2025. április 29., kedd

Sakk mindenkinek!

A zentai Farkas Sándor az Újvidéki Egyetem, Természettudományi-matematikai Kar, Biokémia Szakának doktorandusz hallgatója, emellett kiváló sakkozó és sakkoktató is. – Öt-hatéves lehettem, amikor az édesapámtól és a nagytatámtól megtanultam sakkozni, hiszen a gyerekeket minden érdekli. Láttam, hogy a tatám tologatta a bábukat és számomra az érdekes volt.

Melyik klubnak vagy a tagja?

– A felsőhegyi klub tagja vagyok, immár három éve. Mivel a klubnak nem volt hivatalos edzője, ezért edzői kurzusra járok, és én vagyok az egyik személy, aki foglalkozik a tagokkal. Fél éve kezdtem bele a sakk oktatásába, igyekszem a maximumot nyújtani minden alkalommal. A klub elnökével, Bartha Áronnal közös erővel dolgozunk a fejlődésért. Ő a fiatalokkal és a kezdőkkel, én pedig a haladó csoporttal foglalkozom.

Hogyan kell sakkot tanítani?

– Ez érdekes kérdés. Természetesen, mint minden sportban, az alapoktól kezdjük, például a vonalak, az átlók, a figurák mozgása után a mattolási fajtákat és hasonlókat tanulnak. Az alapok elsajátítása után a kombinációk felrakásán és annak megfejtésén van a sor, ami kitűnő agytorna. A sakkban is van úgymond száraz elmélet, a megnyitás elmélete, de ez inkább a haladóknak szükséges.

Milyen rendezvényeket szerveztek?

– Két csoportra osztanám ezeket, a nemzetközi versenyeinken van egyéni, illetve csapatverseny. Az egyéni versenyünkkel elégedettek vagyunk, mivel tavaly száz felett volt a résztvevők száma, ami egy egynapos verseny esetében nagy szó, főleg környékünkön. Emellett rendezői, illetve társrendezői vagyunk a kisebb helyi versenyeknek, illetve az idősebbek kikapcsolódására szolgáló falusi ligának.

Mikortól ajánlott a sakk tanulása?

– Attól függ, hogy ki milyen szintig szeretne eljutni vele. Ha valaki professzionális szinten szeretné űzni, akkor nagyon fiatalon, három vagy négyévesen már el szokták kezdeni a tanulását, s már tizenkettő, tizenhárom évesen elérik a legmagasabb, a nemzetközi nagymesteri rangot. Szerintem a sakkban nincs korhatár, amíg az ember élvezi és szereti addig csinálja, hiszen kitűnő agytorna fiataloknak és idősebbeknek egyaránt! Polgár Judit az egyik népszerűsítője annak a kezdeményezésnek, hogy a sakk bekerüljön az iskolai tantárgyak közé. A hivatalos kutatások ugyanis bebizonyították, hogy jobb tanulási eredménnyel rendelkeznek azok a diákok, akik ezt az elmesportot űzik.

Magyar ember Magyar Szót érdemel