2025. január 22., szerda

Nyári jó tanácsok kutyatartóknak

Hogyan óvjuk házi kedvenceinket a forróságtól?

A nyári hőség a házi kedvenceknek ugyanúgy megterhelő lehet, mint az emberek számára, ezért szakértő segítségét kértük, hogy mire figyeljünk oda kutyánk egészségének a megőrzése érdekében.

– A kutyák gyorsan túlhevülnek és könnyen hősokkot, hőgutát kaphatnak. Különösen figyelni kell az idős és beteg házi kedvencekre, valamint a rövid, nyomott orrú kutyákra, mint a buldog és a mopsz, illetve az udvaron tartott ebekre is – nyilatkozta Pető Beáta, a Lajka Állat- és Természetbarátok Egyesületének a vezetője, aki felhívta a kutyatartók figyelmét, hogy emiatt árnyékos helyet kell biztosítani számukra, ahol hűsölhetnek. – A tűző napon álló kutyaház erre nem megfelelő, mert túlmelegszik és nem nyújt menedéket a kutyának. Ezért a házat lehetőségek szerint árnyékos helyre kell tenni vagy gondoskodni kell az árnyékolásról. Azzal is sokat segíthetünk rajtuk, a legmelegebb órákban beengedjük őket egy hűvösebb helyiségbe, az előszobába, a folyosóra.

A kutyák nem izzadnak, ezért lihegéssel próbálnak megszabadulni a fölösleges hőtől, ami által a felső légutakban és szájban lévő nedvességet párologtatják, mutatott rá Pető Beáta. Ezért elengedhetetlen az általuk elpárologtatott folyadék pótlása, és folyamatosan gondoskodni kell ivóvízről. Az itatótálban naponta többször ajánlott cserélni a vizet, mert az felmelegedhet.

– A kisállat-kereskedésekben kaphatók kedvencek számára hűtőmatracok és hűtőmellények, amire lefekhetnek és segítenek számukra átvészelni a kánikulát. Biztosíthatunk neki egy nedves törölközőt, de akár kutyamedencét is – magyarázta az állatvédő, aki szerint ennek hiányában tökéletesen megfelel a jószágnak más, sekély edény, lavór, homokozó vagy kiszuperált babakád is. Viszont arra ügyelni kell, hogy az állat ne tartózkodjon túl sokáig a hideg vízben, mert hólyaghurutot kaphat. 

Pető Beáta szerinte a napi sétát időzítsük a kora reggeli vagy késő esti órákra. Lehetőleg füves, parkos útvonalakat válasszunk és kerüljük a betonos, aszfaltos utakat. A 35 Celsius-fokos melegben az aszfalt hőmérséklete elérheti akár a 65 fokot is, ami égési sérüléseket okoz a kutya talpán. A melegben semmilyen élőlényt sem szabad gépjárműben hagyni, mert az utastér hőmérséklete könnyen eléri a közel 70 fokos meleget is. Ezért indulás előtt célszerű kiszellőztetni az autót és várni, amíg az utastérben lehűl a levegő. Megjegyezte, a kutya szőrének rövidre nyírása megosztja az állattartók véleményét, de a melegben a hosszú, főleg lemezes szőrű kutyáknak felüdülést jelenthet a nyári frizura. Két-három centiméteres hosszú szőrt azonban szükséges hagyni, ami megvédi a kutya bőrét az UV-sugárzástól, a leégéstől. Az állatvédő kiemelte, ha az intelmek ellenére mégis bekövetkezett a baj és az eben a hőguta tüneteit véljük felfedezni, vagyis szédeleg, hányni kezd, az oldalára fekszik, gyorsan liheg, zihál, szapora a szívverése, pupillái tágak és látszólag nincs magánál, akkor tekerjük vizes törölközőbe és haladéktalanul vigyük el állatorvoshoz, mert elpusztulhat. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele