2024. november 23., szombat

Vigyázzunk: vad az úton!

Tavasszal és nyáron nagyobb a vadgázolás valószínűsége – Ki fedezi a vadkárt és a kocsijavítást?

A gépkocsivezetők többségének volt már „karrierje” során kellemetlen találkozása, ütközése az úttesten váratlanul megjelenő vaddal. A nyílt úton 80 kilométeres sebességgel haladó autó elé kiugró őzet vagy nyulat szinte lehetetlen kikerülni. A szerencsétlen vad rendszerint elpusztul a nagy erejű ütközéstől, és a gépjárműben is komoly károk keletkezhetnek. Tavasszal, amikor az őzek területfoglalása zajlik, és ilyenkor júliusban és augusztusban, amikor az őzek üzekednek – a bak keresi a sutát –, többet mozognak, nagyobb az esélye annak, hogy áthaladnak a forgalmas közutak valamelyikén. Ezért ajánlatos nekünk, autósoknak ilyenkor jobban figyelni az út menti szántókat, bokrosokat, netán időben sikerül meglátni a közeledő vadat.

Mi a teendő, ha a körülmények szerencsétlen alakulása miatt vaddal ütközünk?

A közelmúltban Zenta és Ada között őzgázolás történt, az őzbak elpusztult, a gépkocsiban pedig ezer eurót meghaladó kár keletkezett. A „sértett”, mármint az autó tulajdonosa látva a baj mértékét hívta a zentai rendőrséget, a közlekedésiek kiszálltak a helyszínre, majd hívták a zentai vadászegyesület hivatásos vadászmesterét, Birkás Károlyt:

– A kérdéses útszakaszon, ahol a vadgázolás, az ütközés történt, vadveszélyt jelző tábla figyelmezteti a közlekedés részvevőit, hogy jobban figyeljenek oda az úttesten esetleg áthaladó vadra, elsősorban az őzekre, amelyek potenciális veszélyt jelentenek a közlekedés részvevőire. A figyelmeztető tábla ellenére megtörtént a baj, a rendőrség elvégezte a helyszínelést, a sofőr nem fogyasztott alkoholt, de hogy mekkora sebességgel közlekedett, utólag már nem lehet megállapítani. Tehát gyorshajtással nem gyanúsítható, ami miatt esetleg nem tudott időben lefékezni, amikor elébe került az őzbak. Mivel olyan útszakaszon történt a vadgázolás, ahol ennek az esélyére veszélyt jelző tábla figyelmeztet, a vadászegyesület kártérítési eljárást kezdeményezhet a gázolóval szemben. Mindenki a saját kárát mérlegeli. Ebben az esetben a zentai vadászegyesület közvetlen kára mintegy 20 000 dinár, viszont a gépkocsiban keletkezett kár ennek a többszöröse, és az ezer eurót is meghaladta. Ebben a helyzetben eltekintettünk a kártérítéstől, az egyesület nem indít lejárást.

Vannak esetek azonban, amikor nem tekinthetünk el a kártérítéstől. Zenta határában a Postabank autója elgázolt egy 500 euró értékű őzet. Bíróságra került a vadgázolás ügye, és az eljárás még mindig folyamatban van. Esete válogatja, a körülményektől függ, hogy mennyire tolerálható vagy sem a vadgázolás – mondta a vadászmester.

A Törökkanizsai vadászegyesületet két mandátumban vezette Ágoston Attila állatorvos:

– Az egyesületünk gondozására bízott vadállomány által okozott mezőgazdasági kártétel miatt már többször voltunk kénytelenek tetemes összegeket kifizetni, de volt olyan eset is, amikor a vaddal ütköző autósnak kifizettük a vaddal való ütközéskor keletkezett kárát. Amennyiben olyan útszakaszon történik a vadgázolás, amelyen erre figyelmeztető jelzések vannak elhelyezve, nem kérhet a gázoló kártérítést a vadászegyesülettől – mondta Ágoston Attila.

Vannak, akik ügyeskednek, hogy megússzák a vadgázolásért esetleg rájuk szabható kártérítést. Néhány éve történt, hogy egy magyarkanizsai illető Paphalomnál, a zentai és a magyarkanizsai község határán, de még zentai területen, két őzet is elgázolt gépkocsijával, de nem a zentai, hanem a magyarkanizsai ismerős rendőröket hívta helyszínelni. Ezen az útszakaszon a zentai Nagyrétből gyakran bukkan fel őz, borz, róka, mezei nyúl, sőt vidra, de még vadmacskát is találtunk elgázolva. Ezért az út mellett a vad jelenlétére figyelmeztető tábla áll. A két őzet elgázoló magyarkanizsai illetőnek végül mégsem kellett kártérítést fizetnie, arra hivatkozott, hogy az út menetirány szerinti jobb oldalán, amerre ő haladt,  nem volt kihelyezve vadveszélyre figyelmeztető útjelző tábla.

Az olyan „vadveszélyes” útszakaszokon, mint a Paphalom környéke (Felsőhegytől Oromhegyes felé vezető út) a szokottnál is óvatosabban közlekedjünk, mert már egy elgázolt borz vagy mezei nyúl is komoly kárt tehet a gépkocsinkban, aminek a javítása nem csekély kiadást jelent.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely József felvétele