2024. július 18., csütörtök

„Jó úton a város”

Zenta ünnepelt - A város napján megtartott díszülésen adták át a kitüntetéseket az arra érdemesült polgároknak
A rendezvények jegyében telt Zentán a város napjának megünneplése, azokon számos polgár vett részt, pusztán az idő nem volt kegyes a hétvégén. A város új érdemes polgárait, kitüntetettjeit a Városháza nagytermében köszöntötték, ahol Širkov á Anikó mondott alkalmi beszédet. „Jó úton a város” – állította Zenta község polgármestere a szombat délelőtt megrendezett díszülésen a népes gyülekezet előtt.

Említette az elért eredményeket, valamint összegezte a jövőbeli célokat, hangsúlyozva, hogy a városban az idei év folyamán mélyreható változások kezdődtek el, amelyeket a polgárok a mindennapi életben már érzékelhetnek, de az igazi áttörés ezen a téren csak az elkövetkezőkben várható.

– Az új városvezetési rendszer kiépítése folyamatban van – ismertette Širková Anikó. – A közvetlen végrehajtási szerv, a közigazgatás munkájának ésszerűsítése az utolsó fázisába érkezett. Ezután teremtődnek meg a feltételek a községi előírások alapos átdolgozására, hogy azok a polgárok mindennapi életét érintő területeket a törvénnyel összhangban minél hatékonyabban szabályozzák. Az új rendszer kiépítésének szerves részét képezik intézményeink, közvállalataink munkavégzési módjának az átalakítása is, azzal a céllal, hogy a zentaiak igényeit minőségesen ki tudják elégíteni. Meggyőződésem, hogy Zenta hamarosan tisztább és rendezettebb lesz.

Beszédében kitért a várost sújtó időjárási viszontagságokra is, amelyek miatt a községben két alkalommal is rendkívüli állapotot kellett kihirdetni. Az önkormányzat a tartományi kormány hathatós segítségével egyszeri pénzbeli segélyben részesítette a károsultakat, az utóbbi években elhanyagolt nyitott csatornarendszer rendbehozatala pedig már folyamatban van. A polgármester összegzésében megemlítette, hogy a napokban számos utcában megkezdik az útburkolat javítását, valamint a városi vízvezeték egyes részeinek a lecserélését is. Szót ejtett arról is, hogy a sportcsarnok építése a tervezett ütemben halad, s reményét fejezte ki, hogy három év múlva a sportolók már birtokukba is vehetik.

A díszülésen jelenlévő köztársasági és tartományi közéleti személyiségeket, a testvértelepülésekből érkező vendégeket, valamint a községben tevékenykedő vállalatok és intézmények vezetőit üdvözölve Rácz SzabóLászló, a községi képviselő-testület elnöke beszédében a város múltját idézte fel. Először 1992-be „utaztatta” vissza az időben a jelenlévőket, akkor döntöttek ugyanis a zentai honatyák arról, hogy a város napját a zentai csata évfordulójához kötik. Hangsúlyozta, hogy az egykori véres csata, amelyet Európa negyedik legjelentősebb eseményeként tartanak számon, ma már nemcsak hódítást, pusztítást és borzalmakat jelent a számunkra, hanem történelmet, vitaanyagot, tananyagot, kutatást, gazdasági kapaszkodót, kapcsot a népek között, és nem utolsósorban okít bennünket. Arra tanít, hogy ami ma elviselhetetlen, megoldhatatlannak tűnik, gyűlöletet szít, ami miatt egymás torkának ugrunk, az egyszer majd más jelentőséget nyer számunkra.

– Ami ma kilátástalannak tűnik, az holnap megoldást nyer, visszatér a szeretet az emberek közé – emelte ki – A zentai csata üzeneteiből ezekre a pozitív megerősítésekre gondoljunk!

Végül hozzátette: „Tudom, hogy barátságban, megértésben telik el a városnapi ünnepség, és remélem, úgy köszönünk el egymástól, hogy legközelebb újra találkozunk, újra örömet szerzünk egymásnak!”

A díszülésen Širková Anikó és Tamer Tecirlioglu, a Japan Tobacco International tulajdonában lévő zentai dohánygyár igazgatója aláírta azt a szerződést, amelynek értelmében a japán dohányfeldolgozó cég 1 millió 100 ezer dináros támogatást nyújt a város központjában lévő szökőkút felújítására. Az ünnepélyes szerződéskötést követően Tecirlioglu beszédében hangsúlyozta, hogy a művelődési ház újjáépítését követően a népkonyha, a közlekedésbiztonsági kampány és egyéb tevékenységek folyamatos támogatása után a JTI vezetését elégedettség tölti el, hogy helyzetéből fakadóan újabb eszközöket adományozhat a város szívében lévő szökőkút újjáépítésére, amely nemcsak egy emlékmű, hanem a város életének szerves része, ezért az önkormányzattal egyetértve azt szeretnék, ha Zenta jelképévé is válna.

A program további részében Borsos Csilla, az MNT alelnöke, Tóth Tamás köztársasági parlamenti képviselő, Tomislav Stantić, a köztársasági egészségügyi minisztérium államtitkára, Miroslav Vasin tartományi munka- és foglalkoztatásügyi titkár, Pintér Erika, Tiszafüred polgármestere és DragoslavĆirković, a niši Medijana Helyi Közösség tanácsának az elnöke köszöntötte a zentaiakat, majd pedig átadták a városnapi kitüntetéseket is. A zentai elöljárók a városért tett elévülhetetlen érdemeiért díszpolgárrá avatták dr. Szeli István irodalomtörténészt, akadémikust és Matija Bećković irodalmárt és akadémikust. A városért tett szolgálataikért Pro Urbe Díjat adtak át Benes József képzőművésznek, Táborosi László sportmunkásnak, Borivoje Vukov legendás birkózót, egykori világbajnokot pedig posztumusz részesítették ebben az elismerésben. A tehetséges fiatalok számára alapított Juventus Pro Urbe Díjat az idén Divéki Zsolt fizikus vehette át. A polgármesteri köszönőlevelet pedig Oroszi TallósiIrénkének ítélték oda a városnak nyújtott anyagi támogatásért. A díszülést követően a zentai honatyák a vendégekkel együtt a zentai csata emlékhelyéhez vonultak, hogy részt vegyenek a csata évfordulója alkalmából rendezett emlékmisén, illetve, hogy elhelyezzék a kegyelet virágait.

Nem először kavarta fel a kedélyeket

A Tisza menti városban ellentétes véleményeket váltott ki, hogy a zentai önkormányzat Matija Bećković zentai születésű irodalmárnak, a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia tagjának, a rossz emlékezetű Memorandum egyik aláírójának ítélte oda az egyik díszpolgári címet. A díszülést követően mi is rákérdeztünk, miként vélekedik az elismerésről, illetve hallott-e arról, hogy az vegyes érzelmeket váltott ki. Érdeklődtünk továbbá, hogy mikor járt mostanság városunkban.

A szerb akadémikus úgy fogalmazott: számára óriási megtiszteltetés, hogy szülővárosa díszpolgári címére érdemesítették. Elmondta, nem értesült a kinevezését megelőző vitáról, s talán jobb is, hogy nem hallott az egészről. A szerb irodalmártól megtudtuk, az utóbbi néhány évben több alkalommal is járt városunkban. Legelső alkalommal egyébként az 1966-ban megrendezett városnapi ünnepség idején, mivel akkor is kapott egy elismerést a város akkori elöljáróitól. „Az az elismerés szintén vegyes érzelmeket váltott ki ebben a Tisza-parti kisvárosban, de azt hittem, hogy mindez már elmúlt” – mondta mosolyogva a költő.