2024. július 18., csütörtök

Dohánybajnokok

Az állam viszonyulása miatt sokan kisebb területen termelnek dohányt

Ahogy a minap beszámoltunk róla, Zentán elismerésekben részesültek a zentai dohánygyárnak dolgozó legjobb dohánytermelők, köztük az oromi Milutinovity Attila , aki tavaly a legtöbb (Berley típusú) dohányt adta át a japán tulajdonban lévő gyárnak, és a gunarasi Oláh György , akinek a földjén a legjobb minőségű dohány termett. Beszélgetésünk során mindkettőjüket arról kérdeztük, mi a jó termés titka.

Milutinovity Attila, aki 8 hold földről 138 mázsa termést adott át a zentai feldolgozó üzemnek, elmondta, hogy a termelés mikéntjén és az időjáráson van a hangsúly.

– Tavaly az időjárás nagyon kedvezett a dohánynak. Persze az is fontos, hogy mennyire foglalkozik az ember a növénnyel. 2008-ban mű- és lombtrágyáztunk is a földjeinket, s így sikerült elérnünk a rekordhozamot.

Attila egyébként az idén a dohány szárításának egy új módozatával próbálkozik. A növényt szárastul szándékozza kivágni, s így akarja szárítani. Ezzel a módszerrel a munkásokra költött összeget szeretné csökkenteni.

A legjobb minőségű dohányt termelő Oláh György szerint a titok abban rejlik, hogy minden termelési műveletet időben végezzen el az ember, a szárítás során pedig nagyon oda kell figyelni arra, hogy a leszedett dohánylevelet ritkára kötözzék, illetve varrják. Ellenkező esetben könnyen „begyulladnak” a levelek. A gunarasi termelő szerint az ipari növény szedését is időben kell elvégezni. Ő egyébként tavalyi 3 holdon termelt dohányt, s az idén is ugyanekkora területen ültette el a palántákat.

A többi dohánytermelőhöz hasonlóan Milutinovity Attila és Oláh György is elégedetlen az állam dohánytermelők iránti viszonyulásával. A tavalyi prémium elmaradása miatt sokaknak elment a kedve az idáig szép hasznot hozó és rengeteg munkával járó növény termesztésétől. Constantin von Esebecktől, a JTI–Zenta termelési és dohányfeldolgozási igazgatójától megtudtuk, hogy az állam viszonyulása miatt az idei évben a Virginia fajtájú dohányból 10, a Berley típusúból pedig 20 százalékkal kevesebbet ültettek a termelők.