2024. július 18., csütörtök

Haverok, buli, Szahara

Jövőre zentaiak is indulnak a Budapest–Bamako ralin
Az amatőr ralira készülő zentai csapat

A Budapest–Bamako futamról minden bizonnyal már hallottak a technikai sportok és gépjárművek szerelmesei. A minden év januárjában megrendezett verseny négy éve létezik, s ez idő alatt egyfajta legendává fejlődött. A legutóbbi futamon több autó indult, mint a Dakaron. A nemzetközi szaksajtó a világ legnagyobb amatőr ralijaként és a legnagyobb szaharai autóversenyként tartja számon. Afrikában ez a legnagyobb humanitárius jellegű autóverseny, Magyarországon pedig – a hungaroringes Formula–1 futam után – a legjelentősebb esemény az autósport területén.

A kikapcsolódáson, a megmérettetésen és a kalandvágyon kívül a futamon indulókat és a szervezőket a karitatív szellemiség is vezéreli, ugyanis a résztvevők humanitárius segélyt is szállítanak Mauritániába és Maliba, a szervezők pedig a benevezési díjak összegét fordítják e két ország lakosságának megsegítésére.

A verseny Európa szívéből indul. Földutakon, homokos pisztéken (tereputakon), aranysárga dűnéken és szavannai szamarasszekér-utakon jut el fekete Afrika mélyébe. A futam versenyrésze és a túra változata is embert próbáló, de rendkívül látványos. A Budapest–Bamako résztvevői útjuk során áthaladnak a háború sújtotta Nyugat-Szaharán is, amely jelenleg az Egyesült Nemzetek Szervezetének a protektorátusa alatt áll. A számos áldozatot követelő háború ugyan befejeződött már, de a területen több aknamező is található.

A világ egyik legszegényebb országának, Malinak a fővárosában végződő versenyen túrakategóriában is indulhatnak a vállalkozó kedvű egyének. A január 16-án kezdődő eseményen, ebben a kategóriában szándékozik indulni a három vállalkozó kedvű zentai: Lučić Viktor, Somorai Csaba és Svilar Aleksandar. Ők alkotják az első olyan csapatot, amely országunkat képviseli ezen a nemes célú versenyen.

– A televízióból értesültünk a futamról, s amikor láttuk, hogy ezen bárki, bármilyen gépjárművel részt vehet, úgy gondoltuk, jövőre mi is rajthoz állunk. A világhálón már informálódtunk is a feltételekről – mondta Somorai Csaba.

A versenyre mindenekelőtt be kell nevezniük, utána be kell szerezniük a gépjárművet, amellyel az egyáltalán nem rövid utat meg akarják tenni, majd a potenciális támogatókat is fel kell kutatniuk, s nem utolsósorban az adományok begyűjtése is rájuk vár.

A zentai csapat a helybéli Dr.Gerő István Egészségügyi Központ igazgatója jóvoltából egy kiszolgált, Citroën típusú mentőkocsival tervezi megtenni a 9000 kilométeres távot, és a járművet Bamakóban odaajándékozzák egy kórháznak. A kalandtúra zentai résztvevői így repülőgépen térnek haza. A kocsit természetesen alaposan kipofozzák és átalakítják, hogy kibírja a két hétig tartó kalandot. A három merész zentaitól azt is megtudtuk, hogy Afrika Barátai elnevezéssel egy civil szervezetet is alapítottak, így fogadni tudják az afrikai országoknak szánt humanitárius adományokat.

A csipet-csapat tagjai szerint már többen érdeklődtek a kalandjuk iránt, és több zentai vállalkozótól, magánszemélytől sikerült támogatást, illetve adományokat szerezniük.

Lučić Viktor, a Mojo Klub tulajdonosa azt is elmondta, hogy a közeljövőben az elképzelésüket népszerűsítő bemutatókat és koncerteket is szerveznek, melyeken a belépődíj helyett adományokat adhatnak át a zentai csapatnak. Ezeket eljuttatnák az afrikai rászorulóknak.

Viktor elmondta, hogy mindenképpen szeretnének Zenta város neve alatt indulni, de ez elsősorban attól függ, hogy az önkormányzat hogyan viszonyul a kezdeményezésükhöz, s hajlandó lesz-e részt venni a projektumuk támogatásában.

A csapat egyébként egy honlapot is nyitott merész vállalkozásuk népszerűsítésére, amely a www.destinationbamako.wordpress.com internetes címen érhető el. Mindazok, akik valamilyen módon támogatni szeretnék a Budapest–Bamako ralin induló zentaiakat, a 355-1132458-82-es folyószámlaszámon befizetett donációjukkal hozzájárulhatnak az akció megvalósításához. Az érdeklődők bővebb információt a 024/815-425-ös telefonszámon kaphatnak.