2024. július 18., csütörtök

A Zentai Gazdakörben zajlik az élet

Rendbe hozták a dűlőutakat – Ismét fogadják a támogatási kérelmeket

A Zentai Gazdakör tagjai az elmúlt napokban munkaakciót tartottak, amely során idén is rendbe hozták a termőföldekhez vezető nyári utakat – tudtuk meg Sóti Ferenctől, az egyesület elnökétől. Elmondta továbbá, hogy a zentai cukorgyár egy rakodógépet biztosított a munkálatok elvégzéséhez, a lapos útszakaszok feltöltéséhez szükséges földet pedig a DTD vízgazdálkodási vállalat községi részlege biztosította a számukra.

A munkaakció résztvevői

Az idén a háromnapos munkaakció résztvevőinek önerőből sikerült rendbe hozni a legkritikusabb állapotban lévő dűlőutakat, de jövőre mindenképpen szeretnék a zentai önkormányzat támogatását is elnyerni a munkálatok kivitelezéséhez. – Jó lenne, ha legalább a munkagépek működéséhez szükséges üzemanyagot biztosítaná az önkormányzat – nyilatkozta Sóti Ferenc, akitől megtudtuk, hogy az elkövetkezőkben az ún. rázók javítását is el kellene végezni, hogy a mezőgazdasági termelők ne hordják fel a sarat a közutakra. Ezen útszakaszok közé tartozik a bátkai feljáró is, amelynek rendbetételét már tavaly is felvetették.

JÓL JÖNNE AZ ÖNKORMÁNZATI SEGÍTSÉG

Egyébként a Zentai Gazdakör, a Kertek Helyi Közösséggel közösen, az idén is pályázott a nyári utak rendbehozatalára, s most sikerült egy 500.000 dináros támogatást is szerezniük a mezőgazdasági minisztériumtól. Ezt a pénzt elsősorban azokra az utakra szándékozzák elkölteni, amelyet púposra kell feltölteni, hogy eső esetén a víz lefolyjon. Sóti úr elmondta, hogy ebből oldanák meg a bátkai feljáró rendbehozatalát is, amelynek útburkolatához a azokat a köveket szeretnék elkapni a községtől, amelyeket egykoron a Tóparti utcának a Saloon pizzériától a Szent János szoborig terjedő útszakaszáról szedtek fel, s jelenleg a bútorgyár udvarán tárolják. Megtudtuk, hogy a másik, mielőbb rendbehozandó feljáró pedig az ún. Stefán tanyánál van, amelynek burkolatát a nemzetközi telefonhálózat kábeleinek a lefektetése alkalmával megrongálták. E munkálatok által okozott kár szanálásához is az önkormányzat segítségét kérik a zentai gazdák. Egyébként a községben, Sóti úr tudomása szerint, egyedül a Kertek Helyi Közösség pályázott a nyári utak rendbetételére, s elmondása szerint jó lenne ha a többi kerület is követné a példájukat, mivel az ő területeiken is vannak javításra váró dűlőutak.

TÖMÖRÜLTEK A DOHÁNYTERMELŐK

A közelmúltban a Zentai Gazdakör keretén belül megalakult a Burley típusú dohányt termelők szakága is. Sóti Ferenc elmondta, hogy az állami támogatások elmaradása után tömörítették az egyesület köré a dohánytermelőket, mivel egyenként hiába próbáltak érvényt szerezni a jogaiknak. Jelen pillanatban a tagosítás van folyamatban: nemcsak a környező községekből, hanem Vajdaság távolabbi részeiből is többen beléptek a szekcióba, amelynek tagsága önállóan dolgozik a zentai egyesület égisze alatt. A gazdakör gyümölcsészeti szakága egyébként a Topolyán megrendezendő Top Expo pálinkaversenyének a szervezésével van elfoglalva. A megméretésre még a mai nap folyamán be lehet nevezni. Az érdeklődők egy liter pálinkát kell átadniuk a szervezőknek, s ezen kívül a 100 dináros kotizációs díjat is be kell fizetniük. Érdeklődni ezzel kapcsolatban a gazdakör irodájában, vagy pedig a 024/ 817-008-as telefonszámon lehet. A papramorgók elbírálása holnap lesz, a díjkiosztást pedig szeptember 13-án, a topolyai kiállításon rendezik meg.

RÖVIDEBB A HATÁRIDŐ

A rövid nyári szünet után a gazdakör irodahelyiségében ismét fogadják a községben élő mezőgazdasági termelők támogatási kérelmeit – tudtuk meg Barna Krisztiántól, az iroda vezetőjétől. Jelen pillanatban a földterület utáni támogatásokat lehet kérni a mezőgazdasági minisztériumtól, ami hektáronként 12.000 dinár. A nyugdíjas földművesek csupán 3600 dinárt kérhetnek a földterületük nagysága után. Visszaigényelhető a termelők által a munkagépek számára megvásárolt üzemanyag jövedéki adója is, erre a donációra minden bejegyzett termelő jogosult.

A kérelmek átadási idejét egyébként lerövidítette a minisztérium, s az érintettek október 31. helyett csupán szeptember 30-ig igényelhetik e támogatásokat. Ezt egyébként azzal magyarázzák az illetékesek, hogy minél előbb el szeretnék kezdeni a támogatások kifizetését. Ezenkívül a dohánytermelők kérelmezhetik a Burley és Oriental típusú dohány után járó tavalyi prémiumok kifizetését is.