2024. július 18., csütörtök

Sasból kabala

A zentai Buza Tibor meséli el saját, és Viktor, a 11 éves réti sas történetét
Buza Tibor Viktorral, a szerb labdarúgó-válogatott ezentúli szimbólumával

A közelmúltban lejátszott Szerbia–Franciaország világbajnoksági selejtező már rég a feledés balladai félhomályába veszett volna, amennyiben a belgrádi Crvena Zvezda labdarúgó stadionban a mérkőzést nem előzi meg a zentai Buza Tibor solymász bemutatója Viktorral, a 11 éves, 5 kilót nyomó, hím réti sassal, amely a szerb labdarúgó-válogatott kabalájaként szerepelt a mérkőzésen.

A rendhagyó produkció teljesen lenyűgözte a szurkolókat. Buza mobilja azóta állandóan csörög, mindenki a madárral kapcsolatban keresi. – Csak a mai nap folyamán tizenöten hívtak fel – meséli Tibor, akitől megtudtuk, hogy az egész história három hónappal ezelőtt kezdődött el. – Vuk Bojović, a Belgrádi Állatkert igazgatója keresett fel, s megkérdezte, be tudnám-e idomítani az egyik, Viktor nevű sasukat, hogy a franciák elleni mérkőzésen a szerb csapat kabalájaként szerepeljen – kezdte a történetet a zentai sólyomtenyésztő, aki elmondta az igazgatónak, hogy ez igencsak sok munkával jár. Ezt követően a szerb labdarúgók csapatkapitánya felkérte őt, hogy vállalja el a ragadozómadár beidomítását.

Viktor mintegy 40 ezer ember előtt mutatkozott be, s a siker nyomán az elkövetkezőkben is a szerb csapat kabalájaként fog szerepelni.

A réti sas egyébként kontinensünk egyik legnagyobb méretű sasmadara. Szerbiában a Tisza és a Duna mentén fészkel. A zentai szakember szerint fokozottan védett, veszélyeztetett faj, példányaiból sajnos sokan a rágcsálóirtás áldozatává válnak. –A réti sassal folyamatosan kell foglalkozni, a madarat naponta kell röptetni, mivel különben elhízna és nehezen repülne –meséli. –A Viktorhoz hasonló, az ember közelében nevelődött sasok ezenkívül rendkívül agresszívak is, de nem félnek az embertől. Az embereket velük egyenrangúnak, majdhogynem fajtársuknak tekintik, és előfordul az is, hogy bele-belemarnak a nevelőbe. Nekem volt már néhány apróbb fülsérülésem, s a napi tréninghez az is hozzátartozik, hogy felsérti a kezemet. Most is szereztem néhány apróbb karcolást, de ez már ezzel jár...

Buza Tibor egyébként korábban Palicson próbálkozott állandó ragadozómadár-bemutatók megrendezésével, de az érdeklődés kisebb volt a vártnál. –A közelmúltban néhány iskolában tartottunk bemutatót, és a tanulóknak rendkívül tetszett. Szerintem a ragadozó madarak ismerete hiányzik a gyermekeink neveltetéséből. Mert az ember csupán azt értékeli, illetve szereti meg, amit ismer. Márpedig amennyiben megismeri ezeket a csodálatos teremtményeket, lehetséges, hogy nem szórja szét a mérget ott, ahol ezek a madarak élnek, illetve nem fog puskát rájuk. Tisztában lesz azzal, hogy szintén részei az ökológiai láncnak, és védeni fogja őket. Minél több bemutatót kellene szervezni, s ezúttal is szeretném felhívni a pedagógusok figyelmét, hogy amennyiben érdekli őket a dolog, az egész csupán szervezés meg egyeztetés kérdése, mi bármikor a rendelkezésükre állunk. Ezek nem csupán solymászbemutatók lennének, hanem a környezetünkben élő összes ragadozó madárral megismertetnénk a gyermekeket – mondta végül Buza Tibor.