2024. július 18., csütörtök

Hullámlovagok találkozója

Egyhetes verseny előtt a zentai rádióamatőrök
A műszaki felszereltség korszerűsítésre szorulna

A Zentai Rádióamatőr-klub tagjai a jövő hónap elején salgótarjáni kollégáikat látják vendégül egy egyhetes verseny erejéig. A magyarországi vendégek és a házigazdák minél kisebb teljesítményű rádióadókon (QRP) keresztül igyekeznek majd minél távolabbi összeköttetést létesíteni. A magyarországi vendégek október 30-án érkeznek, a verseny pedig hétfőn kezdődik. A megmérettetésen kívül egy irodalmi est is szerepel a programban: a salgótarjáni Fullextra című internetes irodalmi és művészeti folyóirat (www.fullextra.hu) alkotói mutatkoznak be a zentai közönség előtt november 7-én, szombaton 15 órától az Alkotóházban.

A zentai klub tagjai egyébként 1948 óta pásztázzák folyamatosan a rádióhullámokat és létesítenek kapcsolatot hazai és külföldi kollégáikkal – mondta Baricsek László, a klub elnöke, aki úgy tudja, a városban már a múlt század húszas éveinek közepén is tevékenykedtek rádióamatőrök, de erről nem maradtak fenn dokumentumok. Az első feljegyzés a zentai „rádióhullám-lovagokról” 1936-os keltezésű.

Tanfolyamok szervezésén és rádiókapcsolatok létesítésén kívül a klub tagjai versenyeken is részt vesznek, többek között rádiós tájfutásban (rókavadászat), mások morzejelek gyors adásvételével foglalkoznak. A klub keretében tevékenykednek az ún. konstruktőrök is, akik rádióamatőr-készülékek építésével foglalkoznak. Mivel ők is egyfajta technikai sportot űznek, ezért nemrég kérvényezték felvételüket a község sportszövetségébe.

A zentai rádiósok egy időben a Keresztesben lévő egykori Floragenet területén kialakítottak és felszereltek egy kiváló versenyhelyet is, aminek köszönhetően bekerültek a világ legjobb rádiósai közé – 2000-ben ugyanis sikerült megnyerniük egy világbajnokságot is. Sajnos azóta el kellett hagyniuk ezt a helyszínt, amely az azóta privatizált Mezőgazdaság Rt. tulajdona volt, a cég jelenlegi tulajdonosai viszont távozásra kényszerítették őket.

A zentai klubnak jelenleg mintegy 70 tagja van, ám a Népi Technika épületében a kevés helyiség és berendezés miatt csupán alig néhányan tudnak egyszerre rádiózni. Szerbiában egyébként – a zentai rádiósok vezetőjének a becslése szerint – közel 5000-en foglalkoznak rádióamatőrködéssel. A zentai rádiósok évente mintegy 10-20 ezer rádiós kapcsolatot létesítenek, amelyeket ún. vételnyugtázó (QSL) lapokkal bizonyítanak. Egyébként a mobiltelefónia és a világháló korában a rádióamatőröknek továbbra is jelentős szerepük van a távközlésben, illetve az emberek közti kommunikációban, mivel bármikor megtörténhet, hogy a modern tájékoztatási, illetve kommunikációs eszközök egyszerűen „bedugulnak” (szilveszter éjszakáján például, hasonlóképpen árvíz vagy más katasztrófa idején is e kommunikációs formák a legsérülékenyebbek). A zentai rádiósok a kilencvenes évek vérzivatarában számos városbelin segítettek úgy, hogy a háborús övezetekben lévő rádióamatőrök által szereztek információt a hozzátartozóikról, illetve lehetővé tették, hogy a családtagok beszélgethessenek egymással.

Végül: számukra is az örökös pénzhiány okozza a legnagyobb gondot. A községi önkormányzatnak köszönhetően jutottak irodahelyiségekhez, s a község állja is a rezsiköltségeket, azonban a tagok –kellő anyagaik híján – 20-30 éves készülékeken dolgoznak, és a konstruktőrök munkájához is szükséges lenne számos alapvető műszer.