2024. július 18., csütörtök

Százalékháború

A zentai Mezőgazdaság Rt. nemrég megtartott rendkívüli közgyűlésén sem sikerült a Mezőgazdaság Rt. kisrészvényeseinek leváltaniuk a vállalat igazgatóbizottságának tagjait
A zentai Mezőgazdaság Rt-ben törvénytelen az igazgatóbizottság?

A közgyűlés kimeneteléről és eredménytelenségéről Kovács György, a vállalat kisrészvényesei egyesületének elnöke számolt be napilapunknak. Elmondta, hogy a közgyűlés megrendezését már régóta követelték a szervezet tagjai, mivel állításuk szerint a 2007-es évben, a vállalat magánosítását követően a jelenlegi igazgatóbizottságot törvénytelen módon választották meg.

Kovács György szerint, annak ellenére, hogy az egyesületük tulajdonában van a cég részvényeinek a 48 százaléka, ezidáig nem vehettek részt e bizottság munkájában. Kovács egyben azt is elmondta, hogy velük szemben a vállalat tulajdonosai, vagyis a Jerković konzorcium csupán a részvények 42%-ával rendelkezik, az értékpapírok 8 százaléka pedig ún. passzív részvénynek számít, amely nem vesz részt a döntéshozatalban. Az egyesület elnöke szerint azzal is megvádolták őket, hogy át akarják venni a vállalat vezetését, de erről szó sincs, csupán reális áron szeretnének túladni a részvényeiken, s céljuk megőrizni a vállalatot.

A téma kapcsán ellátogattunk a zentai Mezőgazdaság Rt-be, ahol a vállalat vezetői elmondták, hogy a hatályban lévő törvények és a vállalat alapító okmányának értelmében a cég igazgatóbizottságának közgyűlésén a részvényesek által felhatalmazott személyek döntenek olyan arányban, amilyenben ezeket a felhatalmazásokat sikerül beszerezni. A kérdéses összejövetelen a tulajdonos e felhatalmazások 52, 23%-ának a birtokában volt, az egyesület pedig az aláírások 33,93 százalékával rendelkezett, szavazáskor pedig a hitelesített szavazatok 51 százaléka mérvadó.

Dragan Bukvić, a Mezőgazdaság Rt. igazgatója szerint ennek értelmében a szavazás szabályosan zajlott le, és alaptalannak nevezte a kisrészvényesek egyesületének azon állítását, miszerint a jelenlegi igazgatóbizottság tagjait törvénytelenül választották meg. Azt is hozzáfűzte, hogy a vállalat jelenlegi igazgatóbizottságában 4 tag kisrészvényes, és közülük ketten tagjai az egyesületnek is.

Bukvić továbbá elmondta, hogy a vállalat tőkéjének a 48, 43%-át valóban a kisrészvényesek birtokolják (az egyesület tagjai, a Szerbiai Akciós Alap, s azok a személyek, akik nem tagjai a Kovács György által vezetett egyesületnek). A vállalat tőkéjének 42, 97 százaléka pedig a tulajdonosok konzorciumának a kezében van, a kérdéses 8 százalék pedig adásvételi beruházásként a Mezőgazdaság Rt. nevén van vezetve. Ezt a mintegy 50 millió dináros összeget a vállalat megvásárlását követően, az első év végén köteles volt beruházni a felvásárló. Ez megtörtént, erről igazolást is kaptak a privatizációs ügynökségtől.

A zentai mezőgazdasági birtok egyébként a jelenleg uralkodó gazdasági helyzethez képest viszonylag elfogadható helyzetben van, mivel teljesíteni tudják a törvényekben illetve a különböző szerződésekben foglalt kötelezettségeket – nyilatkozta Dragan Bukvić, akinek állítása szerint rendszeresen kifizetik az itt dolgozók béreit is.