2024. szeptember 2., hétfő

Víztisztítás szakszerűen

A fordított ozmózisos technika a legmodernebb

Manapság egyre sűrűbben hallunk a saját háztartásunkba beszerelhető víztisztító rendszerekről. Több cég is kínál ismertetőt termékeiről, annál is inkább, mivel manapság az ivóvizekről azt tartják, nem megfelelő a minőségük. Mivel minderről jórészt informálatlanok vagyunk, felkerestünk egy víztisztító berendezés szakértőt, és arra kértük, mondja el, miért érdemes víztisztítót vásárolni, s vázolja hogyan tisztítják ezek a berendezések az ivóvizet.

Szakértőnek számít a felsőhegyi illetőségű Lajkó László, akinek munkája szoros kapcsolatban áll a víztisztítással, huzamosabb ideje benne van a szakmában, így jól ismeri és figyelemmel kíséri a víztisztítási készülékek fajtáit és azok felhasználását a gyakorlatban.

Miért szükséges az ivóvíz otthoni tisztítása is?

– Manapság már tényként kezeljük, hogy változtatni kell az ivóvíz minőségén – kezdte Lajkó. – A vízművek Magyarországon és a Vajdaságban is csak egy bizonyos szintig tudják megtisztítani a vizet, viszont hiába minden tisztítás, a csőhálózatok eléggé elöregedettek. Tehát hiába tisztítják meg a vizet akár tökéletesen is, mire a felhasználóhoz ér, az elöregedett csövekből összeszedi a lerakódott szennyeződést, vagyis újra piszkos lesz. Aki ennél jobb minőségű vizet akar inni, annak az otthonában kell megszűrnie, ehhez viszont valamilyen víztisztító berendezést kell beszerelnie. Több fajta víztisztító kapható a piacon. Vannak egyszerű kis szűrők, melyek csak a klórt veszik ki a vízből meg a nagyobb homokszennyeződéseket. Ezek viszonylag olcsó berendezések. Vannak komolyabbak, melyek több lépcsőben szűrik meg a vizet, és a klóron kívül egyéb szennyeződéseket is eltávolítanak, esetlegesen még a baktériumokat és a vírusokat is. Ezeket ultraszűrőknek hívják. Mivel több lépcsős szűrésről van szó, általában négy-öt lépcsőt alkalmaznak. A berendezésben lépcsőről lépcsőre kisebb résű szűrők következnek, és ez által a klórt és egyéb szennyeződéseket is eltávolítanak.

Milyen berendezésre voksolna?

– A jelenlegi legmodernebb és háztartási használatban leginkább bevált készülék a fordított ozmózisos technikán alapuló. Ez rendszerint öt vagy hat egységből áll, és mindent eltávolít a vízből, beleértve a vírusokat és baktériumokat is, és tízezred mikron nagyságú szűrőrésű a legkisebb szűrője. Ez a vízben lévő oldott anyagokat szintén eltávolítja, így a kalciumot, a magnéziumot, a vasat, a nitriteket és a nitrátokat. Ezt ennek a technológiának a hátrányaként is szokták emlegetni, mivel a hasznos ásványi anyagokat szintén eltávolítja a vízből. Szerencsére erre is van megoldás. Mivel hat egységes víztisztítóról beszélünk, az optimális mennyiségben vissza is adagolja az ásványi anyagokat, vagyis a csapunkon megközelítőleg 120 mg/liter oldott anyagú tiszta ivóvíz folyik. Az ásványvizeket úgy reklámozzák, hogy 1000 mg és a fölötti mennyiségű oldott anyag van benne, pedig ez már túl sok, és esetleg elősegítheti például az epekő, a vesekő és az érelmeszesedés kialakulását. Ezért igyekezni kell minél alacsonyabb oldott anyag tartalmú vizet bevinni a szervezetbe. A víztisztítók úgy működnek, hogy kiveszik a vízből a nem oda való anyagokat, és a végén hozzáadják azokat az anyagokat, melyeknek bizonyos mennyiségben benne kell lenniük az ivóvízben. Erre jók a fordított ozmózisos gépek.

Milyen karbantartást igényel egy ilyen berendezés?

– Egy hat szűrőből álló berendezést folyamatosan karban kell tartani ahhoz, hogy működni tudjon. Ez azt jelenti, hogy az ozmózis membránt kétévente kell cserélni, a többit pedig fél évente vagy évente attól függően hányan használják. Egy négy tagú családban fél évente javasolt.

Mekkora helyet foglal?

– A mosogatópult alatt elfér, de, ha a háziasszony ott tartja a szemetet, akkor azt lehet, hogy máshová kel száműzni. Persze vannak kisebb tartályúak is, hogy a szemetes is elférjen.

Megtérül egy ilyen beruházás?

– Ha a víz szennyezettségére hivatkozva rendszeresen ásványvizet veszünk, az sokkal többe kerül, nem beszélve arról, hogy rengeteg cipekedéssel jár, továbbá nem is egészséges annyit fogyasztani belőle. Legtöbbnek a sótartalma például jóval magasabb, mint az ivóvíz szabványé. Ha így gondolkodunk, nagyon gyorsan megtérül egy víztisztítóba való befektetés, és az után nem kell attól tartanunk, hogy valamilyen hiány vagy többlet alakul ki a szervezetünkben a víz miatt – mondta a szakember.