2024. december 19., csütörtök

Magyarkanizsai kézfogások

A Kecskeméti Regionális Képző Központ, a magyarkanizsai Cnesa OMI, a szabadkai Probitas civil szervezet és egy bajai partnerintézmény együttműködéséről

A felsorolt intézmények a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében a Kézfogás elnevezésű projektumot valósítják meg. A tervezetet a múlt héten a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézményben Sarnyai Károly, a projektum magyarkanizsai menedzsere mutatta be.

Az illetékes elmondta, hogy az együttműködés két tengelyen zajlik, az egyik tengely Szabadka–Baja, a másik pedig Kecskemét–Magyarkanizsa. Szabadkán és Baján aranykalászos gazdaképzés, valamint EBC*L és ECDL képzések zajlanak, Magyarkanizsán és Kecskeméten pedig ECDL ismeretekkel kiegészülő falusi vendéglátói képzés, valamint EBC*L tanfolyam.

– Ez az együttműködés több mint egyszerű oktatás, hozzájárul ahhoz is, hogy Szerbiában a magyarországi gyakorlaton és tapasztalaton alapuló mintákat figyelembe véve megfelelő felnőttoktatási rendszert alakíthassunk ki, megalapozva az ezt szabályzó törvény megalkotását is.

Magyarkanizsán januárban indult az EBC*L képzés. A pályázat tizenöt fő számára tette lehetővé, hogy teljesen díjmentesen vegyen részt a tanfolyamon. Fontos kiemelni, hogy az Egységes Európai Gazdasági Oklevél nemzetközileg elismert tanúsítvány. Ez a képzés a gyakorlatban alkalmazható gazdasági tudást adott a hallgatóknak, de a gazdasági előképzettség nélküli jelentkezők is sikeresen helyt tudtak állni a záróvizsgán. A második kurzus során a tizenhét hallgató vállalkozásindítási, valamint munkaerő-piaci ismeretekre tehetett szert, amely munkaerő-piaci versenyképességük növelését célozta meg. Ezt követően tizenöt fő részvételével kezdődött a panziós, falusi vendéglátói képzés, mely a következő modulokat foglalja magába: gazdálkodás, vendégfogadás, napi tevékenységek végzése, higiéniás tevékenység végzése, állattartás és kertművelés, valamint takarítás. Ezt a képzést különösen azoknak a figyelmébe ajánlottuk, akik a vendéglátóiparban, illetve a falusi turizmusban tevékenykednek. Fontos kiemelni, hogy a képzés végén OKJ-s vizsgát kell tenniük a hallgatóknak, ami a magyarországi szakvizsgarendszer szabályain alapszik és az unióban is elismert a tanúsítványt nyújt, mivel a hallgatók az OKJ-s bizonyítvány mellé angol nyelvű Europass bizonyítvány-kiegészítőt is kapnak.

A program során kapacitásbővítésre és eszközbeszerzésre is sor került. Ennek köszönhetően a Cnesa számítástechnikai terme 5 munkaállomással bővült. Emellett a hallgatók szakmai gyakorlatán használt takarítógépeket és vendéglátó-ipari felszerelést is beszereztük – mondta el Sarnyai Károly.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás