2024. július 18., csütörtök

Ifjú tollforgatók Tiszaszentmiklóson

A héten tartották meg a Bánáti Újság tizenkettedik újságíró-iskoláját
Az idei nyári újságíró-iskola résztvevői Tiszaszentmiklóson (Fotó: Horváth Zsolt)

A héten fiatal tollforgatókkal népesült be a tiszaszentmiklósi plébánia, ugyanis kezdetét vette a Bánáti Újság 12. újságíró-iskolája, ahol vajdasági és erdélyi fiatalok sajátítják el az újságírás fortélyait. Tizenkét év nem kis idő egy tábor, illetve egy képzés történetében. Az észak-bánáti falu csendjét a potenciális kollégák zsivajával megtöltő iskola változatlanul népszerű a fiatalok körében.

Tóth Lívia, a Hét Nap Bánáti Újság című mellékletének a szerkesztője, a tábor vezetője szerint az újságíró-iskola népszerűsége annak köszönhető, hogy a fiatalok körében mindig van érdeklődés az újságírói hivatás iránt.

– Annak idején elsősorban a bánáti fiatalokra számítottunk, az volt a célunk, hogy a Hét Nap bánáti mellékletének legyenek fiatal munkatársai, ezért a régióban megjelenő újságok és az itt működő rádiók szerkesztőségeit kértük fel, hogy küldjenek fiatalokat a táborba. A későbbiekben azonban egyre többen jöttek máshonnan is, mára pedig már Kárpát-medenceivé terebélyesedett az újságíró-iskola – mesélte Tóth Lívia, majd hozzáfűzte, szerencsére mindig akadnak olyan fiatalok, akik szeretnének részt venni, és persze vannak visszatérők is. A fő szervező szerint egyrészt a társaság az, ami visszavonzza őket, másrészt pedig az, hogy bizonyára minden évben tanulnak valami újat is.

Visszatérő vendégnek számít Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője, aki a tábor vezetésében segédkezik Tóth Líviának. Az erdélyi kolléga elmondta, amikor a Külhoni Magyar Újságírók Konvencióját megalapították, rögtön kiderült, hogy a szervezet legfontosabb feladata a fiatal újságírók képzése kell hogy legyen.

– Nagyon gyorsan kiderült az is, hogy nemcsak újságírókat, hanem az újságolvasókat is nevelnünk kell, ezek az olvasók pedig, legalábbis Erdélyben, a középiskolások, viszont már húsz éve nincs olyan lap, amely őket szólítaná meg. Ezért diákújságok alakultak, és azért hoztam el a brassói diákokat ebbe a táborba, hogy megismerkedjenek az újságírás szakmai alapjaival, illetve azokkal az erkölcsi kritériumokkal, amelyek elengedhetetlenül fontosak a szakma számára – mesélte a Brassói Lapok főszerkesztője, aki elmondta, hogy a tiszaszentmiklósi iskolában nevelkedett brassói újságíró-növendékek szerkesztik a 2011-es év diáklapját, a Visszhangot is, amely a Magyarországi Diákújságírók Egyesületének versenyén szerezte meg ezt a címet. Ambrus Attila hangsúlyozta, amellett, hogy a fiatalok elsajátítják az újságírás fortélyait, rendkívül fontos az is, hogy találkozhatnak, összebarátkozhatnak a vajdasági kortársaikkal, és beszélgethetnek a közös múlton alapuló közös jövőről is, hiszen – ahogyan fogalmazott – nagyon jó érzés megtapasztalni mindenki számára azt, hogy az óriási távolság ellenére az örömeik, a bánataik és törekvéseik azonosak.

Az előző évekhez hasonlóan a szervezők az idén is számos újdonságot építettek bele a tábor programjába, de a tábor résztvevői természetesen megismerkedhettek az alapvető újságírói műfajokkal is. A táborlakóknak a képzés ideje alatt el kell készíteniük egy interjút és meg kell írniuk egy jegyzetet is, amelyet a fiatalokkal közösen meg is beszélnek a táborvezetők. Ezenkívül minden évben új témák is napirendre kerülnek. Az idén például a zentai Bolyai Filmműhely mutatkozott be, amelynek a tagjai bemutatták az általuk készített, többnyire régi foglalkozásról szóló dokumentumfilmeket. Vendégül látták Balogh István írót, aki bemutatta a diákoknak a legújabb könyvét.

Az újságíró-iskolát egyébként a Magyar Nemzeti Tanács a közelmúltban kiemelt rendezvénynek nyilvánította, aminek ténye eddig még nem hozott érdemi változást az iskola életében.

– Büszkék vagyunk erre a státusra, hiszen nagyon jó dolog az, hogy felkerültünk erre a jegyzékre – jegyezte meg Tóth Lívia, majd így folytatta: – Ezáltal talán olyan emberekben is tudatosult, hogy már tizenkét éve működik az iskola, akik eddig nem tudtak róla. Az anyagiak terén ugyan még nem tapasztaltunk semmilyen változást. Mivel a pályázatok még nem zárultak le, ezért nem tudjuk, hogy kiemelt rendezvényként nagyobb eséllyel részesülünk-e támogatásban a különféle pályázatokon, vagy sem – magyarázta a fő szervező, majd hozzátette, reméli, a jövőben némi anyagi biztonságot is jelenthet majd ez a kiemelt státusz.