2024. július 18., csütörtök

Hagyományok és szorgos kezek

Tiszaszentmiklóson ma zárja kapuit a tizenhetedik kézművestábor

A hangsúly az idén is a nemezelésen volt, de a fiatalok egyéb foglalkozásokkal is megismerkedhettek (fotó: Horváth Zsolt)


A ma záruló tiszaszentmiklósi kézművestáborban az idén valamennyivel kevesebb fiatal vett részt, mint tavaly, a helyi plébánián megszervezett rendezvénynek ezúttal ugyanis huszonöt részvevője volt. A hangsúly most is a nemezelésen volt, de a fiatalok egyéb foglalkozásokkal is megismerkedhettek.

– Az egyhetes tábor részvevői a nemezelésen kívül a gyöngyfűzéssel és a terménybábok készítésével is megismerkedhettek, sőt divatékszereket is készítettek hőre keményedő gyurmából. Ezenkívül foglalkoztak batikolással, rongyszövéssel, és hűtőmágneseket is öntöttek – magyarázta Tóth Lívia, a tábor vezetője, aki elmondta: ezek közül ugyan nem mindennek van köze a hagyományos kézművességhez, de lényegében az említett a tárgyakat is a saját kezükkel készítették el a fiatalok. – Természetesen arra törekszünk, hogy a hagyományok mindenhol jelen legyenek, manapság azonban már elfogadott a hagyományos dolgoknak a kicsit modernebbekkel való kombinálása is, azért, hogy olyan cikkek szülessenek, amelyeket használni is tudnak – mesélte a táborvezető, akitől megtudtuk, hogy a táborban született alkotásokból ma, a zárónapon 19 órától kiállítást szerveznek, amit a fiatalok szülei és a falubeliek, illetve a vendégek is megtekinthetnek, utána pedig mindenki magával viheti az általa készített tárgyakat. Tóth Lívia reményének adott hangot, hogy a részvevők nem dobják félre porosodni, hanem használni és viselni is fogják majd ezeket a tárgyakat.
A tiszaszentmiklósi tábor részvevőinek mintegy a fele visszajáró vendégnek számít, a vezető szerint náluk nagyon szépen követhető a fejlődés. Az idei oktatók is ebben a táborban kezdték kézműves pályafutásukat, köztük Dékány Anita helybeli magyartanárnő is, aki a tábor mellett a falu művelődési életének is az egyik fő mozgatója. Rajta kívül a temerini Rákity Violetta, a helybeli születésű Berák Benitta és a zentai Baráth Kinga foglalkoztak a fiatalokkal, akik a délelőtti foglalkozásokat követően a délutáni és a kora esti órákban mókás csapatjátékokon vehettek részt, amelyek győzteseit szintén a mai záróesten hirdetik ki, de a táborlakóknak a szorgos munka után a film- és a diszkóest is kiváló kikapcsolódási lehetőséget kínált.
Az idei tábort a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségügyi Titkárság, a csókai önkormányzat, a Csókai Művelődési és Oktatási Központ, a tiszaszentmiklósi helyi közösség és a helyi vadászegyesület támogatásával rendezték meg.