2024. július 18., csütörtök

Senkit sem kellett álomba ringatni

A múlt héten tartották meg Zentán a Szt. Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület történelmi táborát
A táborozók a zentai modellezőkkel csatajelenetet ábrázoló terepasztalt is készítettek (fotó: Horváth Zsolt) A zentai Lovastanyán megtartott táborban a táborlakók ezúttal a Hunyadiak korszakával ismerkedhettek meg történelmi előadásokon, játékokos vetélkedőkön és különböző hadi- és kézműves-foglalkozásokon keresztül, vagyis a szervezők idén igencsak gazdag s változatos programmal rukkoltak elő. Nagy Abonyi Péter fő szervező elmondta, hogy a különböző foglalkozások szinte a nap 16 órájában lekötötték a résztvevőket.

– Az elmúlt egy hét alatt a történelmi ismeretek bővítésén kívül a táborlakók elsajátították az agyagozás, a nemezelés, a bőrművesség fortélyait is. Napi két történelmi előadást tartottunk nekik, ezután pedig a kézműves- s egyéb foglalkozásokkal ismerkedhettek meg, táncokat tanulhattak, kardvívóleckéket vehettek, lovagolhattak stb. Az este 10–11 órai takarodót követően éjszakai őrségben is részt vettek. A gyerekeket csoportokba szerveztük, s így őrizték a többiek álmát. Az őrt állókra különböző feladatokat bíztunk, hogy ne lankadjon az éberségük – mesélte a fő szervező, aki megjegyezte, hogy egy-egy nap végén sem a gyermekeket, sem pedig a szervezőket nem kellett álomba ringatni, mindenki igencsak elfáradt.
Az idei táborban több mint 80 gyerekkel foglalkoztak, közülük 69-en ott is éjszakáztak. Sokan először jártak az egyesület táborában, a régi táborlakók közül pedig többen szervezőként voltak jelen.
– Talán a folyamatos foglalkozások azok, amelyek idevonzzák a gyermekeket. Tényleg odafigyelünk rájuk, mindent megmutatunk nekik. Próbáljuk rávezetni őket arra, hogy az általunk művelt dolog szépsége abban rejlik, hogy együtt, csapatokban dolgozunk – mesélte Péter.
A táborlakókat hat csapatba osztották, s így különböző történelmi, ügyességi és szellemi játékokban vettek részt. A táborlakókat a csapatszellem fejlesztésén kívül a munka szeretetére is nevelni igyekeztek. A résztvevők kisebb munkákra jelentkezhettek, amelyek elvégzéséért „aranyat” kaptak. Az összegyűjtött aranyért különböző dolgokat vehettek a táborban. Csütörtökön a táborlakók Péterváradon jártak, megnézték az erőd alatt húzódó katakombákat. A szervezők eredetileg Szendrő várába szerették volna elvinni a résztvevőket, de az utazás időtartama és a pénzhiány miatt a péterváradi kirándulást választották. A tábor ideje alatt a zentai modellezők segítségével egy csatajelenetet ábrázoló terepasztal is elkészült, sőt minden csapat elkészítette a saját címerét is. Ezeket a táborlakók szülei, hozzátartozói is megtekinthették a vasárnapi záróünnepségen.
Nagy Abonyi Péter elmondta, hogy a tábor szervezése sok energiát vett igénybe, a szervezéshez szükséges pénzt nagyon nehezen sikerült megszerezniük, szerencsére akadtak támogatóik, sőt a táborba látogató szülők sem érkeztek üres kézzel. A civil szervezetek közül a Rozetta Kézművestársaságot emelte ki, melynek tagjai közül többen is ellátogattak a táborba, és foglalkoztak a gyermekekkel.