2024. július 18., csütörtök

A nemzet kenyeréből jut Zentára is

Magyarországon Szent István napja alkalmából az idén szervezték meg először a nemzet kenyere elnevezésű akciót. A kenyér elkészítéséhez szükséges búza összegyűjtésében a Zentai Gazdakör tagjai is részt vettek. A nemzeti összetartozást, összefogást jelképező kezdeményezés Korinek László pécsi jogászprofesszortól származott, s megvalósításához a búzát a magyarországi megyékből és a környező országok magyarlakta területeiről gyűjtötték be. Összesen tíz tonna búza gyűlt össze, melynek jelentős részét Szigetváron, kisebb hányadát pedig Mohácson, egy rekonstruált, 18. századi vízimalomban őrölték meg, majd ünnepélyes keretek között összeöntötték.

A liszt egy részéből az egyik pécsváradi sütőüzemben sütötték ki a nemzet kenyerét, amelyet augusztus 20-án, a pécsi Sétatéren megrendezett ünnepségen Garadnay Balázs, a Pécsi egyházmegye püspöki helynöke áldott meg.
Sóti Ferenc, a Zentai Gazdakör elnöke elmondta, hogy számukra óriási megtiszteltetés, hogy részt vehettek az akcióban, mivel ez is a magyarság összefogását jelképezte. A zentaiak közül Nagy Miklós, a gazdakör egyik elnökségi tagja személyesen is részt vett a pécsi rendezvényen, ahol egy folklórcsoport táncjáték keretében mutatta be a kenyér „születését” a búza learatásától a malomba kerülésén keresztül egészen a kenyér kisütéséig. A nemzet kenyerén kívül (amely egyébként ötkilós) 4000 cipót is készítettek az összegyűjtött lisztből. Ezeket a helyszínen árusították, a bevételt jótékonysági célokra fordították, a fennmaradt, mintegy 5 tonna lisztet pedig a Dévai Szent Ferenc Alapítvány házaiban élő gyermekeknek adományozták.
Természetesen egy-egy zsák lisztet a búzát adományozóknak is ajándékoztak, így a zentai gazdák is kaptak. Sóti Ferenc elmondta, hogy ezt a lisztet jótékonysági célokra ajánlják fel. Még őrölnek hozzá, s a lisztből Zenta város ünnepére az Árok pékségben sok kis cipót süttetnek, az értékesítésükből befolyt pénzt pedig a Kéz a Kézben civil szervezetnek adják.