2024. július 18., csütörtök

Sok a betörés Zentán

A Tisza mentén Zenta község a második helyen áll a lopásokat, betöréseket illetően
A betörők gyorsan kiszimatolják, ha egy ház lakatlan, vagy ha a tulajdonosok elutaztak (fotó: Gergely József)

Az utóbbi időszakban Zentán mind nagyobb gondot okoznak a kisebb-nagyobb méretű betörések, lopások. Július végén többek között egy zentai születésű, de Újvidéken élő házaspár zentai családi házát is feltörték, és több nagy értékű tárgyat tulajdonítottak el. A nagykikindai rendőrségtől kapott információink szerint a belügyi szerveknek a nagy értékű lopások 56,86 százalékát sikerül feltárniuk, a kisebb értékű lopásoknál viszont nem igazán eredményesek.

A neve elhallgatását kérő háztulajdonos lapunknak elmondta, hogy július 30-án lakodalomba voltak hivatalosak Zentára, ezért még előző nap hazajöttek. Már amikor megérkeztek, észrevették, hogy a vaskapujukon – amelyet nemrég szereltek fel – mintha valaki be akart volna hatolni. Az udvarban a postájukat szétszórva találták, s amikor bementek a házba, akkor vették észre, hogy betörtek hozzájuk. Az elkövetők először betörték a folyosóra nyíló egyik ablakot, de mivel az előtt egy szekrény állt, ott nem tudtak bejutni, ezért egy másik ablakot is kifeszítettek. A sértett elmondása szerint az elkövetők jóformán mindent kipakoltak, egyedül csak a bútorok maradtak, az ágynemű, de még a szőnyegek is eltűntek.
– Anyám gyönyörű hímzett ágyneműit is elvitték, amelyeket a zentai múzeumnak szántam, lába kelt a népművészeti gyűjteményemnek, a múlt század húszas éveiben gyártott Singer varrógépnek is, meg még számos értékes dolognak.
A házaspár természetesen azonnal hívta a rendőrséget, amely megállapította, hogy az elkövetők valószínűleg hátul jöhettek be, mivel a kerítésen találtak egy nyílást, de egyáltalán nem kizárt, hogy a vaskapun ugrottak be. Beszélgetőtársunk ennek kapcsán elmondta, hogy tudtak a nyílásról, és meg is akarták csinálni, de hol egyikük, hol másikuk betegeskedett, ezért nem tudtak úgy törődni a házzal, ahogy szerettek volna. Elmondásuk szerint az elkövetők valószínűleg gépjárművel lehettek, mivel amikor hazaértek, a kocsibejárójukon észrevettek egy teherautónyomot. Szerintük a betörők valószínűleg az ablakon és az utcai vaskapun keresztül vihették ki a hűtőszekrényt, kályhát stb., hordhatták ki zsákmányukat a kis teherautóhoz.
Beszélgetőtársunk elmondta azt is, hogy a rendőrök 500ezer dinárra becsülték az ellopott tárgyak értékét, és megjegyezte azt is, hogy nem voltak megelégedve a bűntény helyszínére érkező rendőrökkel, mert nem tudtak magyarul, ezért szerbül kellett összeírniuk az eltűnt tárgyak listáját, emellett szerintük a rendőrség által összeállított jegyzőkönyvben nem tüntették fel az összes eltulajdonított tárgyat. Azóta egyébként nem beszéltek a helyszínelő zentai rendőrökkel, nem voltak elérhetők, ez idáig semmilyen konkrét hivatalos információt nem kaptak az üggyel kapcsolatban.
Mivel nem ez volt az egyedüli zentai lopás, a nagykikindai rendőrhivatalban afelől érdeklődtük, mennyire gyakoriak községünkben a lopások, sikerül-e elfogni a tetteseket.
A válasz az volt, hogy az adatok szerint az észak-bánáti körzet területén, de a Tisza mentén is Zenta község a második helyen áll a különböző lopásokat, betöréseket illetően. Az év első hét hónapjában 1413 ilyen esetről tudnak a körzet területén. Zenta után a sorban Ada, Nagykikinda és Csóka következik, Magyarkanizsa területén történt a legkevesebb lopás, betörés. Megtudtuk azt is, hogy az ilyen jellegű bűncselekmények közül legtöbb az úgynevezett alacsony értékben elkövetett lopás. Összesen 864 ilyen esetről tudnak, ami összesítve az esetek 61,14%-át teszi ki. Ezekben az esetekben általában olyan tárgyakról, illetve pénzösszegről van szó, amelyeknek értéke nem éri el a 15ezer dinárt (kerékpárok, mobiltelefonok, különböző szerszámok, CD-lejátszók stb.). A rendőrségi információink szerint az elmúlt fél évben a belügyi szervek az ilyen jellegű lopásoknak csupán 23,84% százalékát derítették fel. Ami talán némi vigaszt jelenthet az újvidéki házaspárnak, az az, hogy a nagy értékű lopások 56,86 százalékát sikerült feltárniuk a belügyi szerveknek. A rendőrségi tisztviselők egyébként azt tanácsolják a polgároknak, hogy figyeljenek oda jobban személyes tulajdonukra és vagyonukra, és biztosítsák ezeket. A biztonsági szakemberek szerint a betörések elleni legjobb védekezés a mechanikai (zárak, rácsok, biztonsági láncok) és elektronikus (riasztók) védelem együttes kialakítása. Ugyanakkor, ha hosszabb időre elutazunk, a postaládánkban felgyülemlett reklámújságok, szórólapok jelzésként szolgálhatnak a betörőknek, ezért tanácsos megkérni egy megbízható szomszédot, ismerőst, hogy naponta ürítse ki a postaládát. Ha elutazunk, kérjünk meg egy megbízható személyt, hogy naponta, főként az esti órákban menjen el a lakásunkba, kapcsolja fel a villanyokat, ezzel is jelezve, hogy a lakás nem üres. Ha lehetséges, akkor szereltessünk fel időzített kapcsolót, ami az előre beprogramozott időpontban felkapcsolja a villanyt, bekapcsolja a televíziót, rádiót, azt a látszatot keltve, hogy otthon tartozódunk. Ha egy ismeretlen, szembetűnően gyanús kinézetű illető házvásárlás címén érdeklődik szomszédunk láthatóan elhagyatott háza iránt, s mi nem tudunk róla, hogy árulnák az ingatlant (példának okáért az ablakban nincs kitéve az ezt igazoló hirdetés), ne válaszoljunk a kérdésére, mivel ezzel csak lovat adunk a kétes szándékkal érdeklődő személy alá.