2024. december 22., vasárnap

Megnyerni a gyerekeket a kultúrának

A zentai múzeum sokszínű programmal várja a gyerekeket

A Zentai Városi Múzeum néprajzos múzeumpedagógusa, Burány Katalin elmondta, hogy a múzeumpedagógia célja, hogy a gyerekeket közelebb hozza a múzeumi tárgyakhoz, és a kultúra tiszteletére nevelje őket. Mint mondta, a kezdeményezés szakított a régi múzeumi hagyományokkal, ahol tárgyakat mutattak be a közönség számára akár a maguk valójában, akár fotókon, és ahol ezekhez nem lehetett hozzányúlni, nem lehetett őket közelebbről megvizsgálni.

– A gyerekek azonban szeretik megtapintani, megfogni a tárgyakat, szeretik tudni, hogyan készültek. Mi igyekszünk a lehetőségeinkhez mérten színvonalas foglalkozásokat létrehozni a gyerekek számára. Ebben számítunk az őket kísérő pedagógusra, illetve az iskolára is, hiszen iskolai csoportokat legtöbbször iskolaidőben, bejelentkezés alapján fogadunk. Irodalmat, képzőművészetet nem lehet kultúrtörténeti háttér nélkül tanítani, ehhez is nagyon jó anyagaink vannak, ezért mindig örömmel fogadjuk a felkéréseket. Több pedagógus van, akivel nagyon jól együttműködünk, és számos sikeres foglalkozás valósulhatott meg ezeknek az együttműködéseknek köszönhetően. A gyerekek még fogékonyak ezekre a dolgokra.

Hozzátette, hogy a gyerekeket leginkább azzal tudják megnyerni, hogy a múzeumot nem egy olyan helyként tüntetik fel, ahol csöndben kell nézelődni, és semmihez nem szabad hozzányúlni, hiszen ilyen közegben nem érzik jól magukat. Ezért igyekeznek közelebb hozni őket a tárgyakhoz: például ők maguk készítenek el különböző tárgyakat, játékos foglalkozásokkal várják őket, vagy az idősebbek megtanulnak felépíteni egy kiállítást.

– A farsangi időszakban éveken keresztül maszkokat készítettünk a gyerekekkel, ehhez kiállítottunk néhányat a maszkjaink közül, amiket megnézhettek, majd különböző anyagokból maguk is létrehozhatták a sajátjukat. Egy holokauszt és Radnóti témájú vándorkiállításhoz elhívtunk 3. és 4. osztályos középiskolás tanulókat, akik megtanulták a kiállításhoz kapcsolódó tárlatvezetést, majd ők vezették az általános iskolás csoportokat. Egyidőben szombat délelőttönként hirdettünk foglalkozásokat, kifejezetten azzal a céllal, hogy befogadjuk a gyerekeket, amíg a szülők vásárolnak, intézik az ügyeiket. A Gyermekbarátok Egyesülete minden évben készül a Múzeumok Éjszakájára, a programot ők állítják össze, mi pedig befogadjuk őket. A Rozetta Kézműves Társaságtól is gyakran hívunk foglalkozásvezetőket, akik például a nemezelést vagy a fazekasságot mutatják be a gyerekeknek. Ezeket a technikákat a gyerekek ki is próbálhatják.

Az állandó kiállításokról elmondta, hogy az óvodásokat a régészet és a mamut köti le leginkább, az is 5-6 éves kortól. A kisiskolások már több minden iránt érdeklődnek, a fölsősök között pedig vannak, akiket a néprajz érdekel. Mint mondta, a legkisebbek a legfogékonyabbak a múltra és a múzeum által kínált ismeretanyagra, egy középiskolás érdeklődése már inkább irányul a jövő és a jelen felé.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gruik Zsuzsa felvétele