2025. január 22., szerda

A húsvéti hagyományok jegyében

Míves húsvéti tojások kiállítása nyílt meg a VMMI oszlopcsarnokában

A Hagyományok Háza vajdasági hálózata és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezésében megvalósuló kiállításon kilenc egyéni alkotó és két felsőhegyi közösség munkáit tekinthetik meg a látogatók, illetve Vörös Imre zentai néprajzkutató hagyatékának a tojásírással foglalkozó része is megtalálható – tudtuk meg Kovács Nádi Karolinától, a Hagyományok Háza vajdasági hálózatának munkatársától.

Köszöntőbeszédében elmondta, hogy a kiállítás ötlete Torjai Zita Katalin tojásírótól származik, aki nemrég végezte el a békéscsabai akkreditált tojásíró tanfolyamot. Hozzátette, hogy az idén az idő rövidsége miatt meghívott kiállítók hozták el a munkájukat, de így is több mint 300 míves tojást tekinthetnek meg a látogatók.

– A díszítési alaptechnikák, mint a berzselés, a viasszal írás, a maratás, a drótozás, a patkolás, mind jelen vannak, sőt láthatunk itt gyönggyel és szalmával díszített tojásokat is.

Csonti Melinda, a népművészet ifjú mestere, népi tárgyalkotó iparművész is köszöntötte a jelenlévőket, és betekintést engedett a vajdasági tojásírás több mint három évtizedes múltjába.

– A Vrábel Jánosnak és Mezei Erzsébetnek köszönhető kezdeményezés hatására jöttem rá arra, hogy a népművészetünkben a mintakincs közös, nemcsak a tojásírásban, hanem bármely más területen is. Idővel egyre többen írtuk a tojásokat, tanítottuk is a technikát, harmincnégy év után pedig elértük azt a szintet, hogy egy ilyen gyönyörű kiállításunk lehessen.

A kiállítást Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató, a Zentai Városi Múzeum muzeológusa nyitotta meg, aki a hímes tojásról mint húsvéti jelképről beszélt.

– A tojás ősidők óta a megújulás, az új élet jelképe. A rajtuk megjelenő piros szín a vér és az öröm színe, a termékenységre utal. Móra István egyik írásában olvashatjuk, hogy vidékünkön a tojást hagyma zöldjével és hajával festették, mai szóhasználattal élve berzselték.

A kiállítás megnyitóján felléptek a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai: Vörös Bence citerajátékkal, valamint Vas Szilárd és Vörös Márton, akik húsvéti locsolóverseket adtak elő.

A kiállítás a VMMI munkaidejében április 10-ig látogatható.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az április 10-ig látogatható kiállításon kilenc egyéni alkotó és két alkotócsoport munkáit, valamint Vörös Imre hagyatékát tekinthetik meg az érdeklődők (Gergely Árpád felvétele)