2024. december 27., péntek

Csípősen az igazi!

A zentai JK’s Hot Pepper Sauce hétfajta csípős szószt készít

A zentai Juhász Kornélban 2015-ben fogalmazódott meg az ötlet, hogy szeretne belevágni valamilyen saját üzletbe. Sokat gondolkodott, hogy mivel is foglalkozzon, majd a sors úgy hozta, hogy csilipaprika-termesztésbe kezdett. Elmondása szerint mindig is nagyon szerette az erős ízeket, de itthon nem nagyon lehetett jófajta csípős szószokat beszerezni, ezért Magyarországról hozták be saját fogyasztásra. 
– 2016-ban azon gondolkodtam, jó lenne paprikát ültetni, hogy legyen itthon, ha kell. Később, még abban az évben kaptam néhány magot, amelyet elültettünk. Bőven termett, és akkor kezdtünk el gondolkodni, hogy mit is csináljunk vele. Szerettük volna tartósítani, ezért utánajártam, hogyan kell a szószokat készíteni. Kétfajta szósszal indultunk, és nagyon jól fogadta a baráti társaságunk. Végül arra jutottunk, hogy érdemes lenne ezzel komolyabban is foglalkozni, így belevágtunk. Szépen lassan felépítettük a saját márkánkat, és mára már 10–15 fajta paprikát termesztünk. Évek óta ugyanazokat a paprikákat neveljük, amelyeket felhasználunk a szószokba. Egy kisebb földterületen gazdálkodunk, ahol az ismertebb csiliket tartjuk, olyanokat mint a jalapeño, a habanero, a szellemcsili, a moruga skorpió stb. Jelenleg hétfajta szószt készítünk, de mindig törekszünk az újításra. Idén készítettünk először kék szőlő, gyömbér és habanero keveréket. Ez egy kicsit távol áll az én filozófiámtól, de mégiscsak a piac diktál. Évek óta készítünk tökös és fahéjas szószt is, ami nagyon népszerű, és igény mutatkozott egy nyári szószra is, így esett a választásunk a kék szőlősre. Kísérleti jelleggel készítettük el, és már el is fogyott, de legközelebb okosabbak leszünk, és többet állítunk elő – fogalmazott Juhász Kornél.
A termelő kiemelte, hogy a színvilágra mindig nagyon odafigyel, hiszen a külcsín is nagyon fontos egy terméknél, nem csak a belső.
– Szín szerint nem keverem a paprikákat, erre külön odafigyelek, és így nagyon szép sárga vagy piros színű szószt kapok. Évente 500–600 tő paprikával gazdálkodunk, de elég is ennyi, hiszen a civil életben van másik munkám is, és a mellett ennyi fér bele. Fóliasátorban és a szabad ég alatt is termelünk. A munka január környékén indul, magokat vásárolok Spanyolországból, és saját részre nevelem a palántákat. Néha veszek palántát is, ha nem olyan a kikelési arány, mint amilyet szeretnék, de javarészt magamnak nevelem őket. Igyekszem arra törekedni, hogy a magtól az üvegig minden saját legyen. Jelenleg egy fűtött asztalon vannak a palánták, és ha jó marad az idő, akkor május elsejére már teszek ki pár tövet a fóliába. Ezeknek a paprikáknak elég hosszú a vegetációs idejük, magvetés után akár 80–100 nap is eltelik, mire jelentkezik a termés. A betakarítás július közepén kezdődik el és egészen a fagyokig tart. A betakarítás és a feldolgozás is kézzel történik, minden egyes paprikát meg kell fogni. Ki kell emelni, hogy a szószokat főzzük, nem pedig fermentáljuk, és szerencsére van rájuk kereslet, így megéri vele foglalkozni. Az interneten és a nagyobb környékbeli rendezvényeken áruljuk a termékeinket, emellett Újvidéken havonta kétszer a kézművespiacon. Zentán inkább eljönnek és megveszik háznál, vagy én elviszem a megrendelőhöz. A szószok közül mindet keresik, de az emberek balkáni mentalitása azt diktálja, hogy a legerősebbet kell venni. Általában azt tanácsolom, hogy ne a legerősebbel kezdjék, mert az szó szerint erős. A szószokat adalékanyagként kell használni főzéskor, és nem kell sokat tenni belőle. Valamennyi tartósítószert használok, mivel ezek nem fogynak el egyik napról a másikra. Egy év a szavatossági idejük, és hűtőszekrényben nagyon szépen tárolhatók. Emulgeálószerek és színadalékok nélkül készítjük el, egyedül a tartósítószert adjuk hozzá – mondta a termelő.
Juhász Kornél hozzátette, hogy a jövőben is szeretne ezzel foglalkozni, és sok finom szószt akar még készíteni az embereknek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Privát archívum