2024. december 22., vasárnap

Bemutatót tartottak a zentai diákszínjátszók

Karinthy Frigyes Tanár úr kérem című könyvét dolgozták fel

A Zentai Magyar Kamaraszínház Diákszínjátszói kedden este nagy sikerrel mutatták be a Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem című darabjukat Dévai Zoltán és Verebes Judit rendezésében. A darab egy középiskolai tanuló életét igyekszik bemutatni a felkeléstől egészen a házi feladatok elkészítéséig. Az előadásban is, mint minden osztályban, van egy színötös tanuló, akit a tanárok dicsőítenek, de társai már kevésbé imádják. 
Dévai Zoltán elmondta, hogy tavaly hatan jártak a diákszínjátszó csoportba, és közülük is egy diák elballagott, így újra toboroztak, és közel harmincan jelentkeztek is. 
– Néhányan lemorzsolódtak, de a kemény mag, vagyis húsz fő itt maradt. Nagyon nehéz úgy keresni egy konkrét drámát, amelyben ilyen sok szerep van, és korban is megfelel nekik. Mostanában inkább a lányokat érdekli a színjátszás, most is tizenöt lány és öt fiú van a csoportban. Ez is nehezítő körülmény volt, hiszen akarva-akaratlanul a világ drámairodalmában sokkal több szerepet írtak férfiakra, mint nőkre. Sokáig keresgéltünk, és végül úgy döntöttünk, hogy nem egy konkrét drámával foglalkozunk, hanem inkább egy témával, az iskolával, és így jött Karinthy Frigyes könyve. Összehasonlítottuk azt a kort, amelyet Karinthy írt le, a jelenlegi helyzettel. Számunkra is sok meglepetés került elő, viszont akadtak olyan dolgok is, amelyek örök érvényűek. Elkezdtünk olvasni, és kiválasztottuk azokat a szövegeket, amelyekkel érdemes lenne foglalkozni, ugyanakkor a diákok is kiválasztottak néhányat, amelyek megérintették őket. Szeretném hangsúlyozni, hogy a diákszínpadon nem az a célunk, hogy előadást készítsünk és színészeket neveljünk, hanem ez olyan hely, ahová eljöhetnek játszani, felszabadulni, barátkozni és ismerkedni. Mi ezt a színház eszközeivel hajtjuk végre, és ez az anyag alkalmas volt erre a munkafolyamatra. Természetesen szükséges az előadás is, hogy megmutassák a családtagoknak, mivel foglalkoznak nálunk, de nem ez a fő cél. Nem hagyjuk abba ezt a munkafolyamatot, csak megmutatjuk, hol tartunk jelenleg. Továbbra is dolgozni fogunk ezen az anyagon, és majd meglátjuk, hová fejlődik az előadás – fogalmazott Dévai Zoltán.
Szalma Antónia, a diákszínjátszó csoport tagja elmondta, hogy először csapatépítő műhelymunkákkal kezdtek el foglalkozni, és csak nemrég óta dolgoznak a darabon. 
– A műhelymunkák során összekovácsolódott a csapat, és sikerült az előadást elkészíteni. A próbafolyamatokon kellemes volt a légkör, mindenki jól érezte magát. Karinthy Frigyes Tanár úr kérem című művét dolgozzuk fel, ami át lett írva egy kicsit. Lényegében egy fiatal diák mindennapjait mutatja be, azt, hogy hogyan éli meg az iskola kihívásait. Az eredeti anyag nem a mi időnkben játszódik, és szerintem ma már nem így állanak a tanulók az iskolához. Az elején nem állt hozzám közel a darab, de minél többet foglalkoztunk vele, annál inkább kezdtem megbarátkozni a szöveggel és a mondanivalójával – mondta a tanuló. 
Lázár Flóra új tagja a csoportnak. Elmondása szerint nagyon érdekelte, milyenek a próbák, hogyan készül el egy előadás, ezért csatlakozott a színjátszókhoz.
– Szerencsére rávettem az egyik barátnőmet, hogy jöjjön el velem, mert magam nem biztos, hogy mertem volna. Az első pár hét a beilleszkedésről szólt, de most már úgy érzem, ide tartozom. Nagyon jó a társaság, és szeretek a színjátszó csoportba járni. A próbákat élveztem, persze voltak feszültebb pillanatok is, de sikerült összehozni az előadást. A darab elkészítése során többször saját ötletekkel is előrukkoltunk, amelyekből sokat elfogadtak a rendezők. Több olyan rész is van benne, amit mi adtunk hozzá és mi találtunk ki – mondta Lázár Flóra.
Az előadást játsszák: Basarić Petra, Berta Fanni, Bodó Fanni, Bodó Sarolta, Borbély Hanga, Dér Anna, Gubis Alex, Gulyás Annamária, Ivić Aleksandar, Kovács Dobák Heléna, Lázár Flóra, Matykó Ádám, Oláh Réka, Rekovics Réka, Szalma Antónia, Széles Gergő Mátyás, Szloboda Anna, Urbán Viktória, Vass Dorka, Vijatov Mátyás.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele