2010-ben Pécsen indult útjára az a kezdeményezés, amely hamarosan a Kárpát-medencei magyar összefogás egyik legszebb példájává nőtte ki magát. A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programhoz tavaly több mint nyolcezer gazda csatlakozott, akik összesen 1100 tonna búzával járultak hozzá a rászoruló gyerekek étkeztetéséhez az egész Kárpát-medencében. Nálunk a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének szervezésében valósul meg a program, amelynek köszönhetően több tucat intézmény mindennapjai válnak könnyebbé.
A Magyarok Kenyere programról Nagy Miklóst, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnökét kérdeztük.
Miről szól a Magyarok Kenyere program?
– A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretében a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége már a kezdetektől, vagyis immár 14 éve szervezi a búzaadományok összegyűjtését a régióban. Az első évben 470 kiló körüli mennyiség jött össze, ezt akkor még Magyarországon váltották át lisztre, és onnan került utána a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz. A mennyiség minden évben majdhogynem megduplázódott, és megszületett az a döntés, hogy az itt összegyűjtött búzát itt is használjuk fel. Ettől kezdve a Vajdaságban működő, gyerekekkel foglalkozó szervezetekhez kerül az adomány.
Hány szervezetet támogatnak az adományokból?
– Tavaly 33 kedvezményezett intézmény volt, mi pedig igyekeztünk mindenkinek az igényét kielégíteni. Nem túl nagy mennyiségekről van szó, hiszen tavaly valamivel több, mint 13 tonna lisztet osztottunk szét, tehát egy-egy intézmény általában 300–500 kiló lisztet kapott. A cél az volt, hogy mindenhova akkora mennyiség kerüljön, amit az elkövetkező három-négy hónapban föl tudnak használni, hiszen öt-hat hónap után már megváltozhat a liszt állaga.
Ha mindenki akár csak egy zsákkal hozzájárul, az már egy nagyon szép mennyiség. Gondoltunk azokra is, akiknek nincs búzájuk, de szívesen hozzájárulnának a program sikeréhez, ezért tavaly óta pénzadományokat is szívesen fogadunk, amiből aztán ugyancsak lisztet vásárolunk, és ugyanúgy liszt kerül a kedvezményezettekhez. Jelen pillanatban már több mint 10 tonna búza gyűlt össze a falugazdászainknál. Jövő kedden, július 30-án hozzák el a búzát Zentára. Az eseményre mindenkit nagy szeretettel várunk.
Ezután mi fog történni a búzával?
– Az összegyűjtött búzát teherautóra tesszük, majd elviszi a Borsos-malomba, ahol megőrlik, és lisztre váltják át. A malom tulajdonosával, Borsos Csabával abban egyeztünk meg, hogy ők azzal járulnak hozzá az adományhoz, hogy a saját teherautójukkal szállítják el a búzát, és nagyon jó arányban váltják át lisztre. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 15-20 százalékkal nagyobb lisztmennyiséget kapunk érte, mint amennyi a standard váltási viszonyok között járna.
Mi az elmúlt évek tapasztalata, mennyire lelkesek a gazdák, van-e különbség kisebb és nagyobb gazdaságok vagy az egyes települések között?
– Az elmúlt három-négy évben már 20-25 tonnányi búzamennyiség jött össze, amit közel 400 termelő adott össze Vajdaság minden részéről, összesen 51 településről. Nincs különbség az adományozó termelők között a gazdaságuk méretét tekintve. Néhány éve volt olyan is, akinek egyáltalán nem volt búzatermése, de akkor is megjelent, vásárolt búzát, és leadta az adományát. Ez is az oka, hogy próbálunk azzal segíteni az adományozóknak, hogy már pénzadományt is elfogadunk.
Hogyan ösztönzik a gazdákat az adományozásra?
– Az adományok személyes átadásakor megvendégeljük őket. A Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének 74 gazdaszervezete van, amelyeken keresztül köszönőleveleket juttatunk el az érintett gazdák számára, köszönetet mondva azért, hogy részt vettek a gyerekek megsegítésében.
A beérkező búzából egy kis mennyiséget kiveszünk, mégpedig azért, hogy átvigyük Magyarországra a közös összeöntés ünnepére, amely idén Somogyváron lesz augusztus 8-án. A Kárpát-medencei búzák összeöntése egy jelképes dolog, hiszen több mint ezer tonna gabona gyűlik össze, amit aztán rászoruló gyerekek, rászoruló intézmények között osztanak szét. Ez a mennyiség nagyon sokat segít a gyerekekkel foglalkozó intézményeknek akár Vajdaságban, akár Erdélyben, Kárpátalján, a Felvidéken vagy éppen Magyarországon.
Miért fontos ezeket az intézményeket ekkora összefogással segíteni?
– Ezek az intézmények mind különféle támogatásokból tartják fenn magukat. Ezzel a programmal az intézményekben támogatottként megjelenő gyerekek asztalára hosszú időre tudjuk biztosítani a mindennapi kenyeret. Van, akinek más élelmiszer nem is igen tudna otthon az asztalára kerülni. Ezért nagyon lényeges segítenünk. Az a mennyiség, amit egy-egy termelő adományoz, szimbolikus, tehát nem jelent számukra nagy terhet, mégis hihetetlen segítség a gyerekeknek. Talán ez az oka annak, hogy a gazdálkodók hatalmas szeretettel és megbecsüléssel viszonyulnak ehhez az adományozáshoz. Volt, aki kerékpárra tette föl a zsák búzáját, és azon tolta el hozzánk. Ebből is látszik, hogy a gazdák szívvel-lélekkel vesznek részt a programban. Mi pedig természetesen ugyanilyen nagy szeretettel adjuk tovább az adományokat liszt formájában. Amikor leszállítjuk a lisztet, olyankor érezzük a gyerekek rajongását és örömét. Ebből látjuk, hogy ők is érzik azt, hogy ebből néhány hónapon keresztül nagyon jó minőségű élelmet fognak kapni.
Idén hány szervezetet terveznek támogatni?
– A tavalyi 33 biztosan megmarad, de van egy-kettő, amelyik érdeklődik, hogy ők is kaphatnak-e lisztet. Természetesen akiknek a kérése eljut hozzánk, azokat mind bevesszük a programba. Ha van még olyan szervezet, amelyik szeretne részesülni az adományból, akkor várjuk a jelentkezésüket.
Milyen visszajelzéseket kaptak eddig a támogatott szervezetektől?
– Csak jót, csak pozitívat! Mindenhol nagyon nagy szeretettel várják az adományok beérkezését. Maga a szétosztás általában három napon keresztül tart, hiszen minden szervezethez elutazunk, és helyben adjuk át a lisztet. A legtöbb helyen a kedvezményezett gyerekek közül is vannak ott jó néhányan, és előfordul, hogy még a zsákok kipakolásában is segítenek. Nagyon jó érzés, amikor látjuk a mosolygós arcukat, és mindig eszembe jut a jelmondatunk: a gyerekmosoly többet ér minden pénznél.
Hogyan látja, milyen hatással van a program a helyi közösségek összefogására?
– Kifejezi az emberek összetartozását, lehetőséget ad az összefogására, és erősíti a közösséghez való tartozást. Ebből kifolyólag rendkívüli építő jellege van a közösség számára. Nem állítom, hogy csak ez kovácsolja össze a közösséget, de sokat számít. Az a közösség, amelyik ilyen apró dolgokban össze tud fogni, a nagy dolgokat is meg tudja oldani.
Hogy látja a programnak a jövőjét?
– A program az elmúlt tíz évben nagyon sokat fejlődött, Magyarországon például már a gluténmentes élelmiszerek adományozását is megszervezték. Megszervezték más típusú élelmiszerek összegyűjtését is, úgyhogy lehet szélesíteni az alapgondolatot. Mi egyelőre megmaradtunk annál, hogy a búzaadományokat gyűjtjük össze, és azt váltjuk át lisztre, ugyanakkor az orosz–ukrán háború kezdetekor élelmiszer- és tisztálkodószer-gyűjtést szerveztünk a kárpátaljaiak részére. Akkor is nagyon sok és szép adomány gyűlt össze, amit négy gépkocsival tudtunk elszállítani. Tehát van lehetőség a fejlesztésre is, de mi nagyon örülünk már ennek az összefogásnak is, ennek az egységnek, ami a termelőink részéről megmutatkozik.
Nyitókép: A tavalyi búzagyűjtés is nagyon sikeres volt (Gergely Árpád felvétele)