2025. január 21., kedd

A tenni akarás a fő mozgatórugó

A felsőhegyi Önkéntes Központ tíz éve tevékenykedik a falu és lakossága érdekében

Az idén ünnepeli fennállásának tizedik évfordulóját a felsőhegyi Önkéntes Központ. A kis közösségnek számos kikapcsolódási és más lehetőséget is biztosítottak már azok a fiatalok, akik egykoron és most is aktív tagjai a szervezetnek. Fiatal vezetőség állt a falu élén 2014-ben, akik a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság pályázatán keresztül lehetőséget kaptak egy önkéntes központ létrehozására. Viakter Blanka, a helyi közösség tanácsának akkori elnöke lapunknak ekképpen nyilatkozott a kezdetekkor: „Lényegesnek tartjuk, hogy az olyan kisebb településeken, mint amilyen Felsőhegy is, mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a fiatalokat megpróbáljuk itt tartani, amihez persze az kell, hogy érezzék, igenis vannak lehetőségeik, igenis értékes és hasznos tagjai a falu közösségének. Ennek jegyében a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság támogatásának köszönhetően egy olyan önkéntes központ kialakítását tervezzük, amelynek célja az lesz, hogy a fiatalokat megpróbáljuk önkéntes munkára és ezáltal közösségi szerepvállalásra ösztönözni a falu fejlődése érdekében.”

Mladonyiczki (Ilcsik) Gabriella egykori tanácstagként elmondta, ismertetni szerették volna a fiatalokkal a volontőr tevékenység lényegét, be szerették volna őket kapcsolni a társadalmi folyamatokba. Meggyőződésük volt, hogy ha aktívan részt vesznek a helyi értékteremtésben, akkor személyes érdekükké válik ezeknek az értékeknek a megőrzése.

Kezdeményezésüket a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság mintegy 150.000 dinárral támogatta, és az elképzelésből valóság lett.

Viakter Olga a kezdetek óta aktív tagja volt az egyesületnek. Korábban több helyen is foglalkozott már önkénteskedéssel, így nem volt kérdés számára, hogy saját szülőfalujában is részt vesz egy ilyen kezdeményezésben.

– Nagyon örültem, hogy Felsőhegyen létrejött ez a lehetőség. Nem is kellett noszogatni, hogy bekapcsolódjak, hiszen korábban is számos alkalommal vettem részt különféle önkéntes programokban, főleg az egyetemi tanulmányaim során. Nem csak én örültem ennek a lehetőségnek, a baráti társaságom és a generációmhoz tartozó fiatalok is örömmel csatlakoztak. Ők már korábban is részt vettek a falu rendezvényein. Természetesen megvolt a kemény mag, de bárkihez fordulhattunk, segítettek, bekapcsolódtak, ha bírtak – emlékszik vissza Olgi, akit Kanadában értünk utol, ugyanis az élete már odaköti. – Nem voltak óriási céljaink, csak éreztük, hogy tenni akarunk a faluért, és amit tudtunk, azt mind önerőből megcsináltuk.

Olgi elmesélte, hogy a legelső programjuk a húsvéti tojásvadászat volt, amelynek során a gyermekek különféle játékos feladatokat oldottak meg csapatokban. Ezt követően tartottak egy pünkösdi rendezvényt is, de környezetvédelmi, takarítási, a karácsonyi ünnep közeledtével pedig cipősdoboz-akciót is szerveztek.

– Úgy érzem, nagy lendülettel vágtunk bele ebbe az egészbe, és sok mindent meg is valósítottunk. Jóleső érzés a számomra, hogy a mai napig fennáll ez a központ és tevékenykedik. Jó látni, hogy amit egykoron néhány tenni akaró fiatal elindított, az még mindig létezik. Szerettem azt az időszakot, amikor aktív részese voltam mindennek. Bevallom, hiányzik is. Nagyon jó lenne egy kicsit visszamenni a múltba, és látni a gyermekek örömét. Érdekes belegondolni így tíz év távlatából, hogy azok, akik akkor gyerekek voltak, ma már fiatal felnőttek, és talán ők maguk is bekapcsolódtak a központ munkájába – zárta gondolatait Olgi.

A jótékonysági bálok bevételéből a falu több középületét is felújították, köztük a Művelődési Házat is (Privát archívum/Facebook)

A jótékonysági bálok bevételéből a falu több középületét is felújították, köztük a Művelődési Házat is (Privát archívum/Facebook)

Ősz Szabó Norbert is a kezdetek óta részt vesz az Önkéntes Központ munkájában, 2018 tavasza óta pedig elnöke is. Elmondta, tovább folytatták a megkezdett munkát, de igyekeztek új tartalmakkal is bővíteni a „kínálatot”.

– Ekkor indultak el a jótékonysági bálok, és az itt befolyt összeggel a falu fejlesztéséhez járultunk hozzá. Több közintézményünket is így sikerült felújítanunk, mint pl. a vasútállomást, a Művelődési Házat kívül és belül, a posta épületének belsejét és külsejét és a helyi rendőrállomást. Teljesen felújítottuk 2022-ben a Hófehérke Óvoda felsőhegyi Cinege épületének belső tereit: laminált padlót raktunk le, meszeltünk, átfestettük a radiátorokat, páraelszívót szereltünk fel a konyhába, emellett, egy másik jótékonysági bálon összegyűlt pénzből, egy mosogatógéppel is megleptük őket – mondta.

A legnépszerűbb program továbbra is a húsvéti tojásvadászat, amelynek köszönhetően évről évre gyermekzsivajtól hangos a falu parkja, emellett a Mikulás-napi felvonulás, amikor a nagy szakállú lovaskocsival körbejárja a helybéli családokat, és ajándékkal lepi meg a gyermekeket. Először 2020-ban szervezték meg, több helybéli civil szervezettel karöltve, az adventi gyertyagyújtást a falu központjában, ez is egyre népszerűbb.

– Úgy érezzük, hogy az évek során nagyon sok új tartalommal gazdagítottuk a falu életét, ezáltal sok személyt meg tudtunk mozgatni. Egy-egy akciónkba be tudtuk vonni a falu lakosságát, és nem csak a fiatalokat. A tenni akarás a fő mozgatórugója a civil szervezetnek, már a kezdetek óta – mutatott rá Norbert, aki elárulta, jelentős mérföldkő a működésük történetében az, hogy az idén egy nagyobb összeget sikerült a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatán nyerniük. A szervezet jelenleg mintegy 25 tagot számlál.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A húsvéti tojásvadászat a központ egyik legrégebbi rendezvénye és a mai napig népszerű (Privát archívum/Facebook)