2025. január 22., szerda

Erdősávok a biodiverzitásért

Közös környezetvédelmi projektbe kezdett Zenta és Tompa

Megtartották Zentán az Erdősávok telepítése a biológiai sokszínűség megőrzése érdekében elnevezésű környezetvédelmi projekt nyitókonferenciáját. A projekt Zenta és Tompa összefogásában valósul meg az Európai Unió társfinanszírozásával, az Interreg IPA Magyarország–Szerbia program keretein belül.

A jelenlévőket Sztantity Szebasztián, a községi tanács gazdasággal, pénzügyekkel, infrastruktúrával és turizmussal megbízott tagja üdvözölte, majd Burány Hajnalka polgármester nyitotta meg a konferenciát. A projekt ismertetése során elmondta, hogy Zentán a Karjadi úton mintegy 3,5 kilométer hosszan ültetnek majd fákat az út két szélére:

– Összesen 1750 fát fogunk elültetni, fele-fele arányban eper- és jegenyenyárfákat. Ennek a faültetésnek nagyon fontos szerepe van a környezetvédelemben, hiszen a mindennapokban tanúi vagyunk annak, hogy milyen hatással van a környezetünkre, az éghajlatunkra a fák egyre növekvő megsemmisülése.

Hozzátette, hogy a faültetést innovatív módszerrel végzik majd el, vagyis az úgynevezett fóliás módszerrel. Ennek a fák megőrzésének szempontjából kiemelt a jelentősége, hiszen korábban már két helyen is alkalmazták ezt a módszert, és mindkétszer bebizonyosodott, hogy hosszú távon jelent megoldást a fáknak az emberi erőforrások kivonásával történő gondozására. Hangsúlyozta továbbá, hogy az útszélességet a lehető legnagyobb pontossággal fogják kimérni, lehetővé téve ezzel, hogy az arra járó gazdáknak ne okozzon gondot a fák megvigyázása. Később újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy a terveik szerint a fákat október folyamán ültetik el, hiszen a faültetésre az ősz a legideálisabb időszak. 
 

Herédi Krisztián felvétele

Herédi Krisztián felvétele

Ezt követően Gubics Lajos, Tompa alpolgármestere szólalt fel. Tompa rövid történetének összefoglalása után rátért a projekt céljainak ismertetésére:

– A projekt fő célja a talajerózió, az éghajlatváltozás okozta elsivatagosodás csökkentése a két településen. A Tompa település tulajdonában lévő mezőgazdasági utak mentén erdősávok kialakításával szélvédősávok létrehozása az elsődleges célunk. 6,5 kilométer hosszú fásított utat építünk. A mezőgazdasági utak mentén a szél elleni védekezés fő kedvezményezettjei a helyi gazdálkodók. A szélvédők védelmet nyújtanak a terményeknek a szélkárok ellen, csökkentve a termékkiesés kockázatát és javítva az általános terméshozamot, megelőzve a talajeróziót azáltal, hogy csökkentik a szélsebességet, és a hordalékot csapdába ejtő fizikai akadályt hoznak létre. A jól megtervezett szélvédők élőhelyet és táplálékforrást biztosíthatnak a vadon élő állatok számára, elősegítve a biológiai sokféleséget a mezőgazdasági tájakon.

A projekt megvalósításának további hozadékáról elmondta, hogy a földek termőrétegének megtartásával jobb mezőgazdasági termelékenység és fenntarthatóság érhető el, növekedhet az élelmiszer-termelés hatékonysága, az érintett területek pedig munkalehetőségekkel gazdagodhatnak és gazdasági növekedéssel is számolhatnak. Hangsúlyozta, hogy a projekt hozzájárul a környezet megőrzéséhez, a fenntarthatósághoz és a biztonsághoz, mérsékli az üvegházhatású gázok kibocsátását, és javítja a levegő minőségét is, emellett pedig elősegíti a stabil együttműködést a határ menti régiókban, ápolja a határ menti térség közös identitását, kulturális és történelmi örökségét, miközben ugyancsak javítja az általános életminőséget a határ mindkét oldalán.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Herédi Krisztián felvétele