A méhészet nemcsak ősi mesterség, hanem a természet és az ember közötti különleges harmónia példája is. A zentai Kókai Zsolt 2010 óta foglalkozik méhészkedéssel, és tökéletes példája annak, hogy szenvedéllyel és kitartással miként lehet értékes és különleges termékeket létrehozni. A nagyszüleitől örökölt alapokból kiindulva ma már 250 méhcsaláddal rendelkezik, és nemcsak a hagyományos mézfajták, hanem különleges, ízesített mézek kínálatával is igyekszik megfelelni a vásárlók elvárásainak.
– Ebben a szakágban is vannak különféle támogatások, de sajnos ezek évek óta nem növekedtek – válaszolta, amikor arról kérdeztem, megéri-e számára ezzel foglalkozni. – A legfontosabb az állami támogatás. Sok minden befolyásolja az odaítélt anyagi segítséget, kezdve attól, hogy hány éves az ember, mióta foglalkozik méhészettel. Ezekkel a feltételekkel különféle pontokat lehet kapni, így akár 60 százalékos támogatásra is szert lehet tenni, amely például gépvásárlás esetén az adó nélküli összegből vonódik le. Azt, hogy manapság megéri-e ezzel foglalkozni, nehéz megválaszolni. Nem mondhatóak könnyűnek a mögöttünk álló évek, sokat küzdöttünk a termeléssel, az árakkal, valamint a Kínából behozott, rosszabb minőségű termékkel is, amelyekről sokat hallottunk, hogy bekerülhetnek a boltok polcaira. Nagyon sok energiát belefektettünk abba, hogy a kistermelői méz pozitívumait hirdessük, és kiépítsük a bizalmat a vásárlókkal.
Mindezek ellenére Kókai Zsolt nem adta fel, továbbra is gőzerővel foglalkozik méhészkedéssel és méztermeléssel. Ez jól látszik a Zentai Gazdanapok alkalmával bemutatott pultján is, amely roskadozott a különféle finomságoktól.
– Évente több alkalommal is legelőt váltunk. Így a kínálatunkban van repceméz, ez az első az évben. Ezt követi az akácméz, majd a napraforgó- és a réti méz. Ezeket az alapmézeket szoktam a vásárlóimnak kínálni. Ezenfelül mézkülönlegességeket is készítünk. Idén először próbálkoztunk a krémmézekkel. Ebből is több fajtát kínálunk: van tejcsokoládés, fehércsokoládés-karamell, gyömbéres, levendulás, erdei gyümölcsös, mentás és fenyőrügyes – sorolta a szakember, majd az újdonságokból kóstolót is biztosított.
– A virágmézekből adjuk el a legtöbbet. Az akác- és hársmézeket keresik leginkább. Minden virágnak megvan a maga sajátossága, ezért a mézeknek is különféle jótékony hatásaik vannak. Köhögésre leginkább az akácmézet használják, a hárs viszont sokkal dominánsabb, ízletesebb fajta. A legtöbb tápértéke a réti méznek van, hiszen ebben van a legtöbb fajta virágpollen, ezáltal több vitamint is tartalmaz. Az újdonságokat is szeretettel fogadták a vevőink, szívesen veszik, és adják ajándékba – magyarázta Kókai Zsolt, majd hozzátette, így szeretett volna egy kis frissességet csempészni a kínálatba. Ahogyan fogalmazott, igyekezett lépést tartani az aktuális trendekkel.
– A családom otthon is szívesen fogyasztotta a gyömbéres mézet, főleg a náthás, torokfájós időszakban, hiszen a gyömbérnek számos jótékony hatása van. Önmagában fogyasztani nehéz, így egy kis mézzel és citrommal elkeverve tökéletes gyógyír a fájó torokra, és ebben a formában fogyasztva sokkal kellemesebb is. A többi íznél pedig inkább az motivált, hogy minél inkább megkedveltessük a gyermekekkel a méz fogyasztását. Az alap a repceméz, a termék 95 százalékát ez teszi ki, a maradék 5 százalék pedig az íz. Még mindig mézről beszélünk, a felhasználásuk is megegyezik, tehát használhatjuk teába, de önmagában is nyugodtan fogyasztható – mesélte Kókai Zsolt, aki elárulta, a jövőben szeretnének még több helyre eljutni a mézkülönlegességekkel és a hagyományos társaikkal, emellett a kínálatot is szeretné bővíteni.
Nyitókép: Kókai Zsolt (Kállai Göblös Nikoletta felvétele)