2025. január 8., szerda

A szervezetfejlesztés, a szakértői tudáscsere tere

Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete háromnapos tanulmányutat szervezett, amely a Köznevelési együttműködés a digitális módszerek és eszközök használatának támogatására Magyarországon és a szomszédos országokban című Erasmus+ projekten belül valósult meg, négy ország (Magyarország, Románia, Szlovákia, Szerbia) pedagógusai, szakértői részvételével.

A szabadkai és zentai helyszínek után január 7-én Bácskertesen (Kupuszinán), a helyi József Attila Általános Iskolában tartottak szakmai napot.

A résztvevők (Fotó: L. Móger Tímea felvétele)

A résztvevők (Fotó: L. Móger Tímea felvétele)

De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Pedagógusok Egyesületének elnöke, a projekt szerbiai koordinátora a szakmai tanulmányút kapcsán az alábbiakat nyilatkozta:

– Hároméves projektről van szó és ezen belül online és offline események zajlanak. Így mivel a fő projektvezető Magyarország Oktatási Hivatala, ott tartottak egy nyitókonferenciát és azóta pedig folyamatos workshopok, munkacsoportok alakultak ki. A tevékenység három munkacsoportban történik. Az egyik, amelyben minden érintett országra vonatkozóan bemutatják, milyen az oktatáspolitika helyzete. A másik munkacsoport a diákokkal való foglalkozást írja elő. Itt a versenyek, a tehetséggondozás dominál. A harmadik a közösségépítésről szól, a hálózatok kialakulásáról a régiók között. A három év alatt, a sok program keretén belül a negyven fős csoport (a projekt magvát minden országból 10 fő képezi) tevékenykedik, nagyon összeforrott módon, hiszen három éven át együtt dolgoznak, megismerik egymást a kollégák, akik a közoktatásban dolgoznak. Ezáltal nagyon sok információhoz, új ismerethez, tapasztalathoz jutnak, amely majd gazdagítja a saját munkájukat, de mindezt tovább is adják a környezetükben, oktatási intézményükben. Ezáltal közvetetten még nagy számú pedagógus részesül a program hatékonyságában.

Tanulmányutak is szerveztek a program keretén belül. Az első út Szlovákiában, a második Romániában volt, most pedig itt vagyunk Szerbiában. Háromnapos, negyven fős rendezvénysorozat a jelenlegi. Ennek része az oktatási intézmények megismerése, így a zentai Thurzó Lajos Általános Iskola, ahol a kollégák beleláthattak az intézmény működésébe, továbbá volt digitális műhelyfoglalkozás, a mesterséges intelligencia témájában, feladatokkal fűszerezve. Itt, Kupuszinán, a projektben szintén nagy szerepet kapó hagyományőrzés és tehetséggondozás nyert megmutatkozási teret. A nyugat-bácskai szórványban kis létszámmal működnek az oktatási intézmények, de nagyon sok rendezvényen, versenyen vesznek részt. Mindez nagyon dicséretes, van mit megmutatni Kupuszinán is. Szabadkán egy közoktatási konferencia zajlott, amely a mesterséges intelligencia témájára épült, ugyanakkor a szerbiai oktatásban résztvevő vezető személyek tartottak előadást. Minden településen bemutatjuk a helyi értékeket, akár szakrális, akár épített örökségről legyen szó. Közben a kollégák barátkoznak, így kialakulnak kapcsolati hálók. A továbbiakban szintén megvalósulnak képzések, tanulmányutak és konferenciák, az eddigiekhez hasonló tematikával – magyarázta De Negri Ibolya.   

 

A kupuszinai tanulók bemutatták a település múltját (Fotó: L. Móger Tímea felvétele)

A kupuszinai tanulók bemutatták a település múltját (Fotó: L. Móger Tímea felvétele)

Kiss Dávid, az Oktatási Hivatal elnöki kabinetjének főosztályvezetője, az Erasmus+ projekt szakmai vezetője a széleskörű program lényegéről, hatékonyságáról az alábbiakat mondta:

– A projektben résztvevő oktatási szervezetek évek óta szorosan együttműködnek. Az Erasmus-projekt előtt már megvalósítottunk így együtt is egy másik Európai Uniós támogatottságú projektet. Ez annyiban más, hogy a most bekapcsolódó pedagógus szövetségek teljes jogú partnerként vesznek részt a megvalósításban, amíg korábban kedvezményezettként számukra szerveztük a programokat. Így most egy különös helyzet állt elő, hiszen társszervezőként lépnek fel. A budapesti nyitókonferencián nemcsak a projekt alapvető indulási programjaira került sor, hanem Magyarország oktatási rendszerével is megismerkedhettek a résztvevők. Ezután megindultunk a tanulmányutakra. Nagy örömmel látom, azontúl, hogy a szervezet vezetői szorosan együttműködtek, sűrűn találkoztak, most a pedagógus szövetségek tagjai, illetve az oktatási hivatal más munkatársai, szakértői is barátságokat kötöttek és szakmai együttműködésre léptek egymással, valóban közösség formálódik. Ez is a cél, hiszen ez a projekt nem elsősorban nagy fejlesztésekről, nem fizikailag megfogható ereményekről, beruházásokról szól, hanem szervezetfejlesztésről, illetve egy szakértői tudáscseréről, jó (digitalizációs) gyakorlatok bemutatásáról, elsajátításáról és arról, hogy megismerjük egymás gondolkodásmódját és azokat a körülményeket, amelyek a különböző országokban meghatározzák a magyar nyelvű oktatás közegét – hallottuk az osztályvezetőtől.

A kupuszinai szakmai napon Csíkos Sándor iskolaigazgató a Nyugat-bácskai közoktatás helyzetéről, az intézményről tartott bemutatót, a digitális eszközök alkalmazása és a tehetséggondozás témáját illetően. Különös tekintettel arra, hogy az eseménynek helyet adó intézmény Nyugat-Bácska egyetlen, Akkreditált Kiváló Tehetségpontja.

Bagi Szabolcs tanár az iskola digitalizációs, informatikai vívmányaival ismertette meg a vendégeket.

Az iskola tanulói tartottak népviselet, illetve falutörténeti bemutatót, szavaltak, közreműködött még Szilágyev-Pilin Andrea, továbbá Toldi István Mesefa mondott népmesét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: De Negri Ibolya és Csíkos Sándor (Fotó: L. Móger Tímea felvétele)