Főleg mezőgazdasági témákról, de szociális ügyekről is beszélgettek azon a lakossági fórumon, amelyet szerdán késő délután tartottak meg a dreai Kutaspuszta Kultúrkörben a Vajdasági Magyar Szövetség szervezésében.
– A jövőben arra fogunk törekedni, hogy a tartományi mezőgazdasági lehetőségeket minél közelebb hozzuk a termelőkhöz, az ő igényeik szerint alakítsuk az aktuális támogatásokat, illetve a pályázatokat. Elsősorban a kis- és közepes termelőket támogatja a tartományi mezőgazdasági titkárság a különböző pályázatain, és a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap is azzal a céllal jött létre, hogy a kis családi gazdaságokat segítse. Jelenleg a piacon a legkedvezményesebb, egyszázalékos éves kamatlábbal elérhető kölcsönöket nyújt a regisztrált mezőgazdasági termelőknek 13 különböző kölcsönvonalon. A két legújabb kölcsönvonal, amely nemcsak, hogy aktuális, hanem a legjutányosabb módon elérhető, a reproanyagok, tehát a vetőmag, a műtrágya és a vegyszerek megvásárlásához szükséges, a másik pedig a termőföld vásárlására vonatkozó kölcsön. Az utóbbi időben kevés termőföldet kínáltak eladásra, ugyanakkor az erősebb termelők általában igyekeznek megvenni ezeket a kisebb parcellákat. Mivel az adott parcella melletti tulajdonosnak elővásárlási joga van, de nem biztos, hogy pénze is van, így amennyiben kistermelő, a mezőgazdasági alap kedvezményes kölcsönével megvásárolhatja azt – fogalmazott dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója, aki hozzátette, hogy az idén már jóval többen pályáztak az alapnál, mint tavaly. Elmondta, 2020 és 2023 között összesen 351 kölcsönt hagyott jóvá az alap, mintegy 6,5 millió euró, vagyis mintegy 800 millió dinár összegben.
A tartományi mezőgazdasági titkárság eddig is támogatta a mezőgazdasági termelőket, és a jövőben is ez lesz a célja, emelte ki Ótott Róbert titkárhelyettes.
– Az elmúlt időszakban több mint hétezer hektár területen tudtunk öntözőrendszereket fejleszteni, mintegy ezer új kisgazdaságot tudtunk nyitni a tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatán keresztül, és több mint 1300 kapcsolható eszközt tudtunk kisgazdaságoknak támogatás formájában odaítélni. Nagyon fontos az, hogy a vajdasági magyarságnak megmaradjon az érdekérvényesítő képessége, mert ezek az intézkedések rendkívül fontosak a mezőgazdasági termelők számára, és ezt a munkát szeretnénk tovább folytatni. Továbbra is meg fogjuk hallgatni a gazdák igényeit, és a lehetőségeket olyan módon szeretnénk alakítani, hogy azok a számukra megfeleljenek, és általuk fejleszthessék a gazdaságaikat – közölte Ótott Róbert.
A lakossági fórumon jelen volt még Tóbiás József, az adai községi képviselő-testület elnöke és Kiss Igor, az óbecsei községi képviselő-testület elnöke.
Nyitókép: Kancsár Izabella felvétele