2024. december 5., csütörtök

Kezdő államférfiak kézikönyve

Henry Kissinger: Az állam vezetéséről – Hat politikai stratégia a XX. századból

Aki kicsit is érdeklődik a közélet, a világpolitika vagy a múlt iránt, annak nem kell bemutatni Henry Kissinger személyét, hiszen a németországi születésű Nobel-békedíjas amerikai politikus Nixon nemzetbiztonsági főtanácsadójaként és külügyminisztereként írta be magát a történelembe, mindenekelőtt azzal, hogy kulcsszerepet játszott Kína és az Egyesült Államok közötti békésebb kapcsolatok kialakulásában. A neves külpolitikai szaktekintély tanácsait azóta is rendre kikérik, republikánus és demokrata politikusok egyaránt. Bár május 27-én ünnepelte századik születésnapját, Kissinger továbbra is fáradhatatlanul publikál, előadásokat tart, interjúkat ad, amelyekben megosztja meglátásait a nyilvánossággal, olyan fontos ügyekben, mint az orosz–ukrán háború vagy az Egyesült Államok és Kína vetélkedése. Legutóbbi munkája a 2022-ben kiadott Az állam vezetéséről címet viselő vaskos kötete az MCC Press Kft. jóvoltából az idén magyar fordításban is megjelent.

MCC Press Kft., Budapest, 2023, 536 oldal

MCC Press Kft., Budapest, 2023, 536 oldal

Első átlapozásra a könyv egy átlagos történelmi témájú olvasmánynak tűnhet, amely hat kiemelkedő XX. századi politikus (Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Richard Nixon, Margaret Thatcher, az egyiptomi Anvar Szádát és a szingapúri Li Kuang-jao) életraját vázolja fel. Kissinger nem titkolt célja az, hogy az elmúlt évszázad nagy alakjainak politikai stratégiájába nyújtson betekintést az olvasónak, bemutassa, hogy a fent említett államvezetők, hogyan formálták át saját országuk társadalmi struktúráját saját koruk követelményeinek megfelelően. Valójában egyfajta kézikönyv ez jelenkorunk politikusainak. Kissinger ugyanis arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy csak az előrelátó, világos politikai stratégiával rendelkező, nagy formátumú vezetők tudják kivezetni államukat a mély válságból. Itt, a XXI. század 20-as éveinek elején, amelyben a hidegháború óta nem látott nagyhatalmi szembenállással, mély kormányzati és gazdasági válságokkal nézünk szembe, úgy tűnik, híján vagyunk mindkettőből. Kissinger ezért többek között Adenauer alázatstratégiájának, Li Kuang-jao kiválóságstratégiájának vagy éppen Thatcher meggyőződés-stratégiájának megismerését kínálja a politikai pályára készülőknek vagy éppen az államvezetésben még csak szárnyukat bontogató tehetségeknek, abban a reményben, hogy megtalálják a válságok megoldásához szükséges legcélravezetőbb stratégiát.

A könyv azonban sokkal több ennél. Megismerhetjük belőle mind a hat említett államvezető életrajzának legfőbb állomásait, nem a tankönyvekre jellemző száraz stílusban. Mivel a kötet főhőseinek mindegyike Kissinger kortársa volt, akikkel a diplomata személyesen találkozott, nem eggyel hosszabb-rövidebb ideig együtt is dolgozott, a szerző számos olyan anekdotával, személyes emlékkel, sajátos meglátással fűszerezi ismertetőit, amelyek rendkívül érdekesé teszik az életrajzi ismertetőket. Ebből a szempontból talán az Egyesült Államok 37. elnökéről szóló fejezet a legkiemelkedőbb. Bár vitatható, hogy az országa egyik legrosszabb elnökeként számon tartott Nixon, aki eddig egyedüliként volt kénytelen lemondani hivataláról, mit keres egy olyan kötetben, amely a XX. század kiemelkedő politikusait vonultatja fel, ám mivel Kissinger vele állt a legszorosabb munkakapcsolatban, éppen itt kapjuk a legbehatóbb képet arról, hogy hogyan is születnek a nagy horderejű világpolitikai döntések. Emellett, ahogy megismerkedünk az egyes államvezetőkkel, úgy bontakoznak ki előttünk a szerző életének főbb állomásai, nézetei, és az, hogy mit gondol magáról a politikáról, arról, hogy milyen is a jó államvezetés. Kissinger ezen utóbbi okfejtései nem egyszer politikafilozófiai magasságokat érnek el.

Mindent összevetve Kissinger kötetét, amely történelmi műként, visszaemlékezésként, államszervezeti értekezésként egyaránt megállja a helyét, a közügyek aktív résztvevői, a politikát távolról figyelők és a múlt szerelmesei is egyaránt nagy élvezettel forgathatják.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás