2024. december 22., vasárnap
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Kedves Mikulás!

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK

Önöknél mit szokott hozni a Mikulás?

Kisebb-nagyobb édességcsomagot. - 27% 
A vágyott játékszert a gyerekeknek. - 3% 
Rendszerint valami műszaki árut. - 0%
Zoknit, sapkát, sálat vagy kesztyűt. - 3%
Szimbolikus jelentőségű apróságot. - 35% 
Leginkább vöröshagymát, virgácsot. - 2%
Hozzánk nem szokott járni a Mikulás. - 30% 
 

Hálásan köszönöm a puttonyodban hozott tavalyi ajándékaidat, a jót és a virgácsot is. Igazán megörültem azoknak a felemelő, csodás napoknak, amikben az elmúlt egy évben részem volt. Remélem, ezúttal is megajándékozol efféle csodával. Most is azt kérem Tőled, hogy egészséges legyek, és a családom tagjai is azok legyenek. Legyen erőm megoldani a velem szembe jövő kihívásokat. És ha betegség vagy baj érné a szeretteimet, vagy a Föld akármelyik lakóját, akkor gyorsan kigyógyuljon belőle mindenki.

Tudod, Mikulás, igazából nincs is szükség ezen a földön betegségre, tehát szüntesd meg az emberiség testi-lelki bajait. És hihetetlenül fájdalmas az ifjúkori értelmetlen halál is, tehát töröld el az ilyen felesleges kihívásokat is. És azt is kérem tőled, hagyják abba az emberek a mindenféle háborúskodást, vagy, hogy egymás életére törnek. Meg hogy soha ne éhezzen és ne fázzon senki sem! Oly sokan szeretnénk már kiegyensúlyozott, boldog és békés, fájdalommentes, szeretetteli életet élni! Nem is értjük, hol és mikor, és miért romlott el a világunk, és már belefáradtunk a foltozgatásába – akár így is kezdődhetne az én üzenetem a fehérszakállúhoz, ha éppen rászánnám magam egyszer a levélírásra. 

A decemberre csúcsosodó sötétség elcsendesít, de meg is méretteti a felnőtteket. Talán azért is iktattunk be több ünnepkört, és fényesítjük ki otthonainkat erre az időszakra, hogy könnyebben vegyük a természet megpróbáltatásait. A gyerekek ebben segítik a felnőtteket, mert ők még hiszik és tudják azt, hogy a misztikus és varázslatos lények, események az emberi élet részét képezik, és az ünnepeket (is) csodával töltik meg. 

Felnőtté válásunk abban a pillanatban zuhan a nyakunkban, amikor rájövünk, a cipőnket nem Mikulás tölti meg minden jóval. Az újszülött Jézuskának és kedves „munkatársának”, a Télapónak nincs sem ereje, sem ideje házról házra járva ajándékokat cipelni. Arról nem is beszélve, hogy ha a kéményből kibújás ötlete milyen tűzveszélyes következményekkel járna. A húsvéti nyuszinak pedig igen súlyos egészségügyi problémákat okozna kitojni önmagából egy-egy lego játékot, vagy kerékpárt. Amikor leröppen a lepel az ajándékok valódi eredetéről, azzal akarva-akaratlanul is megrendül a bizalom a felnőttek mindenhatóságában. Elsősorban a szülőkben.

Köztudottan Mikulás misztériuma történelmi gyökerekkel rendelkezik. Mürai Szent Miklós Myra püspöke a katolikus és a görögkeleti egyház szentje is, valamikor a III. és IV. században élt, és hagyott mély nyomokat. Őt tekintik védőszentjüknek a gyermekek, a diákok és általában minden nehéz körülmény között élő, a gyógyszerészek, a tengerészek, a kereskedők, az illatszerészek, de még a zálogházak is. Magyarországon Kecskemét védőszentje, Szerbiában pedig a pálinkafőzők patrónusa is. 

Hogy az alakja, megítélése jól megfontolt üzleti hatásra hogyan alakult át az évtizedek alatt, azt biztosan sokan, sokféleképpen már kielemezték. Ami nyilvánvaló, hogy mára széles körben ismert pocakját, fehér szakállát, sapkáját, piros ruháját, fekete szíját és csizmáját, kedves, barátságos arcát még Kínában is kiválóan ismerik, és nagyszerű üzleti érzékkel ki is aknázzák. Na, de vajon ő a mi december 6-án ajándékozó Mikulásunk, vagy inkább a Télapó figurájáról beszélünk? Aki itt-ott december 24-én érkezik ajándékaival, máshova újévkor a karácsonyfához. Sokszor mi magunk sem tudjuk már, hogy a filmekből felénk sugárzó látszatvilágban mi a különbség – meg egyáltalán, hogy van-e – a Télapó és a Mikulás között. 

Érdekes az is, ahogy átalakult Mikulás ajándékainak az átlagértéke az évtizedek alatt. Valaha almát, diót, mogyorót tömött a gyermekcipőkbe egy kis virgáccsal megfűszerezve, ma már egyre értékesebb ajándékcsomagok kerülnek a gyermeklábbelik mellé az ablakba, ajtóba. Bárhogy is van, lássuk be, a gyerekek ezért nem haragszanak. Sőt, nebulóinkat az sem érdekli, hogy Mikulás, vagy Télapó alakja egy marketingfogás miatt lett azzá, amit ma ismerünk. Mint ahogy az sem zavarja a kicsiket, ha Mikulás után a Télapó is ajándékkal érkezik, mindemellett még a Jézuska is szeretettel várt vendég. Számukra az a lényeg, hogy először december 5-én tiszta cipő kerüljön az ablakba, amit aztán 6-án ajándékkal jutalmazzon a kedves fehérszakállú. 
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)