2024. december 22., vasárnap
JEGYZET

Egy zöldebb jövőért!

A klímaváltozás korunk egyik legnagyobb kihívása, az emberiség környezetromboló hatásait egyre jobban érzékelhetjük bolygónkon. Tudósok szerint a klímaváltozás ellen mi magunk is sokat tehetünk. Március hatodikán, azaz ma tartják az energiatakarékossági világnapot, amely 2000 óta a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra és az energiatakarékosságra hívja fel az emberek figyelmét.

Számos tudós szerint a megújuló energiaforrások használata jelenti a zöldebb jövőt. Az alternatív energiaforrások, mint például a szél- és napenergia, amelyeket egykor alig vettek komolyan az energiaiparban, jelenleg már versenyképesek a szénnel, a gázzal és a kőolajjal. A megújuló energiaforrások költségei évről évre csökkennek, míg az új lelőhelyekről származó kőolajat, gázt és szenet jelentősen nehezebb kitermelni, ami megnöveli a fosszilis tüzelőanyagok költségeit.

Szerbia is az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet fordít a környezetvédelemre. A szél- és naperőművek megépítésével is az a cél, hogy áttérjen a megújuló energiaforrásokra. A szerb kormány célja, hogy Szerbia háromszor annyi energiát nyerjen el a nap és a szél kihasználása révén, mint jelenleg. Szakértők rámutatnak arra, hogy Szerbia vezető lehet a megújuló energiaforrások átállásában. A zöld energiába való beruházások új munkahelyek létrehozását eredményeznék, és szavatolnák az energiabiztonságot. Az energetikai átmenet elkerülhetetlen folyamat, és ez alól Szerbia sem kivétel. A következő időszakban egyre nagyobb szerepük lesz a megújuló energiáknak.

Fontos megemlíteni az energetikai minisztérium energiahatékonysági pályázatát, amely nagy népszerűségnek örvend. A polgárok igényelhetik a nyílászárók és a kazánok cseréjét, valamint az épületek külső szigetelésének az állami támogatását. Minden polgár jelentkezhet, függetlenül attól, hogy házban vagy lakásban él. Több energiaügyi befektetésre is lehet pályázni. 55 százalékos állami támogatást nyerhetnek el a lakosok, ha jelentkeznek a nyílászárók cseréjére és az épületek szigetelésére. Amennyiben napelemeket és kollektorokat is felszereltetnek, a támogatás összege elérheti a 65 százalékot is. Vajdaságban számos önkormányzat pályázott sikeresen.

Újvidéken már több éve szervezik meg a Nemzetközi Energetikai és Befektetési Kiállítást, amelyen az energiahatékonyság témája kiemelt helyet foglal el. A rendezvényen a szakértők tavaly is kifejtették, fontos lenne, hogy energia-hatékony felújításokra kerüljön sor Vajdaság közintézményein. A tartományi kormány érdeke, hogy a közintézmények energiatakarékossá váljanak. A legtöbbjük az 1950-es és 1980-as évek között épült, és azóta szinte egyiken sem történt olyan jelentős felújítás, amely során figyelembe vették volna az energiahatékonyságot. Hasonló állapotban van a legtöbb lakóház is, jelentősen több energia fogy az épületeinkben, mint amennyit átlagban fogyasztanak Európában a lakóházak. A megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségek kihasználásával, illetve az energiahatékonyság fejlesztésével jelentősen növelhető az energiabiztonság is.

Szakértők rámutatnak arra, hogy Szerbia háromszor-négyszer több energiát fogyaszt az európai átlagnál. A legnagyobb pazarlás az, amikor a klímaberendezés be van kapcsolva hűtés vagy fűtés céljából, az ablakokat pedig kitárják. A háztartásokban a legnagyobb áramfogyasztó a bojler, a villanytűzhely, a hűtőszekrény és a klímaberendezés, tehát ezeken lehet a legtöbbet takarékoskodni. A zuhanyozás is kevesebbe kerül, mint kádban fürödni, a fűtést illetően pedig tudni kell, hogy a lakás csupán egy fokkal való túlfűtése 7 százalékkal nagyobb energiafogyasztást jelent. Sok áramot elfogyasztanak az olyan berendezések is, mint a tévékészülék vagy a számítógép, amelyek különben nem sok energiát igényelnek, de sok háztartásban éjjel-nappal be vannak kapcsolva. Ezek hosszabb-rövidebb időre való kikapcsolásával 5 százalék áram is megtakarítható.

Fontos megemlíteni még az energia-hatékony közlekedést is, amely egyre fontosabbá válik a fenntartható fejlődés és az üvegházhatás csökkentése szempontjából. Az elektromos járművek környezetbarát alternatívát jelenthetnek a hagyományos belső égésű motorral működő járművekkel szemben. Az elektromos járművek nem bocsátanak ki káros anyagokat és alacsonyabb energiafogyasztással működnek. A tömegközlekedés szintén hatékony módja az energiafogyasztás csökkentésének. A buszok és a vonatok sok ember szállítására alkalmasak, így csökkentik az egy főre jutó energiafogyasztást. A kerékpározás és a gyaloglás pedig nem csak egészséges, hanem energia/hatékony is. Fontos lenne, hogy minél többen válasszák ezeket a megoldásokat. Tehát mi is sokat tehetünk bolygónk megőrzése érdekében, ne gondoljuk, hogy egyedül kevesek vagyunk a változáshoz!
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay