2024. július 17., szerda
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Kutya meleg

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Hogyan tudja elviselni a hőséget?

Kizárólag klimatizált helyiségben – 31%
Sokkal több folyadékot fogyasztok – 12%
Ha kint dolgozom, kalapot viselek – 1%
Naponta többször is lezuhanyzom – 8%
Időnként csobbanok a fürdőhelyen – 6%
Fagyival, dinnyével, limonádéval – 5%
A kánikula a nyári időszak része – 37%
 

„Tikkasztó hőség, meddő fellegek, gyötör megint a néma nyári rém. Ti irgalmatlan, szikkadó egek, csak egy mennydörgést küldjetek felém!” – írja Kánikula című versében Áprily Lajos, aki a jelek szerint, hozzánk hasonlóan, szintén nem igazán bírta a túlzottan „heves” nyarakat.

A minap a németországi barátom arra panaszkodott a legnépszerűbb közösségi oldalon, hogy szülőfalujában 32 Celsius-fokos meleget mért, és csak napelemes zuhanyzója alatt hűsölve képes elviselni a hőséget. Hogy egy kicsit megvigasztaljam, bejegyzése alá odabiggyesztettem, az egyik, mobilomon lévő, eléggé megbízható időjárás-előrejelző applikáció által mutatott hőmérsékletértéket (40 Celsius-fok), amire a válasza mindössze egy „Hűha!” volt.

Térségünkben azóta sem enyhült a meleg, és a napok óta tartó hőség mindennapjainkra is rányomja a bélyegét. Márpedig a tartósan 30 fok feletti hőmérséklet nemcsak az ember hangulatára telepszik rá, hanem szervezetünk egészségét is alaposan megviseli. Kiszáradhatunk, túlmelegedhetünk, enyhébb esetben úgynevezett hőkimerülést tapasztalhatunk, de súlyos következményei is lehetnek a  melegnek. A több napos nyári forróság velejárója, hogy a levegő késő este, éjszaka sem frissül fel, így sokan nem tudják kellően kipihenni magukat. Arról nem is beszélve, hogy a nagy meleg a közlekedésben résztvevőket is jócskán megviseli. A tompaság, a bágyadtság, a figyelmetlenség, a reakcióidő hosszabbá válása, a türelmetlenség csak néhány azon jellemzők közül, amelyek velejárói a kánikulának, amely ellen ki-ki a maga módján védekezik.

Mindezek ellenére, az elmúlt heti körkérdését elemezve nagyon úgy tűnik, hogy lapunk olvasóit kemény fából faragták, mert a válaszadók 37 százaléka szerint a kánikula a nyári időszak része. Természetesen valahol igazuk van, azt viszont nekik is el kell ismerniük, hogy dőlnek a melegrekordok, és az elmúlt napokban Magyarországon, az országhatártól nem is olyan messze lévő Kelebián július 11-én a hőmérséklet elérte a 40 Celsius-fokot. Ennek köszönhetően pedig megdőlt a napi legmagasabb maximum-hőmérséklet rekordja. Az eddigi legmelegebbet ugyanis 1922-ben mérték Szerepen.

A körkérdésünkre választ adók 31 százaléka szerint kizárólag klimatizált helyiségben tudják elviselni ezt a kutya meleget. Tény és való, hogy ilyenkor aranyat ér a légkondicionáló berendezés, azonban ennek is megvannak a maga veszélyei és hátulütői. Ugyanis huzamosabb használata esetén a szem, a torok és az orrnyálkahártya kiszáradásával is számolhatunk, de a fejünk is megfájdulhat és szédülés is bekövetkezhet. Azt sem árt tudni, hogy a klíma csak hűti, de nem cseréli a levegőt, így az oxigén pótlása végett időközönként szellőztessük át a szobánkat.
A válaszadók 12 százaléka sokkal több folyadékot fogyaszt, mint egyébként, 8 százaléka naponta többször is lezuhanyzik, így próbálja felfrissíteni magát, 6 százaléka fürdőhelyeken hűsíti le magát, 5 százaléka azt vallotta, hogy fagyi, dinnye és limonádé fogyasztásával igyekszik elviselhetőbbé tenni maga számára a hőséget, a szavazók egy százaléka pedig saját bevallása szerint a szabadban való munka közben kalapot visel.

Egyébként léteznek rendhagyó megoldások is a hőség elviselésére. Mivel, ahogyan sok minden más, a hőérzet is fejben dől el, ezért a hőmérő folyamatos bámulásával csak rontunk a helyzetünkön. Egy kerékpárosokon elvégzett kísérlet eredményei ugyanis megmutatták, hogy gyorsabban fáradnak azok, akik tudják, hogy hány fok is van, mint, aki csak azt érzi, hogy kutya meleg van. A kutatók szerint a hőérzetünk havas tájak nézegetésével is csökken. Azt is kevesen tudják, hogy az állandóan bekapcsolt asztali számítógépünk is kiváló hőforrás, különösen akkor,  ha a ventilátorának a hűtőrácsát már eltömték a porcicák. Számítógépünk kitakarításával pedig nemcsak a gépünk felmelegedését előzzük meg, hanem gépünk működését is optimalizáljuk. 

Elég meredek ötlet, de amennyiben éjszaka, a nagy meleg miatt képtelenek vagyunk elaludni, akkor  reggel a friss lepedőt zacskóba húzva tegyük be a hűtőszekrénybe, majd pedig lefekvés előtt vegyük ki és így terítsük az ágyra. Igaz, alig néhány percig fog tartani ez a hűs ölelés, de állítólag minden pénzt megér. Persze a legszebb az lenne, ha mindenki megengedhetne magának egy legalább hétnapos tengerparti, vagy hegyvidéki nyaralást, szűkebb pátriánkban azonban tenger helyett csak tengeri van, feltéve, ha ebben a kutya melegben ki nem szárad az is.
 

Nyitókép: Pixabay