2025. január 21., kedd
KOMMENTÁR

A megosztó lítium

Az emberek egészsége és a környezet védelme elengedhetetlen feltétel a Jadar projekt esetében, a Rio Tintónak el kell készítenie a környezetvédelmi hatástanulmányt, és ha a projekt kedvezőtlenül hat a környezetre, az nem valósul meg, emelte ki a minap Irena Vujović környezetvédelmi miniszter a köztársasági képviselőház ülésén, amely napirendjén ugyan nem szerepel a lítiumkitermelés, illetve a lítiumbánya létrehozása, a parlamenti vita java mégis éppen e téma körül forog, ami jelentős tömegeket mozgósít az ország több városában, községében.

Hiába állítják a kormánytagok, hogy a lítiumbánya létrehozása kapcsán nem ismer kompromisszumot, a környezetvédelem a legfontosabb feltétele a lítiumkitermelésnek, sőt a környezetvédelmi törvény szigorítására is sor kerül hamarosan, a környezetvédők, a polgárok egy része mégis kételkedik ebben. Példaként a bori réz- és aranybányát hozzák fel, ahol hiába nyitották meg a legmagasabb környezetvédelmi standardok mentén az új bányát, továbbra is nagyon magas a légszennyezettség. Említik a majdanpeki bányát is, ahol a kitermelés során keletkezett iszap jelentős szennyezést jelent a környezet számára. Több külföldi vállalat is szóba kerül, amelyek nem az Európai Unió környezetvédelmi elvárásainak megfelelően nyitottak gyártóüzemet, és nem is fordítanak kellő figyelmet a környezetvédelemre – felróják a végrehajtó hatalomnak, hogy a lítiumbánya esetében is a gazdasági érdek (vagy éppen az egyéni profitszerzés) fog győzedelmeskedni a környezet felett.

Az ellenzéki médiának nyilatkozó szakemberek rámutatnak, hogy a világ legnagyobb értékének az ivóvíz-tartalékok számítanak. A Jadar környéke pedig gazdag tiszta ivóvízforrásnak számít, amely képes lenne ellátni akár egész Vajdaságot is ivóvízzel, ahol ez jelentős gondot okoz. Véleményük szerint inkább ebbe kellene az államnak beruháznia, mint a lítiumbánya kialakításába. A kutatófuratok ugyanis már most károkat okoztak a talajvizek minőségében, ugyanis azóta megjelent a lítium a talajvízben, hát mi lesz még, ha nekilátnak majd a jadarit érc kitermeléséhez? – teszik fel a kérdést. A bányászati szakemberek rámutatnak, hogy bár Szerbiát Németországhoz hasonlítják, egyáltalán nem lehet összehasonlítani a két ország lítiumlelőhelyeit, Németországban ugyanis a termálvízből nyerik majd ki azt, míg Szerbiában a kőzetből kell kinyerni az értékes ritka fémet. Két teljesen más technológia alkalmazására van tehát szükség.

Hangsúlyozzák, nincs környezetkímélő bányászati technológia, miközben a jadarit ércből a lítium kinyeréséhez jelentős mennyiségű kénsavat kell felhasználni, ami visszafordíthatatlan hatással lesz majd a talajvizek minőségére, ezáltal pedig a talaj, a környező folyók minőségére, az élővilágra, az emberek egészségére.
A hatalom ugyanakkor azzal vádolja az ellenzéket, hogy csupán félrevezeti, megfélemlíti a lakosságot, bizonyíték és hivatalos dokumentum, tudományos alapon nyugvó bizonyíték nélkül, hamis információkat tesz közzé. A Rio Tinto szerbiai képviselete is megalapozatlan vádaknak nevezi a környezetvédők oldalán álló szakértők kijelentéseit, és hangsúlyozza, ők a bányát Szerbia és az EU legmagasabb standardjainak megfelelően fogják létrehozni, illetve a hulladékot tárolni.

Irena Vujović arra kérte a polgárokat, hogy várják meg a környezetvédelmi hatástanulmányt, hogy meg lehessen vitatni a lítiumbánya létrehozásának kérdését.

Várni azonban senki nem akar. Hétfőn több településen, így Aranđelovacon, Šabacon, Kraljevóban, Ljigben és Belgrád egyik községében, Barajevóban tüntettek a polgárok a lítiumkitermelés ellen. Ezúttal is kiemelték, nem szeretnének népszavazást a témában, augusztus 10-ét szabták meg, hogy a kormány végérvényesen lezárja a lítiumkitermelés lehetőségét az ország egész területén. Ha erre nem kerül sor, radikálisabb tüntetéseket ígértek. A tervek szerint ezen a napon Belgrádban a Terazijén tüntetnek majd Ecologia ante portas (Ökológia a kapuknál) jelmondattal.

A hatalom és az ellenzék által támogatott polgári megmozdulások véleménye a lítium témájában egyelőre nem találkozik: amennyire a hatalom meg van győződve arról, hogy a lítium jelentős gazdasági lehetőséget jelent az ország számára és tesz annak megvalósulása érdekében, a környezetvédők annyira erős meggyőződéssel ellenzik annak megvalósulását.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: AP via Beta