2024. november 22., péntek
A CUKORBETEGEK VILÁGNAPJA

A csendes gyilkos

KOMMENTÁR

A cukorbetegség, azaz a diabétesz az egyik legrettegettebb megbetegedés a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett. Világviszonylatban sajnos az egyik legelterjedtebb is, hiszen a lakosság átlagosan tíz százaléka szenved benne. Vajon mit is nevezünk cukorbetegségnek, amit gyakran csendes gyilkosként is emlegetnek, és milyen típusai vannak? A gondot az inzulin nevezetű hormon hiánya okozza, melyet a hasnyálmirigy termel, és a feladata, hogy kezelje a szervezetbe bevitt vagy ott termelt glükózt, vagyis cukrot. Létezik olyan eset is, amikor ugyan termelődik e hormon, ám az illető érzékeny rá, ezt nevezzük inzulinrezisztenciának. Mindkét eset azért veszélyes, mert az inzulin hiánya miatt a sejtek nem tudják a vérből felvenni és hasznosítani a glükózt, ami miatt megnövekszik annak mennyisége, azaz megemelkedik a vércukorszint. Természetesen a cukor a veséken keresztül a húgyhólyagba kerül, és a vizelettel távozik, ám ennek hosszútávon súlyos következményei lehetnek.

A cukorbetegség egy krónikus, azaz állandóan fennálló anyagcsere-zavar, amely kihat a májra, az izmokra, és idővel az egész testre. Egy igen bonyolult fiziológiás folyamatból kifolyólag alakulhat ki az egyik fő szövődmény, az elhízás. Ilyenkor a szervezet kompenzál. Mivel a sejtek képtelenek érzékelni a cukrot, a szervezet azt hiszi, hogy nincs is mit felvegyen, ezért a máj segít megtermelni azt szőlőcukor formájában. Ezt a máj által termelt glükózt ugyancsak nem érzékelik a sejtek, így szintén a vérbe kerül. Az egyébként is veszélyes állapotot tetézi, hogy az inzulin, amellett, hogy szabályozza a glükózszintet, még egy fontos hatást gyakorol a szervezetre, a zsírok raktározásában való segítést. Így minél több az inzulin, annál nagyobb a zsírok felhalmozódása, ami a zsírszövetek növekedését eredményezi, azaz a hízást. Ám fordítva is igaz, hiszen a felelőtlen étkezés által kialakult elhízás szintén szerepet játszhat a diabétesz kialakulásában. A folyamat voltaképp azonos, csak a másik oldalról kiindulva.

A cukorbetegségnek két fő típusa van: az 1-es és a 2-es típusú diabétesz. Az 1-es típus egy autoimmun betegség, melyet korábban fiatalkori diabétesznek neveztek, hiszen általában gyermekkorban jelent meg, ám ma már kortól függetlenül is. Egészséges embereket támad, akiknek testsúlyuk normális vagy sovány. Kialakulása előtt gyakori a jelentős fogyás. Ebben a krónikus állapotban a hasnyálmirigy képtelen inzulint termelni, ezért a szenvedő alanynak kell napi szinten adagolnia azt magába. A 2-es típusú cukorbetegség jellemzően felnőttkorban fordul elő, ekkor a szervezet ellenáll az inzulinnak, vagy nem termel elegendőt. Ide sorolható az inzulinrezisztencia. Ennél az állapotnál is magas a vérben mérhető cukorszint. A 2-es típusú cukorbetegség többnyire megelőzhető. Az elmúlt évtizedekben világszerte drámaian megemelkedett e típus elterjedtsége. Emiatt kapott egyre nagyobb figyelmet az egészséges életmód népszerűsítése. Összehasonlítva a két típust, az 1-es nehezebben tartható kordában, mint a 2-es. Hiszen az 1-es típusnál az inzulinszint gyakran megmagyarázhatatlanul ugrál, melyet megnöveli a ketoacidózis veszélye is, azaz a hirtelen magas cukorszint, amely életveszélyes állapotot is előidézhet.

A diabétesznél, függetlenül a típusától, szövődmények is kialakulhatnak, ilyenek a különböző fertőzések, a gyomor részleges bénulása és egyéb hormonzavarok, mint például az Addison-kór. Vannak esetek, amikor olyan szintű bőr-, izom vagy szövetfertőzés alakul ki, ami sajnos csak valamely végtag amputációjával fékezhető meg. Mindenekelőtt fontos szem előtt tartani azt a tényt, hogy megfelelő életmóddal, azaz napi szintű mozgással, változatos, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag táplálkozással és a káros szenvedélyeket kerülve lecsökkenthetjük annak kockázatát, hogy diabétesz alakuljon ki. Annak a személynek, akinek a családjában már előfordult cukorbetegség, ajánlott gyakori szűrővizsgálaton részt venni. Szakemberek azt is javasolják, hogy mindenki évi legalább egy alkalommal ellenőriztesse mind a vércukorszintjét, mind a teljes vérképet. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele