A jól megérdemelt nyaralás megtervezésekor nemcsak azon érdemes elgondolkodnunk, hogy a fürdőruha mellé csomagoljunk-e melegebb ruhadarabokat, ha esetleg hűvösebbre fordulna az idő, hanem azt is meg kell fontolnunk, hogy saját, útitársunk vagy családunk egészségét hogyan óvjuk meg, hogyan előzzük meg, illetve kezeljük az esetlegesen felmerülő egészségügyi problémákat. Külföldön az orvosi ellátás és a gyógyszerek ára a többszöröse is lehet az itthon megszokottnak. Természetesen több napig tartó láz, súlyosabb fertőzés vagy baleset esetén orvoshoz kell fordulni, amelynek költségeit, ha van érvényes, előre megkötött betegségbiztosítás, utólag a biztosító megtéríti, de a legtöbb esetben, ha megfelelően felkészültünk, ezeket a szolgáltatásokat nem kell igénybe venni.
Egy nyaralásra készülve természetesen nem szívesen gondolkozunk azon, milyen bajok érhetnek minket, de nem árt összeállítani egy megfelelő „úti patikát”. A felkészülés azért is fontos, mert még belföldi nyaralásnál sem biztos, hogy szükség esetén azonnal találunk egy gyógyszertárat, ahol hozzájuthatunk a szükséges gyógyszerekhez.
Az úti gyógyszerkészlet összeállításánál figyelembe kell venni, hogy hova utazunk, milyen körülmények közé megyünk, mennyi holmit csomagolhatunk, milyen krónikus betegségeink vannak, továbbá milyen problémákra vagyunk hajlamosak. Máshogy kell készülni egy tengerparti nyaralásra és egy városlátogatásra, máshogy egy all-inclusive üdülésre és egy túrázásra. Beszéljük-e az úti célon használatos nyelvet, esetleg milyen az angoltudásunk, szükség esetén el tudjuk-e magyarázni a gyógyszertárban, hogy milyen panaszaink vannak és milyen gyógyszerre van szükségünk.
Rendkívül fontos, hogy ne csak a gyógyszerekről, de azok megfelelő tárolási körülményeiről is gondoskodjunk, hiszen a kánikulában a gyógyszerek hatóanyagának bomlása felgyorsul, vagyis romlik a készítmények hatékonysága, sőt akár káros bomlástermékek is keletkezhetnek. Vihetünk magunkkal például egy kisméretű, hőszigetelt, jól zárható hűtőtáskát. A legtöbbször vényköteles piruláinkat az utazás ideje alatt is szednünk kell, ezért fontos, hogy a vérnyomáscsökkentő, szívgyógyszer, fogamzásgátló, koleszterinszint-csökkentő, valamint a vércukorszintet és az inzulint szabályozó gyógyszer legyen az első, amelyet bepakolunk a bőröndünkbe.
Bárhová is utazunk, érdemes már egy héttel a nyaralás kezdete előtt elkezdeni probiotikumot szedni. Ez különösen akkor fontos, ha egzotikus helyre utazunk, amelynek baktériumflórája nagyon eltér a megszokottól. A probiotikumok segítenek az immunrendszer, az emésztés egészségének megőrzésében, és támogatják szervezetünket a kórokozókkal szembeni küzdelemben. Ha összeszedtünk valamilyen emésztőrendszeri fertőzést, hasmenésünk van, segít a széntabletta.
Akár autóval, akár repülővel utazunk, előfordulhat, hogy útközben rosszul leszünk, hányingerünk lesz, ez a nyári hőségben gyakori. Ha eleve tudjuk, hogy valamelyik családtag hajlamos az utazás közbeni rosszullétre, gondoskodjunk arról is, hogy az úti patika tartalmazzon hányinger elleni tablettát. Emésztést segítő, felfújódás elleni szereket is pakolhatunk, ha gyakran vannak emésztési problémáink.
A nyaralás során nemcsak a fejünk vagy a torkunk fájhat, de a fülünk is begyulladhat egy kiadós strandolás után, vagy a fogunkra is lehetnek panaszaink. Éppen ezért mindig legyen nálunk általános fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő, ami lázra és többféle fájdalomra is megoldást nyújt, de lázmérőről, torokfertőtlenítőről, kamillateáról, orrcseppről, köptetőről, köhögéscsillapítóról és görcsoldóról is érdemes gondoskodnunk. Vihetünk magukkal C-vitamint és kalcium pezsgőtablettát is, ami felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot.
Akár tengerparton, akár hegyek között vagyunk, kisebb-nagyobb sérülések bárhol érhetnek bennünket, és olyankor nem árt, ha kéznél van ragtapasz, kötszer és sebfertőtlenítő szer, esetleg csipesz, kisolló. Ha allergiánk van, ne felejtsük otthon az arra szedett gyógyszerünket. Ne feledkezzünk meg a csípés megelőzésére és csípés kezelésére való készítményekről sem: ide tartozik a szúnyog- és kullancsriasztó spray, krém, valamint a csípés utáni hűsítő, viszketést csillapító és gyulladáscsökkentő krémek.
Szemüvegünket és kontaktlencsénket se hagyjuk otthon (plusz tároló folyadékkal, bár az utazásokra praktikusabb a naponta cserélendő lencse). Nem kell ahhoz tengerparton lennünk, hogy leégjünk, kellő védelem hiányában városnézés vagy kirándulás közben is bármikor megtörténhet. A megfelelő fényvédelemről mindig gondoskodjunk, az életkornak és bőrtípusnak megfelelő napvédő krémet vagy naptejet válasszuk. Ha minden igyekezetünk ellenére leégünk, akkor használhatunk napégés utáni nyugtató krémet vagy zselét.
Amennyiben egzotikus országba utazunk, mindenképp tájékozódjunk a kötelező oltásokról, még időben oltassuk be magunkat (előfordulhat, hogy több hétbe telik a védettség kialakulása), és az oltási bizonyítványt vigyük magunkkal az útra. Ügyeljünk arra, hogy úti patikánk a nyaralás ideje alatt is minél szárazabb, hűvösebb, fénytől védett helyen, gyermekektől jól elzártan legyen!
Nyitókép: Sándor Zoltán illusztrációja