2025. január 21., kedd

A paradicsom dicsérete

Nem a mennyek országáról lesz itt szó, hanem az egyik leggyakrabban használt zöldségünkről, a paradicsomról. Rögtön itt az elején egy vitahelyzet, hogy akkor most a paradicsom gyümölcs vagy zöldség? Ha szigorúan a botanikai meghatározáshoz ragaszkodunk, akkor valóban gyümölcs a paradicsom. Virágból fejlődik ki, és húsos termése magvakat tartalmaz, amiket elvetve újabb növények fejlődnek ki. Azonban ha a felhasználását nézzük, akkor egyértelműen zöldség.

Általában más zöldségekkel együtt használjuk a konyhában, és paradicsomlé vagy ketchup készül belőle, de aszalva is lehet használni. Ha egészen pontosan szeretnénk fogalmazni a paradicsomról, akkor azt mondhatjuk, hogy egy zöldségként kezelt gyümölccsel állunk szemben.

Legyen zöldség vagy gyümölcs, a paradicsom igen hasznos számunkra. Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, sok benne az A, B1 és B2 vitamin, valamint a karotin. Kevésbé ismert, hogy a tomatin nevű alkaloidájából gombás betegségek és gyulladásos folyamatok elleni kenőcsöket készítenek. A benne található likopin pedig egészségmegőrző hatású, számos szempontból. Külön érdekessége, hogy főzve nagyobb a tápértéke, ugyanis a likopin így könnyebben ki tud szabadulni a növényi rostok közül.

Ami a felhasználási módját illeti, az nagyon széles körű. Nyersen lehet más ételek mellé fogyasztani, paradicsomlé vagy ketchup formájában pedig a legkülönbözőbb ételek összetevője lehet. Érdemes szezonban vásárolni, több okból kifolyólag is. Elsőnek is, ilyenkor sokkal olcsóbb, másodszor nagyobb az esély, hogy igazán jó ízű paradicsomot kapunk. A téli időszakban igen borsos árat kérnek érte, és esélyes, hogy sem íze, sem állaga nem lesz az igazi. Ez főként annak a következménye, hogy a melegházas termesztési körülmények nem megfelelőek, és az is előfordulhat, hogy teljesen élvezhetetlen, plasztikszerű paradicsomot vásárolunk.

A szakemberek állítása szerint ez állítólag sem a korszerű üvegházi, sem a még modernebb hidrokultúrás termesztés esetében nem igaz, ők úgy vélik, ugyanolyan finom paradicsomokat kapunk, mintha a kertünkben termett volna. A hidrokultúra egyelőre nem túl elterjedt környékünkön, s elnézve a boltok kínálatát, az üvegházak sem a legkorszerűbb módszereket használják. Arról nem beszélve, hogy behozni csak „zs” kategóriás paradicsomokat szoktak. Személy szerint az utóbbi néhány évben igyekszünk megtermelni magunknak a szükséges paradicsomot. Ennek az ízvilága verhetetlen, mondjon bárki bármit. Másrészt nem csak lé és ketchup formájában lehet tárolni. A lusta módszer, hogy megmossuk és simán lefagyasztjuk. Különböző főtt és sült ételekbe tökéletes, még így is. A kísérletezőbb kedvűek akár aszalt paradicsomot is készíthetnek, amit utána olajban lehet tartósítani. Ha ügyesek vagyunk, akkor egész évben élvezhetjük a finom paradicsom ízt. Egyedül a friss paradicsom okoz problémát szezonon kívül. Busásan fizetünk érte, ráadásul kétes a minősége, a tápértéke és főként az íze. Gyermekkoromban télen nem ettünk friss paradicsomot, mert nem volt. Ma viszont minden elérhető lett, a paradicsomot is behozzák a spanyol üvegházakból, vagy ki tudja honnan. Csak az a kérdés, hogy megéri-e megvásárolni?

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay