2024. november 21., csütörtök

Irányjelző helyett útbaigazítók

Külföldön, amikor megnyitnak egy új repülőteret, autóbusz- illetve vasútállomást, vagy éppen egy több közlekedési eszközt ellátó komplexumot, kiemelt figyelmet szentelnek arra, hogy az utasok minél jobban feltalálják magukat az adott helyen. Napokig „tesztutasok” segítségével igyekeznek a hiányosságokat pótolni. Belgrádban erre nem volt lehetőség, se idő, sőt valószínűleg szándék, esetleg tudás sem, ezt sugallja legalábbis a praktikus megoldások hiánya az új fővárosi autóbusz-pályaudvaron. Személyes tapasztalataim alapján az egy hete működő objektumban nem bonyolult feltalálni magunkat, csak a tervezők számára nem az utasok kényelme volt az elsődleges szempont.

A régi, a Száva folyó partján kialakított BAS, vagyis Belgrádi Autóbusz-pályaudvar egyrészt könnyen elérhető volt, hiszen a tömegközlekedési vonalak itt, az objektum környékén koncentrálódtak. Az utasok is és a kísérőik is könnyen feltalálták magukat, sőt azok is, akik külföldről vagy Szerbia valamelyik szegletéből érkeztek a fővárosba, hogy onnan tovább utazhassanak másik városba vagy országba. Most ez már nem annyira egyszerű. Az Újbelgrád városrészben található új állomás megtervezői ugyanis arra fókuszáltak, hogy a belgrádiak a főváros bármelyik pontjáról viszonylag könnyen elérjék a buszpályaudvart, ám arra már nem gondoltak, hogy az érkezőperonok messze vannak attól az épülettől, ahol jegyet lehet váltani a következő úti cél felé. Az utasnak több száz métert kell sétálnia, meg kell kerülnie az egész peronudvart, hogy jegyet tudjon venni a jegykezelő pultoknál. És nem csak, hogy erről semmilyen tájékoztatótáblát nem lehet találni, útjelzők sem mutatják, hogy merre induljon az ember. Ha rossz irányba indul valaki, akár egy kilométert, vagy többet is sétálhat. Tábla helyett útbaigazítók vannak, ha felismerjük őket, a tömegből ugyanis ők sem tűnnek ki külön jelzéssel. Az érkezőperonokról ugyanakkor csak a Nikola Tesla repülőtér felé lehet könnyen eljutni, a városközpont felé közlekedő villamosok, buszok megállói már távolabb vannak. Ez a fővárosiak számára is logisztikai problémát okoz, hát még azoknak, akik először érkeznek Belgrádba! Igaz, parkolókat is kialakítottak a pályaudvar környékén az érkező és távozó utasok számára, csak a tájékoztató táblák nem kerültek még ki, így sokan az út külső sávját foglalják le a buszpályaudvar előtt, hogy hozzátartozójuk, barátjuk, ismerősük ki- vagy beszálljon az autóba. A rendőrök pedig nem messze onnan büntetik a szabálysértőket. Annak, aki viszont megtalálja a parkolót, a parkolódíj 100 dinár. Nem lehet elcsalni az összeget, a sorompó nem nyílik annak, aki nem fizetett.

Persze illuzórikus lenne azt gondolni, hogy legalább a buszpályaudvar épületében könnyen feltalálja magát az ember. A pultok közül csak egy esetében tüntették fel, hogy információs pultról van szó, de hogy hol lehet peronjegyet venni, sort kell-e azért is állni, nem világos. Ez azok esetében lehet fontos, akik interneten keresztül váltanak jegyet. A pultoktól ellépve egy üvegajtó felett ugyan írja, hogy a peronok jobbra találhatók, de ahogy az ember kilép az épületből, már semmi sem jelzi, hogy nem elég csak jobbra indulni, pár lépésre balra fel kell menni a lépcsőn és csak akkor jutunk el az indulóperonokig. Az épület és a peronok közötti útvonalon pedig nincs tető, esőben ez igencsak kellemetlen megoldás. Arról nem is beszélve, hogy a korszerű technológia sem működik úgy, ahogy kell, sokszor kézzel nyitják a sorompókat, vagy éppen külön ajtón engedik be a peronokra az utasokat a QR-kódos kapuk helyett.

Persze nem csak hiányosságai vannak az új buszpályaudvarnak. Az épület új, szép, tiszta és végre nem ázik be. Rossz idő esetén, vagy a buszok késésekor ugyan a jelenlegi épület nem túl sok utast tud majd befogadni, de aki bejut, azt legalább nem fújja át a szél. Emellett az, aki vasúton érkezik Belgrádba és távolsági busszal menne tovább, vagy a buszjáratot vonatra váltaná, könnyebben feltalálhatja magát, nem kell a városi közlekedésbe bekapcsolódnia. Az újbelgrádi vasútállomás ugyanis éppen a buszpályaudvar épülete felett található. A tervek szerint egy közös épület készül majd a két állomás számára.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta